رشد ۱۴ درصدی مصرف بنزین در عید ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰

دوشنبه 22 فروردین 01 ساعت 16:42
رشد 14 درصدی مصرف بنزین در عید 1401 نسبت به 1400

به نقل از صداوسیما، نبود محدودیت‌های کرونایی افزایش چشمگیر سفر‌های نوروزی را به دنبال داشت‏ افزایشی که مسوولان وزارت گردشگری از آن با تعبیر «سونامی سفر» یاد می‌کنند.

فاطمی دبیر ستاد خدمات کشور می‌گوید: مسوولان وزارت راه و شهرسازی و شخص آقای ضرغامی سونامی سفر را برای امسال پیش بینی کردند و بلافاصله برنامه ریزی‌های گسترده‌ای برای سفر‌های امسال به اقصی نقاط کشور انجام شد.

بخاطر این سفر‌ها، مصرف بنزین هم در تعطیلات نوروزی به بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسید یعنی ۲۷ درصد بیشتر از این رقم در مدت مشابه پارسال.

با این وجود آمار‌های وزارت راه درباره افزایش تردد جاده‌ای با خودرو‌های شخصی تناسبی با افزایش ۲۷ درصدی مصرف بنزین ندارد.

افندی زاده - معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی هم می‌گوید: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ حدود ۴۹ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۱۷۲ وسیله نقلیه در تردد جاده‌ای بودند که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۴۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

اگر این آمار‌ها را با میزان افزایش مصرف سوخت یعنی مجموع بنزین و سی ان جی مقایسه کنیم اوضاع پیچیده‌تر هم می‌شود، زیرا رشد مصرف سوخت نسبت به نوروز پارسال حدود ۱۴ درصد بوده است.

افندی زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: مصرف بنزین وسایل نقلیه به عوامل مختلفی از جمله نوع خودرو و سرعت آن بستگی دارد؛ بنابراین لزومی ندارد عدد رشد مصرف بنزین و سفر‌ها یکسان باشد، اما هم جهت است چرا که هر چقدر سفر‌ها بیشتر باشد به طبع مصرف بنزین هم بالا می‌رود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar