64 هزار دستگاه تاکسی نوسازی و تحویل داده شده است

چهارشنبه 20 شهریور 98 ساعت 13:41
64 هزار دستگاه تاکسی نوسازی و تحویل داده شده است

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: در طرح نوسازی 90 هزار دستگاه تاکسی که از سال 95 شروع شد، به رغم چندین بار توقف، تاکنون 64 هزار دستگاه تاکسی نوسازی و تحویل داده شده است.

مرتضی ضامنی افزود: از این شمار تاکسی نوسازی شده 10 هزار دستگاه بدون جایگزین بوده است.

وی یادآوری کرد: اگر اقدامات لازم برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی انجام نشود، شمار تاکسی‌های فرسوده کشور تا پایان امسال به 192 هزار تاکسی می‌رسد و در سال 1400 شمار تاکسی‌های فرسوده به 243 هزار دستگاه خواهد رسید که معادل 75 درصد از ناوگان موجود است.

ضامنی تصریح کرد: طرح نوسازی تاکسی‌ها از بهمن سال 95 به عنوان یک طرح ملی و با مشارکت تمام سازمان‌های ذیربط آغاز و تا ابتدای سال 97 شمار 62 هزار و 500 دستگاه تاکسی نوسازی شد که یک رکورد در نوسازی ناوگان تاکسیرانی بود.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور افزود: سال پیش با مشکلات شدیدی رو به رو شدیم و گروه خودروسازی به تعهدات خود برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی عمل نکرد و تنها 1500 دستگاه تحویل گرفتیم و با توجه به اینکه امسال روند تولید خودرو بهتر شده است، تفاهم‌نامه نوسازی 10 هزار تاکسی را با گروه خودروساز (ایران خودرو) منعقد کردیم که امیدواریم که این امر روند جدی و سریعتری به خود بگیرد.

ضامنی اعلام کرد: بر اساس طرح دیگری که در دست داریم، با توجه به نوسانات قیمتی خودرو، به مالکان تاکسی‌ها اجازه داده‌ایم خودروی دست ‌دوم خریداری کنند، رنگ و پلاک خودروی تاکسی به خودروی جدید منتقل می‌شود. با این اقدام می‌توان تاکسی‌های فرسوده را نوسازی کرد.

وی در خصوص تسهیلات ارائه شده به تاکسیرانان برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده گفت: در طرح گذشته 20 میلیون تومان تسهیلات با سود 16 درصد پرداخت و 5 میلیون تومان هم لاشه خودرو خریداری می‌شد، راننده تاکسی هم با 8 میلیون تومان می‌توانست خودرو را تحویل بگیرد اما هم اکنون با قیمت چندین برابری خودرو رو به رو هستیم.

ضامنی با ذکر اینکه به دنبال تسهیلات 50 میلیون تومانی با نرخ مصوب هستیم، افزود: اگر بانک مرکزی در این زمینه همکاری و مساعدت لازم را داشته باشد، می‌توانیم به نوسازی ناوگان تاکسیرانی ادامه دهیم و اگر هم افرادی در این زمینه تمایل به همکاری داشته باشند، از آنها استقبال می‌کنیم.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar