افزایش نرخ کرایه تاکسی در سال ۱۴۰۰

بروزرسانی در: شنبه 28 فروردین 00 ساعت 18:03
افزایش نرخ کرایه تاکسی در سال 1400

به روزرسانی ۲۸ فروردین ۱۴۰۰:

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با گفتن اینکه میانگین رقم پیشنهادی افزایش کرایه تاکسی در کشور بین ۲۵ تا ۳۵ درصد است، گفت: این افزایش پس از طی مراحل قانونی قابل اجراست.

مرتضی ضامنی در تشریح روند افزایش نرخ کرایه تاکسی برای سال جاری، گفت: هر سال در بهمن یا اسفند ماه فرآیند افزایش قیمت کرایه تاکسی پیشنهاد می شود، شوراهای اسلامی شهر مرجع تغییر نرخ کرایه تاکسی‌ها است به این ترتیب که فرآیند تعیین نرخ کرایه تاکسی بر اساس قانون شهرداری‌ها در اواخر سال بر اساس پیشنهاد واحدهای کارشناسی سازمان تاکسیرانی در قالب لایحه به شورای اسلامی هر شهر ارسال می‌شود و شورای شهر در ادامه پس از بررسی، تصویب و در نهایت، تایید فرمانداری مربوطه کرایه قانونی هر شهر را اعلام می‌کند که در سال جاری نیز این فرآیند در جریان است.

او اضافه کرد: میانگین رقم پیشنهادی برای افزایش کرایه تاکسی در کشور بین ۲۵ تا ۳۵ درصد است که در برخی شهرها این پیشنهادها مورد بررسی قرار گرفته و در باقی شهرها نیز در دست بررسی است و نتیجه نهایی بعد از طی مراحل قانونی و تصویب به شهرداری ها اعلام و در داخل تاکسی ها بصورت برچسب نصب خواهد شد.

ضامنی با اعلام اینکه موضوع افزایش کرایه ها در برخی شهرها اجرایی شده و در سایر شهرها نیز تا اردیبهشت ماه شاهد اصلاح قیمت خواهیم بود، اضافه کرد: تاکسیرانی با سایر وسایل حمل و نقلی متفاوت است، چراکه تاکسی ها هیچ یارانه دولتی نمی گیرند و مباحث خودرو و پرداخت سایر مبالغ، بر عهده راننده است.

او با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی رانندگان باید هزینه فایده معقولی را دریافت کنند، ادامه داد: هزینه سفر در شهرداری ها محاسبه می گردد و حقوقی مانند ابلاغیه های وزارت کار، برای راننده لحاظ می کنند که در نهایت به درصد افزایش کرایه موجب می شود و متناسب با تورم اعلامی بانک مرکزی خواهد بود.

ضامنی رقم تعیین شده برای سال جاری را بسیار کمتر از تورم اعلامی دانست و گفت: درآمد رانندگان در این حوزه فزونی نمی گیرد و تنها تلاش است درآمد متعارف که در تمام مشاغل وجود دارد، در خصوص رانندگان تاکسی هم حفظ شود.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینکه نرخ تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شد، نزدیک ۴۰ درصد بود و امروز بطور میانگین، نرخ کرایه های تاکسی ۲۵ تا ۳۵ درصد افزایش خواهد داشت، اضافه کرد: الزامی بر فقط یک بار افزایش در سال وجود ندارد، بلکه اگر فرآیند افزایش براساس قانون پیش بینی شده باشد و مراحل آن هم طی شود می تواند بیش از یک بار در سال هم باشد، اما در ابتدای هر سال با توجه به افزایش نرخ تورم شاهد افزایش نرخ کرایه تاکسی هم هستیم.

او تاکید کرد: به عنوان مثال سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش ترددهای شهری و همچنین کاهش تعداد مسافران در تاکسی ها و اینکه رانندگان تاکسی ها موظف شدند بیش از سه مسافر را جابجا نکنند در برخی شهرها دو بار کرایه تاکسی افزایش یافت.

ضامنی در خاتمه اضافه کرد: در صورتی که تخلفی در زمینه افزایش کرایه ها صورت گیرد، شهروندان می‌توانند با شهرداری‌های شهر خودشان ارتباط برقرار کنند و با درگاه‌های مشخص ‌شده شکایت خود را اعلام کنند تا برخورد لازم نسبت به این موضوع انجام شود.

