وعده وزیر جدید در خصوص قیمت خودرو

سه شنبه 8 مهر 99 ساعت 12:54
وعده وزیر جدید در خصوص قیمت خودرو

وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به نابسامانی بازارخودرو گفت: مردم در بازار خودرو گرفتار شده‌اند؛ در صنعت خودرو انحصار داریم و همین مسئله باعث بالا رفتن قیمت شده است.

علیرضا رزم حسینی وزیر پیشنهادی صمت در نشست رای اعتماد مجلس که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، در دفاع از برنامه پیشنهادی خود گفت: دو برنامه مبتنی بر برنامه ششم توسعه، اسناد بالادستی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سند اجرایی تقدیم نمایندگان مجلس شد.

وی افزود: تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با همکاری همه دستگاه‌ها به خصوص بانک مرکزی، تنظیم بازار با مدیریت همراه با نظارت و مشارکت اصناف و اتحادیه‌ها، اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار از طریق توزیع شبکه‌ای کارآمد کالاها، حذف دلالان و واسطه‌ها، پرهیز از التهاب در بازار و استفاده از شناسه کالا برای کالاهای بادوام و نیمه‌دوام جهت جلوگیری از قاچاق از جمله برنامه‌های من در حوزه بازار است.

وی با اشاره به اولویت‌های بخش صنعت ادامه داد: استفاده از ظرفیت خالی واحدهای صنعتی، احیای واحدهای تعطیل شده یا راکد در شهرک‌های صنعتی، تأمین به موقع مواد اولیه واحدهای صنعتی و پشتیبانی از شرکت‌های فناور دانش‌بنیان از جمله برنامه‌های من در حوزه صنعت است. همچنین در بخش فولاد هم در نظر داریم تا به تأمین زنجیره فولاد و توزیع عادلانه بر اساس مزیت‌های منطقه‌ای و تأمین دقیق سنگ آهن بپردازیم. در خصوص گرانی فولاد هم برنامه‌هایی را در دستور کار داریم که در صورت رأی نمایندگان به آنها جامه عمل خواهیم پوشاند.

عدم ساخت قطعه در داخل باعث گرانی خودرو شده است

رزم‌حسینی با اشاره به شرایط بازار خودرو گفت: امروز مردم در حوزه خودرو گرفتار شده‌اند؛ ما در حوزه خودرو انحصار داریم که همین مسئله باعث بالا رفتن قیمت تمام شده و هزینه سربار شده است. همچنین عدم ساخت قطعات در داخل کشور یکی دیگر از عوامل گرانی خودرو است. اگر مجلس مصلحت دانست با همکاری کمیسیون صنایع، طرحی را برای ساماندهی بخش خودرو ارائه خواهیم کرد.

وی با ذکر اینکه طبق تحقیقات انجام شده تنها ۱۰ درصد اکتشاف معادن در کشور انجام شده است، اظهارکرد: توسعه اکتشاف و تکمیل مطالعات تفصیلی در حوزه معدن جزو برنامه‌های اصلی ما است. فعال کردن معادن راکد و غیرفعال و راهسازی معادن حبس شده هم در دستور کار قرار دارد زیرا این معادن یکی از زمینه‌های رانت‌خواری را فراهم کرده است.

تقویت صادرات به کشورهای همسایه و تسهیل تجاری

وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به بخش تجارت، گفت: روان‌سازی و حذف فرآیندهای مجوزها، بهبود وضعیت تهاتر کالا، جلوگیری از واردات کالاهای غیرضرور، توسعه صادرات به کشورهای همسایه، برگزاری نمایشگاه در بازارهای منطقه‌ای توسط بخش خصوصی با حمایت وزارت صمت، امکان واردات موقت کالا در مناطق ویژه و صادرات دوباره و فعال‌سازی قراردادها همچون اوراسیا از برنامه‌های ما در حوزه تجارت است.

وی افزود: وزارت صمت یک وزارتخانه تخصصی است نه یک بنگاه سیاسی؛ ما اجازه نمی‌دهیم در این وزارتخانه بازی‌های سیاسی و جناحی شود بلکه تمرکز ما بر مدیریت جهادی است و ما با هر گونه مدیریت جناحی و باند بازی مقابله می‌کنیم.

مبارزه با امضاهای طلایی در اولویت وزارت صمت

رزم حسینی با ذکر اینکه شکستن انحصار در تجارت، صنعت، واردات و حتی صادرات در دستور کار قرار دارد، یادآوری کرد: برنامه‌ریزی برای حذف امضاهای طلایی جزو اولویت‌های من است اما همه می‌دانیم برای مبارزه با این امضاها، تخریب‌های زیادی صورت خواهد گرفت چون که مبارزه با فساد هزینه دارد. اگر می‌خواهیم با رانت خواری و مفسدان مبارزه کنیم، نیاز به حمایت مجلس داریم.

وزیر پیشنهادی صمت افزود: همچنین برای انتصاب در وزارت صمت ما به دنبال مدیران کارآمد خواهیم بود. هم اکنون مدیریت درستی نداریم و اگر لازم باشد تغییراتی ایجاد می‌کنیم.

وی با ذکر اینکه وزیر صمت باید با استان‌ها هم هماهنگ باشد، ادامه داد: وزیر صمت باید کسی باشد که بتواند قدرت هماهنگی داشته باشد. ما باید با بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و استان‌ها هماهنگی داشته باشیم. همچنین نظام تصمیم گیری ما در تعامل با نمایندگان، کارشناسان و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی خواهد بود. بنده با کمیسیون‌های تخصصی مجلس و کارشناسان دولت و بخش خصوصی در اهداف و رویه‌ها وحدت خواهم داشت چون که معتقدم با اختلاف نمی‌شود کار کرد.

رزم حسینی تصریح کرد: تمرکز گرایی و تفویض اختیارات به استان‌ها حتماً انجام خواهد شد. بنده ۸ سال است که فریاد می‌زنم باید تمرکز زدایی کنیم و به استان‌ها جهت تصمیم گیری اختیار دهیم. می‌توان با استفاده از ظرفیت جوانان کارآمد و با تجربه در شبکه مدیریتی وزارت صمت اقدامات خوبی انجام داد.

وزیر پیشنهادی صمت به ضرورت تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و ادامه داد: بنده معتقدم که مجلس در رأس امور است و نباید علیه نمایندگان جو‌سازی کرد. در این جنگ اقتصادی همه باید کمک کنند و بنده امیدوار به پشتیبانی نمایندگان هستم. من به شما قول می‌دهم که با شجاعت و تدبیر می‌توانم اقدامات عملی انجام دهم.

وزارت صمت را شیشه‌ای می‌کنیم

وی اظهارکرد: شفافیت در وزارت صمت باید افزایش یابد و من این وزارتخانه را به صورت شیشه‌ای اداره خواهم کرد. البته این موضوع سخت است چون تخریب‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت. ما دولت الکترونیک را شکل میدهیم تا رابطه مردم با وزارتخانه افزایش یابد.

وزیر پیشنهادی صمت با ذکر اینکه تقویت بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در سال ۹۲ که وارد دولت شدم از تمامی فعالیت‌های خود در بخش خصوصی استعفا دادم و هم اکنون عضو هیات مدیره و یا سهام دار هیچ شرکتی نیستم. یک ریال از دولت کریمه در زندگی من وارد نشده است.

رزم حسینی با اشاره به برنامه دوم خود گفت: برنامه دوم من توانمندسازی مردم روستاها و اجرای اقتصاد مقاومتی است. البته این مسئله مشروط به این است که مقامات استانها همچون نمایندگان، روسای دادگستری و ائمه جمعه برای اجرای مسئولیت اجتماعی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: اگر در این سال‌ها روستاها را توسعه می‌دادیم الان شاهد ۲۵ میلیون مهاجر حاشیه نشین در کشور نبودیم.

وزیر پیشنهادی صمت تأکید کرد: اگر نمایندگان قصد رأی دادن دارند، به شخص رزم حسینی رأی بدهند. بنده تا امروز وام دار هیچ کسی نبوده ام. در این ۱۵ الی ۲۰ سال فعالیتی که در بخش خصوصی کردم رانتی از اقتصاد نبردم و معتقدم ایرانیان باید براساس فرهنگ اسلامی متمکن و متدین باشند. اگر امروز رأی بیاورم با اقتدار به وزارت صمت می‌روم و اقتدار را به این وزارتخانه باز می‌گردانم و در صورت لزوم ساماندهی وزارت صمت انجام می‌شود. البته نیاز به پشتیبانی نمایندگان دارم.

وی گفت: اطلاعاتی که به نمایندگان مخالف بنده داده اند، نادرست است و اگر لازم باشد در جلسه‌ای این مسائل را عنوان می‌کنم و از نمایندگان موافق می‌خواهم که با رأی حداکثری بنده را به وزارت صمت بفرستند تا در این شرایط سخت در یک سنگر کار کنیم.

مهر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "وعده وزیر جدید در خصوص قیمت خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسن
مهمان

همه وقتی میخواستم بیام حرف مفت زیاد زدن، لعنت به همشون که بیخودی به اینجاها رسیدن