ال ۹۰ ایرانی به زودی وارد بازار خواهد شد

چهارشنبه 14 آبان 99 ساعت 00:49
ال 90 ایرانی به زودی وارد بازار خواهد شد

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: ال۹۰ بومی‌سازی شده و منطبق با استانداردهای ۸۵گانه توسط گروه خودروسازی سایپا طراحی، تولید و تا ۱۸ ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

سید جواد سلیمانی در خصوص تولید خودروی ال۹۰ بومی سازی شده در شرکت خودروسازی سایپا، تصریح کرد: تا قبل از شروع تحریم های جدید صنعت خودرو (در سال ۹۷) در تولید ال۹۰ تا نزدیک به ۴۵ درصد به قطعات شرکت رنو فرانسه وابسته بودیم، بنابراین زمانی که صنعت خودرو مورد تحریم قرار گرفت و شرکت های خارجی همکاری های خود را قطع کردند، تولید ال۹۰ هم متوقف شد.

وی ادامه داد: شرکت خودروسازی سایپا در راستای افزایش توان داخل، تنوع بخشی به محصولات خود و استفاده بهینه از خطوط تولید، تصمیم گرفت نسبت به داخلی‌سازی خودروی ال۹۰ اقدام کند از این رو با تلاش مهندسان داخلی تا ۱۸ ماه آینده ال۹۰ جدید وارد بازار خواهد شد.

سلیمانی با ذکر اینکه افزایش داخلی‌سازی ال۹۰ در شرایطی محقق می‌شود که صنعت خودرو با شدیدترین تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا مواجه است، گفت: میزان ساخت داخل خودروی یاد شده به ۸۵ درصد خواهد رسید و از طرفی این خودرو که در گذشته تنها با استانداردهای ۵۵ گانه منطبق بود اکنون این قابلیت را پیدا خواهد کرد که استانداردهای ۸۵ گانه را با موفقیت پاس کند.

وی یادآوری کرد: با تغییرات جدید در موتور، گیربکس و قطعاتی که توسط رنو فرانسه تامین می‌شد شرکت خودروسازی سایپا می تواند ال۹۰ ایرانی را با شکل و نمای بیرونی جدید و به‌روز تولید کند.

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا با ذکر اینکه با همت مهندسان داخلی گیربکس، موتور و برخی از قطعات ال۹۰ که تا سال های پیش در تامین آن وابسته بودیم به تولید انبوه می رسد، تاکید کرد: در برخی از قطعات به دو دلیل، عدم توجیه اقتصادی و نبود مواد اولیه (نظیر مواد آلی برای تولید کاتالیست) امکان داخلی‌سازی وجود ندارد، از این رو، مجبور هستیم مانند دیگر کشورها از طریق واردات روند تامین را پیگیری کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: در راستای جلوگیری از خروج ارز، خودکفایی در صنعت خودرو و کنترل قیمت ها، تمام تلاش را برای ارتقاء سطح داخلی‌سازی خودروها انجام خواهیم داد و در این خصوص از توان مجموعه های دانش‌بنیان بهره خواهیم گرفت.

سایپانیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "ال ۹۰ ایرانی به زودی وارد بازار خواهد شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مجتبی
مهمان

چه شود ال نود ایرانی… دست به هرچی زدن نابودش کردن…

Amin
مهمان

ما ماشین بومی سازی شده ثبت نام نکردیم که بومی سازی شده تحویل بگیریم

کوروش وطن خواه
مهمان

اینا ماشین نیستند که ضایعات فلزی ایران گاری و خرپا هستند