عرضه پژو ۳۰۱ با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان

دوشنبه 3 تیر 98 ساعت 18:14
عرضه پژو 301 با قیمت 200 میلیون تومان

خودروسازان مجدداً درخواست گرانی دادند! این خبر را فیاض، مشاور وزیر صنعت اعلام می‌کند و البته اصرار هم  دارد به جای «افزایش قیمت» از واژه «اصلاح قیمت» استفاده کند. او البته توضیح می‌دهد  که  درخواست خودروسازان برای اصلاح قیمت در حال بررسی است.

اگرچه که فیاض از اعلام جزییات بیشتر مجدد زمان  افزایش  قیمت‌ها خودداری می‌کند ولی تأکید می‌کند که «قیمت خدمات زیربنایی، آب، برق، گاز و دستمزد‌ها ابتدای هر ‌سال بیشتر می‌شود و با توجه به این افزایش قیمت‌ها، جاده‌ مخصوص‌نشین‌ها هم مثل هر واحد تولیدی دیگری خواهان اصلاح قیمت‌ها و در نظر گرفتن سود منطقی برای محصول تولیدیشان هستند.» ولی  این مقام مسئول در وزارت صنعت در حالی تلویحاً خواسته جاده‌ مخصوص‌نشین‌ها را به‌حق می‌داند که تقی کبیری، عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس عقیده دارد که افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰‌درصدی قیمت خودرو منطقی نیست و اگر مدیریت مناسبی در خودروسازی داشتیم، چنین افزایش قیمت‌هایی اتفاق نمی‌افتاد.  پیش از این همچنین سازمان تعزیرات از تشکیل پرونده برای بعضی گروه‌های خودروسازی هم خبر داده بود.

درخواست مجدد برای افزایش قیمت

اسفند پارسال بود که  وزارت صنعت اعلام کرد قیمت خودروهای داخلی متعادل می‌شود و خودروسازان میزان عرضه‌شان را به بازار بالا می‌برند. اکنون که نزدیک به ۴ ماه از این وعده سپری می‌شود، نه‌تنها قیمت‌ها هنوز عجیب‌وغریب هستند که باز خبرها حاکی از آن است که خودروسازان مجدداً درخواست افزایش قیمت را داده‌اند.

جالب است که در این بین رضا رحمانی، وزیر صنعت هم گفته است بعضی نوسانات قیمت خودرو مقطعی بوده است و مردم نباید تحت تأثیر فضای روانی قرار گیرند؛ چون که هر میزان مصرف‌کننده‌ها تقاضا داشته باشند، در کشور قابل تأمین است؛ به خصوص در ماه‌های آتی که شاید تولید بیش از رقم کنونی افزایش یابد و با این افزایش تولید قیمت‌ها متعادل‌تر می‌شود.

فقط ۷۰‌ هزار خودروی خارجی وارد شد

اما در حالی خیلی از کارشناسان کاهش عرضه را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو می‌دانند که ممنوعیت واردات خودرو به کشور همچنان ادامه دارد. مشاور وزیر صنعت که دیروز به مناسبت روز ملی صنعت و معدن به جمع خبرنگاران آمده بود،  با اشاره به سهم ناچیز خودروهای خارجی در بازار ایران گفت: «بر اساس آن‌چه اعلام شده تولید خودرو در‌ سال ۹۷ چیزی نزدیک به یک ‌میلیون و ۳۰۰‌هزار دستگاه است در حالی ‌که میزان واردات خودرو چیزی نزدیک به ۷۰‌هزار دستگاه است.» او همچنین در جواب به این سؤال که آیا واردات خودرو امسال هم ممنوع خواهد بود، گفت: «هر تصمیمی در رابطه با  واردات خودرو به کشور توسط قانون تعیین می‌شود.» به گفته او، اگر آزادشدن واردات خودرو به تصویب مجلس برسد و شورای نگهبان هم آن را تأیید کند، ثبت سفارش خودرو از سر گرفته می‌شود.

۸۰‌ درصد قالب‌های پژو ۳۰۱ داخلی‌سازی شد

از آن سمت وزارت صنعت اعلام کرده است که ۳ خودروی جدید به بازار عرضه می‌شود. اگرچه که جزییات تولید دو خودروی دیگر مشخص نیست و مدیران وزارت صنعت از جزییات آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند ولی  پژو ۳۰۱ در ایران تولید می‌شود. مشاور وزیر صنعت می‌گوید: «۸۰‌درصد قالب‌های ساخت پژو ۳۰۱ در داخل کشور تهیه شده  است.» این خبر در حالی اعلام شده است که خیلی‌ها گمان می‌کردند با خروج پژو از ایران، پرونده تولید محصولات این غول فرانسوی در جاده مخصوص بسته می‌شود؛   ولی فیاض می‌گوید که اصل پروژه را پس از خروج پژو  از ایران متوقف نکردیم و پیش‌بینی می‌شود که امسال نمونه‌های آن را به طور کامل تولید و در‌ سال ۹۹ تولید انبوه آن را آغاز کنیم.  مدیرعامل ساپکو  هم پیشتر اعلام کرده  بود که   قراردادهای دوجانبه بین ساپکو و سازنده‌ها برای تولید ۱۵۰‌هزار دستگاه پژو ۳۰۱ در طول سه‌ سال منعقد شده است.

حداقل قیمت پژو ۳۰۱، ۲۰۰‌ میلیون تومان

اگرچه که تولید این خودرو خبر خوشایندی برای بازار خودروی ایران است، ولی چند‌درصد از مردم کشور قادر به خرید این محصول خواهند بود؟ آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد، بیش از ۸۰‌ درصد خرید و فروش‌های انجام‌ شده در طول ‌‌سال ۹۷ در بازار مربوط به خودروهای کمتر از ۵۰‌ میلیون تومان بوده است و به خاطر کاهش قدرت خرید، خیلی از ایرانی‌ها قادر به خرید خودروهای گرانقیمت نیستند. محصولی که قرار بود جایگزین پژو ۴۰۵ در بازار ایران شود، به گفته  مسئولان ایران‌خودرو قیمتی بالاتر از دنا پلاس خواهد داشت. البته به گفته کارشناسان صنعت خودرو با در نظر گرفتن وشعیت امروز،  حداقل ۲۰۰‌ میلیون تومان قیمت خواهد داشت، البته به‌ طور قطع  هزینه تولید در‌ سال آینده به‌مراتب بالاتر خواهد رفت.

شهروند

پژو ۳۰۱

۵ دلیل برای خرید پژو ۳۰۱

پژو ۳۰۱ مونتاژ داخل به زودی در بازار

نخستین پژو ۳۰۱ تولید شد

پژو ۳۰۱ ایران خودرو شهریور ۹۸ روانه بازار خواهد شد

تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از اواخر سال ۹۸ آغاز خواهد شد

داخلی سازی پژو ۳۰۱ در دستور کار ایران خودرو قرار گرفت

تولید خودروهای ناقص و بدهی ۱۲۰۰ میلیاردی خودروسازان

ساخت پژو ۳۰۱ توسط ۳۰۰ سازنده ایرانی

تولید آزمایشی قطعات پژو ۳۰۱ در اصفهان

پژو ۳۰۱ بدون حضور کمپانی پژو تولید می‌شود

تولید ۳ هزار دستگاه پژو ۳۰۱ تا پایان سال

به هیچ عنوان وانت پژو ۳۰۱ را در خیابان نخواهیم دید

آخرین اخبار از داخلی سازی پژو ۳۰۱

آغاز تولید پژو ۳۰۱ از سه ماه نخست سال آینده

پژو ۳۰۱ عضو جدید ایران خودرو را بیشتر بشناسید

تولید بدنه پژو ۳۰۱ با آخرین تکنولوژی روز + تصاویر

پژو ۳۰۱ با ۶۰ درصد داخلی سازی تولید خواهد شد

اظهارات هاشم یکه زارع در مورد تولید پژو ۳۰۱

تولید اولین خودرو بدون حضور خارجی‌ها

زمان تحویل پژو ۳۰۱ به مشتریان مشخص شد

قیمت پژو ۳۰۱

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar