قیمت خودروهای پرتقاضا بعد از افزایش قیمت دو خودروساز

شنبه 20 آذر 00 ساعت 14:10
قیمت خودروهای پرتقاضا بعد از افزایش قیمت دو خودروساز

سعید موتمنی در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو پس از افزایش قیمت خودرو سازان اظهار کرد: در چند روز گذشته تغییر چندانی در قیمت‌ها دیده نشده است. دارندگان کالا که از رانت شرکت‌های خودروساز استفاده می‌کنند قبل از افزایش قیمت‌ها حدود ۱۳۰ یا ۱۴۰ درصد سود می‌بردند، الان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر سود می‌برند. توپ در زمین خودروسازان است، وقتی افزایش قیمت اعمال کرده‌اند باید عرضه را هم بیشتر کنند تا فاصله قیمتی کاهش یابد.

وی افزود: از نابسامانی در بازار، خودروساز و مصرف‌کننده نهایی ناراضی هستند اما گروه سوم که از رانت استفاده کرده و با همین لیست جدید هم بین ۱۰۰ تا ۱۱۰  درصد سود می‌برند، راضی هستند. همین گروه دست به جوسازی هم می‌زنند تا قیمت‌ها در بازار هم افزایش یابد، درحالی که با افزایش قیمت کارخانه‌هاتغییر قیمتی چندانی در بازار نمی‌بینیم، می توان گفت خودروهای داخلی حدود ۲ درصد و خودروهای خارجی و مونتاژ هم حدود ۵ درصد گران شده‌اند که علت آن نیز نوسانات ارزی بوده است.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: دارندگان خودرو می‌خواهند بیشترین سود را ببرند و ممکن است قیمت اعلامی آنها بالا باشد اما خریداری در بازار نیست. پژو ۲۰۶ که حدود ۲۶۷ تا ۲۶۸ میلیون تومان معامله می‌شود در بازار به قیمت ۲۷۲ میلیون تومان نیز قیمت می‌دهند اما برای فروش دوباره به همان ۲۶۸ میلیون تومان راضی می‌شوند. با اینکه افزایش قیمت در بازار دیده می‌شود اما در مورد محصولات ایران خودرو و سایپا دیده نمی‌شود.

وی با اشاره به نرخ روز خودرو بیان کرد: سمند ۲۵۴ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۲۶۷ تا ۲۶۹ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ v8 بین ۳۱۸ تا ۳۲۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای سقف شیشه‌ای ۳۶۵ تا ۳۶۶ میلیون تومان، رانا پلاس ۳۰۶ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ حدود ۱۷۰ تا ۱۷۲ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ حدود ۱۵۸ تا ۱۶۰ میلیون تومان، تیبا ۱ حدود ۱۷۸ تا ۱۷۹ میلیون تومان، تیبا ۲ بین ۱۹۱ تا ۱۹۳ میلیون تومان، کوییک ۱۹۵ تا ۱۹۷ میلیون تومان و کوییک اتوماتیک ۲۶۸ تا ۲۶۹ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

موتمنی همچنین خاطرنشان ساخت:‌ قیمت‌هایی که در مورد آن فضاسازی می‌شود وجود ندارد، بازار در رکود است. افزایش ۲ تا ۵ درصدی هم به علت نواسانات ارزی است. اگر نرخ ارز عقب‌نشینی کند احتمالا دوباره قیمت‌ها کمی تعدیل شود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در کارخانه ۱۳۰ میلیون تومان فاکتور می‌شود اما در بازار حدود ۲۷۰ میلیون تومان است. یعنی خریدار بیش از ۱۰۰ درصد سود می‌کند. بنابراین اتفاقی که افتاده این که از سود این گروه کم شده است. اما از آنجا که در بازار مشتری کم است، در عمل افزایش قیمت زیادی در بازار اتفاق نمی‌افتد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar