خودرو بیش از این گران نخواهد شد

بروزرسانی در: شنبه 28 اردیبهشت 98 ساعت 17:18
خودرو بیش از این گران نخواهد شد

یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: گرانی مجدد در بازار خودرو دیگر کشش ندارد. قیمت فعلی خودروهای داخلی و خارجی به ترتیب ۲۰ و ۳۰ درصد حباب دارد.

زد فور کار: قیمت مواد اولیه در بازار داخلی آن قدر به طور حباب‌وار افزایش یافته که همین موضوع قیمت خودروهای داخلی را تحت تاثیرقرار داده است. نوسان نرخ ارز یکی از عواملی است که موجب شده بعضی ذی‌نفعان و تولیدکنندگان، مواد اولیه مورد نیاز را به موقع در اختیار خودروسازان قرار ندهند. اکنون سوالی که مطرح می‌شود، این است که این نوع رفتارهای پوپولستی (اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها) چه آثاری را در بازار خودرو می‌تواند به همراه داشته باشد؟

در همین زمینه یک کارشناس بازار خودرو در جواب به این سؤال که قیمت خودرو در دراز مدت گران خواهد شد؟ گفت: به نظر می‌رسد بازار خودرو همچنان هیجان زده باقی بماند. اینکه بعضی می‌گویند قیمت خودرو در آینده افزایش می‌یابد، این نوع تحلیل‌ها صحیح نیست؛ عقیده داریم قیمت خودرو به همین منوال ثابت باقی بماند؛ چون که گرانی مجدد در بازار خودرو دیگر کشش ندارد.

امیرحسین کاکایی افزود: البته عدم افزایش قیمت خودرو به برخی اما و اگرها ارتباط دارد. چنانچه قیمت دلار ثابت باقی بماند، قیمت خودرو هم ثابت باقی خواهد ماند. یعنی چنانچه ارزش پول ملی کاهش یابد به خودی خود ارزش هر کالای واسطه‌ای، سرمایه‌ای و مصرفی افزایش خواهد یافت. البته باید عنوان کرد که گرانی مجدد در بازار خودرو دیگر کشش ندارد.

پراید ۱۰ میلیون تومان حباب دارد

او در بخش دیگر صحبت‌هایش در جواب به این سؤال که آیا قیمت فعلی خودروها حباب دارد یا خیر؟ پاسخ داد: هم اکنون قیمت فعلی خودروها حباب دارد. دلیل این است که عرضه بعضی خودروها به صفر رسیده یا تولید بعضی مدل‌های دیگر به طور چشمگیری کاهش یافته است. عقیده داریم چنانچه اوضاع تولید به هر نحوی مساعد شود، قیمت خودرو با کاهش شدیدی همراه خواهد شد.

کاکایی همچنین به حباب قیمت پراید اشاره کرد و گفت: براساس برآوردهای انجام شده چنانچه قیمت دلار هفت تا هشت هزار تومان شود قیمت واقعی پراید بین ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان است. اکنون باتوجه به نوسانات قیمت دلار چنانچه قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان برسد قیمت واقعی پراید ۴۰ میلیون تومان است. در حالی که قیمت پراید در بازار به قیمت ۵۰ میلیون تومان عرضه می‌شود. پس قیمت فعلی پراید تقریباً ۱۰ میلیون تومان حباب دارد.

او در خصوص دلیل حباب در بازار خودرو اشاره کرد و افزود: متاسفانه یکی از دلایلی که قیمت خودرو حباب دارد به قیمت حبابی مواد اولیه در داخل کشور باز می‌گردد. چنانچه مشکل و موانع حوزه تولید برطرف شود قطعاً قیمت خودروهای داخلی نزدیک به ۲۰ درصد و قیمت خودروهای خارجی در صورت آزاد شدن واردات ۳۰ درصد ارزان می‌شود.

تجارت نیوز

عدم تناسب قیمت خودرو با نرخ دلار

راهکارهای اشتباه دولت در تعیین قیمت خودرو

افزایش قیمت خودرو تقصیر سایت‌های اینترنتی است!

اتحادیه نمایشگاه داران وقت اعلام قیمت خودرو را ندارد!

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "خودرو بیش از این گران نخواهد شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
جواد
مهمان

خنده دار ترین جوک قرن (قیمت واقعی پراید ۴۰ میلیون تومان است) چی بودیم چی شدیم !!!!!

ارش
مهمان

دوستان خواهش میکنم پراید بخرید و با سرعت زیاد تو اتوبانها لایی بکشید ممنون چون جمعیت ایران باید کم بشه والا باید برید بجنگیدا

عباس
مهمان

حساب کتابی در کار نیست دلارمفتی هم بشود چیزی ارزان نمیشه