 

به روزرسانی ۱۵ فروردین ۱۴۰۰:

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به اینکه افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی از اول اردیبهشت اعمال می‌شود،گفت: رانندگانی که از روز گذشته کرایه‌های تاکسی را افزایش داده باشند تخلف کرده اند.

محمد روشنی مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران درباره افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی گفت: نرخ کرایه‌های تاکسی از اول اردیبهشت بر اساس مصوبه شورای شهر و ابلاغیه فرمانداری افزایش می‌یابد.

او با بیان اینکه افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی ۳۵ درصد خواهد بود، گفت: در صورتی که رانندگان تاکسی از روز گذشته کرایه‌های خود را افزایش داده باشند تخلف است و شهروندان شکایات خود را می‌توانند از طریق تماس با شماره ۱۸۸۸ اطلاع دهند تا ما موضوع را پیگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه تهران ۶۲۰ خط تاکسی دارد،‌گفت: برچسب‌گذاری تاکسی‌ها برای نرخ‌های جدید در سه نقطه تاکسی انجام می‌شود و سقف و کف کرایه‌ها در خطوط مختلف متفاوت است.

روشنی تأکید کرد: حداکثر رانندگان تاکسی می‌توانند سه مسافر و رانندگان ون ۷ مسافر را سوار کنند و اضافه سوار کردن مسافران به دلیل شرایط کرونا تخلف است و ما پیگیر شکایات مردمی خواهیم بود.

فارس

 

۱۲ اسفند ۹۹ :

افزایش نرخ کرایه تاکسی و مترو در سال ۱۴۰۰

در جلسه امروز شورای شهر تهران، اعضا به لایحه افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل در سال ۱۴۰۰ رای دادند.

در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران لایحه افزایش هزینه‌های حمل و نقل در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل درباره این لایحه توضیحاتی را مطرح کرد.

پیشنهاد شهرداری تهران برای نرخ بلیت مترو در سال ۱۴۰۰ افزایش ۴۵ درصدی بوده که ما از آنها درخواست کردیم که برای اولین بار نرخ تمام شده کرایه‌ها را در شرایط کرونا محاسبه کنند. 

علیخانی بیان کرد: با توجه به کاهش مسافران وافزایش هزینه‌ها در شرایط کرونایی قیمت تمام شده بلیت مترو در سال ۱۴۰۰، ۱۹ هزار و ۸۵۹ تومان برآورد شده است که سهم شهروندان از این قیمت ۹ درصد است و متوسط افزایش نرخ بلیت مترو در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ برابر با ۲۴.۷۵ درصد است به علاوه نرخ کرایه خطوط اتوبوس از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد که شهرداری پیشنهاد  افزایش ۳۵ درصدی داده ولی نظر ما متوسط افزایش نرخ ۲۵ درصد است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد:همچنین نرخ‌گذاری تاکسی متفاوت با مترو و اتوبوس است، چرا که وسیله نقلیه شخصی است و یارانه مترو و اتوبوس را ندارد.بنابراین به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود براساس نرخ خطوط تاکسی به طور متوسط تا سقف ۳۵ درصد کرایه تاکسی را افزایش دهد.

قابل ذکر است لایحه افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل با ۱۴ رای به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

محسن هاشمی رفسنجانی در پایان جلسه امروز شورای شهر تهران اظهار کرد: از ساعت :۷:۳۰ صبح امروز اعضای شورا در  صحن شورا حضور پیدا کردند و ابتدا جلسه تلفیق مربوط به مصارف بودجه را بررسی کردیم و تا ساعت ۱۰ این موضوع به طول انجامید.

او تصریح کرد: ساعت ۱۰ جلسه رسمی آغاز شد و تا ساعت ۱۳ این جلسه ادامه داشت و توانستیم بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران را به تصویب برسانیم که عدد بودجه ۴۸ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان شده است که با ۴۱ تبصره‌ در نظر گرفته شده است که به جز این تبصره‌ها رقم بودجه ۳۸ هزار میلیارد تومان است که تقریبا حدود ۲۳ تا ۲۴درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم.

رئیس شورای شهر تهران بیان کرد: با توجه به شرایط و تورم مجددا ما بودجه را انقباضی بسته‌ایم و ان‌شاءالله هزینه‌های شهرداری بالا نرود. همچنین درباره خدمات هم تلاش شده که افزایش زیر ۲۵ درصد نصف تورم داشته باشیم و هم در مورد حمل و نقل عمومی و هم در سایر خدمات مثل پسماند، ورزشگاه زیر ۲۵ درصد است.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar