بیش از ۴ میلیون خودرو در تهران توسط دوربین‌ها جریمه شده‌اند

بروزرسانی در: سه شنبه 21 آبان 98 ساعت 20:33
بیش از 4 میلیون خودرو در تهران توسط دوربین‌ها جریمه شده‌اند

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران در مورد اجرایی شدن فاز دوم طرح کاهش گفت: در طول اجرایی شدن این طرح حدود ۳۸۰ هزار خودرو دودزا شناسایی ضمن این که بیش از ۴ میلیون خودرو توسط دوربین‌ها جریمه شده‌اند.

سخت‌گیری‌های بیشتر به ویژه جریمه از طریق دوربین موجب شده که میزان مراجعه صاحبان خودرو برای دریافت معاینه فنی به مراکز بیشتر شود. در رابطه با تاثیرات طرح کاهش بر آلایندگی شهر تهران، میزان تقلب‌ها و اجاره لوزام گفت‌و‌گویی با سید نواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران انجام گرفته که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

حسینی‌منش ابتدا به ذکر نکاتی در خصوص فاز دوم طرح کاهش پرداخت و گفت: فاز دوم طرح کاهش موجب شد که ما در سال گذشته بالغ بر ۳۸۰ هزار خودروی آلاینده در شهر تهران را شناسایی و اصلاح کنیم. اگر بخواهیم مقایسه‌ای نسبت به سال‌های اخیر و به عنوان مثال سال ۹۴ داشته باشیم کل مراجعات شهر تهران نزدیک به ۳۸۰ هزار خودرو  بود. در سال ۹۷ فقط همین تعداد خودرو به عنوان خودروی آلاینده شناسایی شدند ضمن این که یک رقم میلیون و دویست هزار دستگاه، آمار کل مراجعه‌کنندگان است. شناسایی این خودروها را می‌توان بزرگترین دستاورد فاز دوم طرح کاهش دانست. مرحله دوم طرح کاهش از اواخر آبان ماه سال ۹۷ آغاز شد ولی با توجه به این که ما از تیر ماه اطلاع‌رسانی‌ها را انجام دادیم تأثیر بر روی خودروها از این ماه اتفاق افتاد.

تست کنار جاده‌ای

وی در مورد تست کنار جاده‌ای و آمار جریمه‌ها گفت: حرکت جدیدی که از سال اخیر در تهران اتفاق افتاد، تست کنار جاده‌ای و صحت سنجی خودروها بود که به صورت مشترک شهرداری تهران و پلیس راهور انجام دادند. علاوه بر این که معاینه فنی خودروها توسط دوربین‌ها کنترل می‌شود این کار در کنار جاده‌ها با دستگاه‌های پرتابل کنترل می‌وند. در این صورت خودروهایی که معاینه فنی داشتند و با این وجود دودزا بودند هم جریمه می‌شدند. طرح کاهش هم اکنون فقط در تهران انجام می‌شود و لازم به ذکر است در سال ۹۷ بیش از ۴ میلیون خودرو توسط دوربین‌ها اعمال قانون شدند.

وانت نیسان، در بدترین شرایط

حسینی‌منش در خصوص آمار مردودی‌ها اظهار کرد: در مورد آمار مردودی سال پیش بیشترین مشکل مربوط به تست آلایندگی خودرو بود. در این بین خودروی وانت پیکان، نیسان و پژو آردی بیشترین میزان رد شدن در تست‌های آلایندگی را داشته‌اند. نکته حائز اهمیت اینجاست که وانتنیسان در تست ترمز سیستم تعلیق هم بیشترین آمار مردودی را داشته است و پس از آن خودروی تیبا در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. پس از آلایندگی مشکل اساسی خودروها مربوط به تست ترمز است ولی به صورت کلی تمرکز ما بر روی تست آلایندگی است که در شهر تهران هم بسیار مورد توجه قرار دارد. در نقطه مقابل هم خودروهای رنو مگان و هیوندای سوناتا بیشترین آمار قبولی را دارند که پس از آن مزدا ۳ هم از جمله خودروهایی است که وضعیت مناسبی از لحاظ پاس کردن تست‌ها دارد.

کاهش معاینه‌های فنی جعلی

وی در پایان اشاره‌ای به وضعیت تقلب‌ها و اجاره لوازم کرد و گفت: طی گزارشات دبیرخانه طرح کاهش نشان داده شده است که میزان معاینات فنی جعلی به شدت کاهش پیدا کرده و نزدیک به صفر رسیده است. ضمن این که مردم حساسیت دارند و می‌دانند که معاینات فنی که به صورت غیابی انجام می‌شود جعلی اسا و جریمه می‌شوند. در رابطه با بحث لوازم اجاره‌ای هم حساسیت زیادی در این زمینه داریم که موضوع ذکر شده به حداقل رسیده است اما در رابطه با خودروهای سنگین شرایط لوازم اجاره‌ای کماکان وجود دارد.

گسترش نیوز

استعلام خلافی خودرو از طریق VIN

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar