آغاز تخلیه حباب مصنوعی بازار خودرو

سه شنبه 21 خرداد 98 ساعت 14:28
آغاز تخلیه حباب مصنوعی بازار خودرو

یک عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: آنچه که طی روزهای اخیر برای قیمت‌ها در بازار خودرو اتفاق افتاده آغاز تخلیه حباب مصنوعی این بازار است و هنوز قیمت‌ها غیرواقعی است و باید کاهش یابد.

محمدرضا نجفی‌ منش، اظهار کرد: همان‌طور که ما پیش از این بارها اعلام کرده بودیم آنچه که در ماه‌های اخیر در بازار خودرو اتفاق افتاد نه تحولات واقعی اقتصاد که یک حباب بسیار گسترده بود.

به گفته وی همان‌طور که پیش ‌بینی می‌شد سرانجام این حباب به پایان راه خود رسید و کاهش قیمت‌ها از چند روز پیش در بازار خودرو شروع شده است.

این عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان واقعی شدن قیمت خودرو در بازار را محاسبه کرد، توضیح داد: بازار دو مدل قیمت دارد یکی آنکه به شکل ماهوی از طرف خودروساز تعیین می‌شود و یکی نرخی که در بازار از طرف فروشنده‌ها اعمال شده و در دستور کار قرار می‌گیرد.

نجفی‌منش ادامه داد: به نظر می‌رسد فاصله‌ای که بین قیمت اعلام شده از طرف کارخانه تا قیمت بازار وجود دارد، حباب بازار خودرو است و تا زمانی که این دو نرخ به شکل قابل توجهی به هم نزدیک نشوند نمی‌توان انتظار داشت که حباب به طور کامل تخلیه شده باشد.

این عضو اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: در کنار آن خودروسازان برای تکمیل شدن شماری از خودروهای‌شان که در خط تولید هستند هم قطعه می‌خواهند و در صورت رسیدن این قطعات می‌توان انتظار داشت نیاز بازار به طور کامل تأمین شود.

وی با ذکر این‌که امروز اقتصاد ایران جبهه اصلی جنگ به‌شمار می‌رود، تاکید کرد: هزینه‌ای که برای به ثمر رساندن یک جنگ نظامی نیاز است بسیار گزاف خواهد بود در وضعیتی که می‌توان با گسترده کردن جنگ اقتصادی هزینه‌ای کمتر داشت، ولی فشار بیشتری هم وارد کرد. به نظر من شاید بخشی از اتفاقاتی که در ماه‌های گذشته برای بازار خودرو افتاده، از همین جنس باشد.

نجفی‌منش ادامه داد: وقتی قیمت کارخانه معلوم است و بازار هم آمادگی افزایش قیمت‌ها را ندارد، ناگهان بعضی از دلال‌ها به افزایش قیمت اقدام می‌کنند و همین موضوع حبابی ایجاد کرده که کنار آمدن بازار با آن ماه‌ها زمان خواهد برد. از این‌رو امیدواریم که با حفظ ثبات فعلی، حباب تخلیه شده و مردم بتوانند با قیمت واقعی، خودروهای مورد نیازشان را خریداری کنند.

پس از چند ماه افزایش قیمت غیرواقعی در بازار خودرو از چند روز قبل قیمت‌ها در این بازار کاهشی شده است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "آغاز تخلیه حباب مصنوعی بازار خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
هم وطن
مهمان

چرا جو سازی میکنید ؟ وقتی ماشینی برای تحویل وجود نداره و وارات آزاد نشده قیمت ماشین ها زیاد باقی میماند. الان چون این نخست وزیر ژاپن میخواد بیاد اوردن پایین که مردم اعتراض نکنن . به محض اینکه بره مجدد قیمت ها سر به فلک میکشه… خیالتون راحت .. هرکی میخواد الان بخره تا مجدد گرون نشده