خودرو با حذف قیمت گذاری دستوری ارزان خواهد شد

بروزرسانی در: سه شنبه 14 ژانویه 20 ساعت 15:59
خودرو با حذف قیمت گذاری دستوری ارزان خواهد شد

دبیر انجمن خودروسازان گفت: قیمت خودرو در وضعیت کنونی کاهش پیدا نمی‌کند. راه حل این است که قیمت‌گذاری دستوری حذف و خودرو در حاشیه بازار فروخته شود.

بتازگی وزیر صمت گفته است که  به هر خودروساز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود تا این اعتبار در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد. همچنین وی در اظهارنظر دیگری مطرح کرده بود که تولید خودروسازان افزایش یافته و عرضه به بازار بیشتر می‌شود در نتیجه قیمت خودرو کاهش می‌یابد.

احمد نعمت ‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان در خصوص پرداخت تسهیلات به خودروسازان گفت: مصوبه پرداخت تسهیلات به خودروسازان مربوط به ۱ ماه اخیر شواری پول و اعتبار است ولی هنوز مبلغی پرداخت نشده است. قرار بود که به هر یک از خودروسازان تسهیلات داده شود اما کار اساسی این است که قیمت‌ها درست شود. خودروسازان محصولات خود را با زیان می‌فروشند و با پرداخت تسهیلات هم مشکلات آن‌ها به عقب می‌افتد. هم اکنون قیمت‌ها به صورت تحمیلی و دستوری است و به خودروسازان گفته شده با همان قیمت‌های بهمن‌ماه محصولات خود را بفروشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در خصوص پراید گفته می‌شود که این خودرو با قیمت ۳۷.۵ میلیون تومان فروخته شود. سال پیش سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در کمیته خودرو گفت که قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون تومان است. سودی هم باید به کارخانه برسد که اگر آن را ۵ درصد حساب کنیم این قیمت به ۴۱ میلیون تومان می‌رسد. با حساب ارزش افزوده، شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و دیگر موارد خودروسازان باید این خودرو را با قیمت ۴۶ الی ۴۷ میلیون تومان بفروشند. به همین خاطر سایپا در سال اخیر ۷ الی ۸ هزار میلیارد تومان زیان کرد. ایران‌خودرو هم به همین نسبت زیان کرده است.

نعمت‌بخش تاکید کرد: این روش قیمت‌گذاری صحیح نیست البته یک سری شروط برای جلوگیری از ورود دلالان به این زمینه گذاشته شد ولی با این وجود شرایط به خوبی پیش نرفت. صف و هجوم مردم به خاطر اختلاف قیمت کارخانه و بازار و پول‌های سرگردانی است که در بازار وجود دارد. قیمت پراید در بازار با کارخانه ۱۵ میلیون تومان اختلاف دارد و بازار هم کشش دارد. اجازه داده نمی‌شود خودرو در حاشیه بازار فروخته شود و به همین خاطر خودروسازان روز به روز زیان می‌کنند.

دبیر انجمن خودروساز به روش مناسب فروش خودرو اشاره کرد و گفت: خودروسازان از بحران بی‌پولی رنج می‌برند و آن‌ها به قطعه‌سازان بدهکار هستند ضمن این که پول‌های گرفته شده از تسهیلات هم به قطعه‌سازان داده می‌شود. اگر وام داده نشود کارها به صورت کامل می‌خوابد و قطعه‌سازان هم تا حدی می‌توانند تحمل کنند. اما به طور کلی مشکل باید از اساس حل شود و آن هم فروش خودرو در حاشیه بازار است.

نعمت‌بخش در ادامه اظهار داشت: قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و خودروسازان تلاش می‌کنند تیراژ خودرو را افزایش دهند. تنها راه برای این که تقاضا کم شود این است که در زمان فروش خودرو و هنگامی که نوبت رسید هر چقدر حاشیه بازار بود آن مبلغ را از خریدار بگیریم. در نتیجه تقاضا کم خواهد شد و قیمت بازار هم پایین می‌آید و سایت‌ها فروش خودرو هم به سرعت تکمیل ظرفیت نمی‌شود.

وی در پایان اظهار کرد: با وجود اختلاف قیمت بازار و کارخانه، هجوم دلالان برای خرید خودرو قطع و قیمت آن ارزان نمی‌شود. تا زمانی که شرایط فروش به همین صورت باشد قیمت خودروها تکان نمی‌خورد. حرف وزیر از این نظر که تولید بالا رفته و عرضه بیش از پیش شده و قیمت‌ها کاهش یافته صحیح است اما به خاطر اینکه قیمت با حاشیه بازار با کارخانه اختلاف دارد در نتیجه چنین چیزی رخ نمی‌دهد. پول سرگردان در بازار زیاد است و مردم می‌خواهند آن را به خودرو یا سایر موارد تبدیل کنند.

تجارت نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "خودرو با حذف قیمت گذاری دستوری ارزان خواهد شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
لنگرود
مهمان

آخه کجا به قیمت بهمن ماه می‌فروشند.***،دوسال از ما پول گرفتن،بجای خودروی ثبت نامی ما یک خودروی دیگه پیشنهاد می‌کنند به قیمت جدید.