محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

بروزرسانی در: پنج شنبه 19 دی 98 ساعت 12:51
محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث در سال 98

برخلاف بیمه بدنه خودرو که ‌بیمه‌ای اختیاری است، بیمه شخص ثالث ‌بیمه‌ای اجباری بوده که همه صاحبان وسایل نقلیه باید آن را تهیه کنند تا خسارت مالی و جانی برای شخص زیان دیده و خسارت جانی برای راننده مقصر توسط بیمه پرداخت شود.

برای خرید بیمه شخص ثالث، نرخ و نرخ بیمه شخص ثالث یکی از عوامل مهم در زمان خرید این بیمه است که اهمیت زیادی برای خریداران آن دارد.

در این مطلب قصد داریم نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث، نرخ و استعلام آن را در سال ۱۳۹۸ بررسی کنیم.

در بیمه شخص ثالث یک مبلغ حق بیمه به عنوان حق بیمه پایه وجود دارد، که مقدار این مبلغ توسط بیمه مرکزی مشخص شده و در شرکت‌های بیمه اجرایی می‌شود.

مبلغ حق بیمه پایه به میزان دیه و تعداد سیلندرهای خودرو بستگی دارد. به طور مثال مبلغ دیه در سال ۱۳۹۸ در ماه حرام ۳۶۰ میلیون تومان و در ماه غیر حرام به میزان ۲۷۰ میلیون تومان می‌باشد.

طبیعتاً با افزایش نرخ دیه، نرخ بیمه شخص ثالث هم افزایش پیدا می‌کند و این مورد در افزایش ۱۵% نرخ بیمه شخص ثالث سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ مشهود است.

همانطور که مشاهده می‌کنید مبلغ پایه حق بیمه شخص ثالث برای خودروهای کمتر از ۴ سیلندر به میزان ۱۱.۲۳۶.۰۰۰ ریال و برای خودروهای پیکان و پراید به میزان ۱۳.۳۰۶.۰۰۰ ریال است. دقت کنید که این مبالغ برای تعهد بدنی یا دیه ۳۶۰ میلیون تومانی و تعهد مالی ۹ میلیون تومان است و برای بیمه‌های شخص ثالث صادر شده در سال ۹۸ معتبر می‌باشد.

همانطور که در بالا ذکر کردیم مبلغ پایه حق بیمه شخص ثالث یک مبلغ ثابت است، ولی در محاسبه بیمه شخص ثالث ۹۸ عوامل دیگری مثل تخفیفات عدم خسارت یا جریمه‌های پرداخت دیرکرد می‌تواند موجب افزایش یا کاهش نرخ نهایی بیمه نامه شخص ثالث شود. در تصویر زیر می‌توانید نرخ بیمه شخص ثالث برای خودروهای سواری را که بر اساس مقدار سال تخفیف آنها در سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است مشاهده کنید.

پرشین خودرو

مبانی تعیین حق بیمه شخص ثالث

سیستم بیمه‌گری الکترونیک خودرو رونمایی شد

پیش از خرید بیمه بدنه به این ۵ مورد توجه کنید

بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ همچنان خودرو محور است

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar