احتمال حذف قیمت‌های موتورسیکلت از بازار مجازی

سه شنبه 31 اردیبهشت 98 ساعت 15:17
احتمال حذف قیمت‌های موتورسیکلت از بازار مجازی

قیمت‌های مجازی که وضعیت بازار مسکن و خودرو را بهم ریخته بود در ماه‌های گذشته به بازار موتورسیکلت سرایت کرده است. در این وضعیت به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت حاکم بر این بازار قیمت‌ها از آگهی‌های اینترنتی موتورسیکلت هم حذف شود.

در ماه‌های گذشته به دنبال نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی بسیاری از بازارها تحت تأثیر قرار گرفتند و رشد قابل توجه قیمت را تجربه کرده‌اند، در این وضعیت دلالان برای آنکه بتوانند برای خود کسب درآمد و سود کنند به بازارهای گوناگون ورود کردند و مسیر طبیعی بازارهای اقتصادی را تغییر دادند.

به عنوان مثال کارشناسان عقیده دارند یکی از عوامل افزایش شدید قیمت خودرو در هفته‌های گذشته فعالیت هدفمند و هماهنگ دلالان و سودجویان در سایت‌های اینترنتی پذیرنده آگهی بود که بعضاً روز به روز و ساعت به ساعت قیمت‌های جدیدی را برای دارایی خود به نمایش می‌گذاشتند و اصطلاحاً اقدام به قیمت‌سازی می‌کردند.

این روند عاملی شد تا پس از افزایش انتقادات، با دستور دادستانی قیمت‌ها از آگهی‌های اینترنتی خرید و فروش خودرو و مسکن حذف شود. در این بین اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که قیمت آگهی‌های اینترنتی برای محصولی مانند موتورسیکلت که در یک سال گذشته قیمت آن به طور میانگین ۲۷۰ درصد رشد کرده و همچنان در مسیر رشد قیمت قرار دارد، حذف نشده و هر روز قیمت‌های جدیدی در سایت‌های پذیرنده آگهی اعلام می‌شود.

البته ناگفته نماند که قیمت موتورسیکلتی که در بازار در حدود ۲۷ تا ۳۰ میلیون تومان قیمت دارد در بعضی از آگهی‌های اینترنتی فروش در محدوده ۴۰ میلیون تومان اعلام شده است.

در این رابطه محمد خادم منصوری رئیس اتحادیه فروشندگان دوچرخه و موتورسیکلت گفت: هم اکنون اعلام قیمت‌های پرت در بازار که عموماً از طریق آگهی‌های فروش اینترنتی انجام می‌گیرد، بازار را آشفته کرده است.

وی ادامه داد: خیلی از قیمت‌های اعلامی پشتوانه منطقی ندارد چون کارخانجات هیچگاه وسیله‌ای که قیمتی در حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان دارد را به قیمت دو برابری در بازار عرضه نمی‌کنند.

منصوری یادآور شد: در وضعیتی که تولید و عرضه محصولات موتورسیکلت از طرف کارخانجات با کاهش همراه شد بعضی افراد به خرید موتورسیکلت و نگهداری آن برای کسب سود بیشتر در زمان افزایش قیمت‌ها روی آوردند که این موضوع اعلام قیمت‌های بی ربط را به همراه داشت.

رئیس اتحادیه فروشندگان دوچرخه و موتورسیکلت در پاسخ به این سؤال که آیا اتحادیه درصدد حذف قیمت از آگهی‌های فروش موتورسیکلت از سایت‌های اینترنتی است، گفت: درخواستی مبنی بر حذف قیمت از آگهی‌های اینترنتی تهیه شده و در اختیار اتاق اصناف قرار گرفته و با توجه به قوانین و شرایط صنفی در این رابطه هم رایزنی‌هایی با اتاق اصناف انجام گرفته است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar