آغاز سال ۹۹ با استانداردهای جدید سایپا

بروزرسانی در: شنبه 30 آذر 98 ساعت 11:04
آغاز سال 99 با استانداردهای جدید سایپا

شرکت خودروسازی سایپا یکی از خودروسازانی است که طی یک سال گذشته سعی کرده با افزایش تولید و رساندن تولید به بیش ‌از ۲ هزار دستگاه در روز میزان تعهدات گذشته خود را پاس کند.

شرکت خودروسازی سایپا یکی از خودروسازانی است که طی یک سال گذشته سعی کرده با افزایش تولید و رساندن تولید به بیش ‌از ۲ هزار دستگاه در روز میزان تعهدات گذشته خود را پاس کند. در این بخش، مجید باقری؛ قائم‌ مقام مدیرعامل سایپا در امور فروش اظهار کرده که سایپا با سه دسته تعهد رو به رو است و اگر بحث فروش فوری در بین نبود می‌توانست با سرعت بیشتری به پاس ‌کردن تعهدات سال‌ پیش خود بپردازد. ضمن این‌که این مقام مسئول سایپا در مورد استراتژی جدید این شرکت می‌گوید: «تعهدی را که نتوانیم سر موعد خود در سال آینده پاسخگو باشیم، ایجاد نمی‌کنیم.» مشروح سخنان وی در ادامه می‌خوانید.

روبه‌ اتمام‌ بودن خودروهای متعهد شده با قیمت قدیم

تحویل خودروهایی که متعهد شده بودیم با قیمت قدیم به دست مشتریان برسانیم، تقریباً روبه ‌اتمام است. پس از این ‌که شرکای تجاری ما بدعهدی کرده و خارج از تمام پروتکل‌های مرسوم دنیا همکاری‌شان را یک‌طرفه قطع کردند، طبیعی بود ما خودروهایی را که مردم ثبت‌نام کرده بودند، نداشتیم و راهکار این بود از خودروهایی که در اختیار داشتیم، به مردم تحویل دهیم. اسم این طرح را «طرح تبدیل» گذاشتیم و متناسب با تقاضایی که داشتند اعم ‌از ال‌ ۹۰، ساندرو یا برلیانس، خودرو جایگزین تحویل مشتریان شد. بر این اساس، بخش قابل‌ توجهی از این خودروها تبدیل و تحویل شد. بخشی از مشتریان هم هنوز تصمیم نگرفتند خودروها را تبدیل کنند و امیدوارند همان خودروهایی که ثبت‌ نام کرده‌اند، روزی مجدداً تولید شود. در این مورد، درحال مذاکره با این دسته از مشتریانمان هستیم. یکی از کارهای ارزشمندی که شرکت سایپا انجام داد، در مورد خودروهای سراتو و چانگان بود؛ ما تعدادی از این خودروها را در اختیار داشتیم و با وجود این‌که به نقدینگی ناشی‌از فروش این خودروها احتیاج داشتیم، اما هوشمندانه به این جمع‌بندی رسیدیم که اولویت تخصیص این خودروها را به طرح تبدیل بدهیم. یعنی افرادی که استپ‌وی ثبت‌نام کرده‌ بودند، می‌توانستند به‌جای استپ‌وی از سراتو یا چانگان استفاده کنند. به‌هرحال طرح تبدیل یک طرح پویاست که همچنان هم ادامه دارد.

صدور مجدد دعوت ‌نامه برای جاماندگان تکمیل‌وجه

در خصوص کسانی که ما نسبت به آن‌ها تعهد داریم، وقتی موعد تحویل می‌شود؛ برای آن‌ها دعوت‌نامه صادر می‌کنیم. از تاریخ دعوت‌ نامه تا ۳۰ روز بعد حتی اگر یک روز خودرو را دیرتر تحویل مشتری بدهیم، جریمه بابت تأخیر پرداخت می‌کنیم.

اما تعدادی از مشتریان هم بوده‌اند که زمانی که دعوت ‌نامه برای آن‌ها صادر شده است، نسبت‌ به تکمیل وجه اقدام نکرده‌اند. سایپا یا هر خودروساز دیگری چاره‌ای ندارد جز این‌که سراغ دعوت‌نامه بعدی برود. برای مشتریانی که در زمان دعوت ‌نامه اقدام به تکمیل وجه نکرده‌اند، برنامه‌ ریزی دوباره‌ای انجام خواهد شد. اما مترصدیم حجم تعهداتمان روند منطقی داشته باشد تا بتوانیم مجدداً دعوت ‌نامه برای این افراد صادر کنیم.

استانداردهای یورو۵ را اجرایی می‌کنیم

در مورد افزایش استانداردها با دو موضوع رو به رو هستیم؛ یکی با سازمان استاندارد است که تعامل گسترده‌ای با این سازمان داریم و موضوعات گوناگون را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنیم. اما موضوعات مرتبط با سازمان محیط ‌زیست بخش دیگری از بحث استانداردهاست. آن‌ها به ما وقت دادند از ابتدای سال آینده خودروهای ما باید با استانداردهای یورو۵ باشد. هم اکنون خودرو پراید ۱۵۱ ما استاندارد یورو۵ را پاس می‌کند. برای بقیه خودروها هم برنامه‌ریزی بسیار دقیقی داریم. امیدواریم طبق جدول زمانی که با سازمان محیط زیست توافق کردیم به تعهداتمان عمل کنیم. در همین زمینه، با رئیس سازمان محیط‌زیست هماهنگی انجام شده و قرار است طی هفته‌های آینده بازدیدی از گروه خودروسازی‌ سایپا داشته باشند. همچنین قرار است از مجموعه‌ای از اقداماتی که در شرکت خودروسازی سایپا در مورد موارد محیط ‌زیستی اتفاق افتاده دیدن کنند. اگرچه دشوار است، اما تلاشمان این است که سال آینده را با استانداردهای جدیدی آغاز کنیم.

کاهش ۲ هزار دستگاهی تولید خودرو با اعمال تحریم‌ها

در مورد تیراژ تولید ابتدا باید این مساله را بپذیریم که ما تحریم‌ شده‌ایم و در شرایط عادی نبوده‌ایم. واردات خودرو تحریم نشد، بلکه تولید خودرو تحریم شد. هدف‌گذاری تحریم‌ها رو اشتغال و واردات تکنولوژی بود. یعنی این‌که در تمام زیرساخت‌ها اگر قرار بود تولیدی انجام شود، تحریم‌ها وجود داشتند. اما اگر قرار بود واردات انجام شود، هیچ تحریمی در کار نبود. برای تولید یک خودرو همه قطعات مورد نیاز در یک کشور تولید نمی‌شوند و از زنجیره تأمین جهانی تأمین می‌شود. برای این بخش، با اعمال تحریم‌ها برای ما محدودیت ایجاد کردند و تولید ما از روزانه ۲۸۰۰ دستگاه خودرو به روزی ۷۰۰ دستگاه خودرو رسید. اما با همت مهندساان، کارگران، شبکه تأمین، قطعه‌سازان و مدیریت شرکت امروز مجدداً تولیدات ما به حدود ۲ هزار دستگاه در روز رسیده است. این یعنی که ما روی تعهداتمان ایستاده‌ایم و تلاش می‌کنیم اگر حلقه‌های مفقوده‌مان هم از بین برود، تولید را بیش از این هم افزایش دهیم. طی سال اخیر تولید خودرو به ‌شدت کاهش کرد و طبیعی است با این وجود تأخیر داشته باشیم. هم اکنون اما تولید خودرو در سایپا به حدود ۲هزار دستگاه خودرو رسیده است و درتلاشیم تا تاخیرها را جبران کنیم. شرکت زامیاد طی همین ۹ ماه از رکورد تولید سال پیش خود هم عبور کرد. ما تأخیر داریم، اما با افزایش تولید بازه زمانی تحویل را کوتاه کرده و جریمه‌ تاخیرها را هم به طور کامل پرداخت خواهیم کرد.

تعهد اضافی برای سال آینده ایجاد نمی‌کنیم

به منظور جلب رضایت مشتریان سه‌دسته تعهد ایجاد شده؛ یک مورد خودروهای تبدیلی است. یعنی خودرو ساندرو تبدیل به سه تعهد شده است. مورد دوم طرح اتوخدمت در گروه سایپاست که مدیریت در حال تعیین تکلیف این بخش است. مورد سوم بحث تنظیم بازار است و سایپا در این مورد ورود پیدا می‌کند و ماهانه ۲۰ تا ۲۵ درصد از محصولات تولیدی خود را به فروش فوری اختصاص می‌دهد. بنابراین، به‌طور قطع و یقین می‌توانیم بگوییم اگر پیش‌فروشی انجام می‌دهیم آن را زمانی اجرایی می‌کنیم که تعهدات قبلی‌مان پاس شده باشد. پس تعهدی را که نتوانیم سرموعد خود در سال آینده پاسخگو باشیم، ایجاد نمی‌کنیم. ولی برای تعهدات معوق به یک بازه زمانی احتیاج داریم. چون که تعهدات جدید مجدداً در حال افزایش است. اگر بتوانیم منابع مالی کمکی از بانک مرکزی دریافت کنیم، توانایی این را داریم که تولید خود را از روزی ۲ هزار دستگاه به ۲۵۰۰ دستگاه برسانیم. نتیجه این کار این است که در اردیبهشت سال آینده تعهد معوق نداریم. ما پیش‌قراول مبارزه با تحریم بودیم، اما به اندازه‌ای فضای منفی در خصوص خودروسازی کشور وجود دارد که نمی‌توانیم این واقعیت‌ها را به‌خوبی تبیین کنیم. بدین‌معناکه پیچیدگی‌های تحریم‌ برای ما وجود داشت، اما با همت جوانان توانستیم از تمام این سختی‌ها عبور کنیم و تولید را افزایش دهیم.

عرضه قطره ‌چکانی نداشته‌ایم

انباشت خودرو در پارکینگ خودروسازی در وضعیت نابسامان بازار را به ‌شدت تکذیب می‌کنم. این فضای رسانه‌ای موجب شد دادستان تهران هم از پارکینگ هر دو خودروساز بازدید کند و یک تیم کارشناسی از همکاران ایشان ارزیابی کرده و اطمینان حاصل کردند که هدف از دپو خودرو در پارکینگ خودروسازان، عرضه قطره‌چکانی نیست. یک خودرو از ۱۵۰۰ قطعه تشکیل شده است؛ ما با توجه به تحریم‌ها، توانسته‌ایم به‌عنوان مثال ۱۴۹۵ قطعه را تأمین کنیم، اما همچنان نیازمند بعضی قطعات هستیم. این در حالی است که نمی‌توانستیم خطوط تولید را متوقف کنیم تا تمام این قطعات تکمیل شوند. منطق اقتصادی و فرآیند تولیدی از نظر حرفه‌ای ایجاب می‌کرد، تولید را ادامه دهیم و خودروهای ناقص را در پارکینگ نگه داریم تا زمانی‌که این قطعات مورد نیاز تأمین شد، خودرو را تکمیل کرده و به بازار عرضه کنیم. در همین راستا، هفته گذشته اعلام کردیم ۳۰۰ هزارمین خودرو سایپا را به مشتریان تحویل دادیم. پیش از این ۸۵هزار دستگاه خودرو ناقص داشتیم که هم اکنون به صفر رسیده است. بنابراین، به هیچ‌وجه هدف از پارک‌شدن خودروهای ناقص در پارکینگ خودروسازی‌ها، کنترل بازار نبوده است. خوشبختانه مجموعه دادستانی هم این موضوع را بررسی کرد و صحبت‌های ما را تصدیق کردند.

فروش‌فوری نداشته‌ باشیم، تأمین تعهدات سرعت می‌گیرد

تلاش‌هایی در مورد تأمین نقدینگی انجام شده و جلساتی با حمایت‌های وزیر صنعت انجام شده است. اخبار امیدوارکننده‌ای در این مورد اعلام شده است، اما منبع تخصیص آن‌ را نمی‌دانیم. اگر برای بازار تنظیم فروش فوری نکنیم، این خودروها را زودتر تحویل خواهیم داد. با این‌حال چاره‌ای نداریم تا با فروش فوری بازار را نیز از تراکم تقاضا برهانیم. به‌ویژه آن‌که برخی سوداگران با دلالای و واسطه‌گری حباب قیمت در این بازار ایجاد می‌کنند. بنابر این برای بی‌اثر کردن نقشاین افراد چاره‌ای جز فروش فوری نداریم.

اخبار خودرو

قیمت محصولات سایپا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "آغاز سال ۹۹ با استانداردهای جدید سایپا"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
الهه
مهمان

سلام من طرح اتوخدمتی کوئیک تکمیل وجه اسغند هستم به قول تحویل ۱ ماهه به صورت صلح حواله رو به مبلغ ۹۰ میلیون در اردیبهشت ماه خریدم چرا انصافه من کل زندگیم و دادم به خاطر ۱ ماهی که الان ازش ۲ ماه گذشته و هیچکس پاسخگو نیست…

مصطفی
مهمان

منم الان ده ماهه که حواله یا همون اتوخدمت تکمیل وجه کردم ولی خبری از ماشین نیست توروخدا مسولین به داد اتو خدمتا برسن.

رحمان پیروتی
مهمان

با سلام . من رحمان پیروتی سال ۹۷یک خودروی ساینا پیش فروش ثبت نام کردم .به شماره درخواست ۱۳۷۰۶۰۲۲و شماره پذیرش ۹۳۰۵۱۴۵.درتاریخ ۱۲/۶/۹۸ تکمیل وجه کردم و الان با گذشت نزدیک ۸ماه از ماشین خبری نیست .خدا شاهده برای تکمیل وجه ماشین زیر پامو فروخته ام .الان کل زندگیم دست سایپا است .بیکارم .بدون پول .الان فقط امیدم به خداست .زندگیم داره از هم میپاشه .الان با زن و یک بچه موندم چه خاکی به سرم بریزم .به نمایندگی هم رفتم جواب درستو حسابی نمیدن .

شکری
مهمان

با سلام
۴ ماه پیش یه دستگاه خودرو ساینا ساخت داخل با تحویل فوری ۳۰ روزه ثبت نام کردم الان که ۱۸ اسفنده هنوز تخصیص هم نشده رفتم کیلومتر ۱۱ امور مشترکین سایپا گفتند بیا به جای ساینا بهت پراید بدیم قضاوت با اونایی که این پیامو می خونند