نوسازی ۴۰ هزار دستگاه تاکسی با استاندارد یورو ۵

جمعه 9 آبان 99 ساعت 14:43
نوسازی 40 هزار دستگاه تاکسی با استاندارد یورو 5

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: با توجه به مصوبه ارتقای سطح آلاینده‌ها از یورو ۴ به یورو ۵، یک خودروساز برای تحویل ۴۰ هزار تاکسی با استاندار یورو ۵ اعلام آمادگی کرده است.

مرتضی ضامنی افزود: فرآیند تحویل خودرو با استاندارد یورو ۵ طبق اعلام آمادگی گروه خودروساز، از ۱۵ آبان ماه جاری، با هدف نوسازی تاکسی‌های فرسوده مجددا از سر گرفته خواهد شد و امیدواریم در زمینه نوسازی ناوگان تاکسیرانی بتوانیم با خودروساز (ایران خودرو) همکاری مناسبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته ادامه فرآیند نوسازی و اختصاص خودرو های مورد نظر برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی به متغیرهایی مانند قیمت خودرو، اعطای تسهیلات برای نوسازی و موجودی و تولید خودروساز توسط خورو ساز وابسته است که با وضعیت کنونی پیش بینی می شود تا پایان سال ۱۰ هزار دستگاه خودرو در فرآیند نوسازی قرار گیرند.

ضامنی گفت: طبق مصوبه هیات وزیران، تاکسی‌هایی که به سن ۱۰ سال رسیده باشند، مشمول فرسودگی هستند و اکنون ۱۹۲ هزار دستگاه تاکسی به سن فرسودگی رسیده است و به رغم طرح خوبی که در حوزه نوسازی تاکسی‌های فرسوده از ابتدای سال ۹۵ آغاز شد، موفق به نوسازی ۷۱ هزار دستگاه تاکسی فرسوده شدیم.

وی ادامه داد: در این بین با مشکلاتی مثل افزایش بی رویه قیمت خودرو و از طرفی بحث عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک ها رو به رو شدیم که فرآیند نوسازی را با مشکل رو به رو کرد.

ضامنی افزود: به رغم همه این مشکلات در سال گذشته با پیگیری‌های انجام گرفته توانستیم فرآیند نوسازی را مجددا فعال کنیم که در ادامه در ابتدای سال ۹۹ به مشکل مصوبه و قانون ارتقای سطح آلایندگی خودروهای تولیدی از استاندارد یورو ۴ به یورو ۵ برخوردیم که این قانون در حوزه تاکسیرانی اتفاق نیفتاده بود که با انعکاس آن به دولت و همچنین موافقت سازمان حفاظت محیط زیست، مجوز نوسازی پنج هزار دستگاه تاکسی با استاندارد یورو ۴ را دریافت کنیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد و ۴هزارو ۶۹۱ دستگاه تاکسی را نوسازی کردیم.

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور ادامه داد: بخش زیادی از این خودروها به متقاضیان تحویل داده شده و تعداد اندکی از آنها باقی مانده که فرآیند تحویل آنها هم در حال انجام است.

ضامنی افزود: طبق تفاهمی که با شرکت خودروساز انجام گرفته، دو نوع خودروی پژو ۴۰۵ و سمند مجوزهای لازم برای کاربری تاکسی را اخذ کرده‌اند و متقاضیان زیادی در شهرهای گوناگون به خصوص کلان شهرها اعلام آمادگی کرده‌اند تا در فرآیند نوسازی شرکت کنند.

وی یادآوری کرد: شهرداری‌ های بعضی شهرها هم به این موضوع ورود و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت را فراهم کرده‌اند که این امر در افزایش میزان نوسازی مؤثر است؛ امیدواریم که زمینه برای اعطای تسهیلات فراهم شود تا فرآیند نوسازی ناوگان تاکسیرانی سرعت بیشتری به خود بگیرد.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar