60 درصد خودروهای صفر در معاینه فنی قبول نمی‌شوند

بروزرسانی در: یکشنبه 30 تیر 98 ساعت 17:33
60 درصد خودروهای صفر در معاینه فنی قبول نمی‌شوند

معاینه فنی برتر به خودروهای صفر تعلق نمی‌گیرد و 60 ‌درصد خودروهای صفر در تست آلایندگی معاینه فنی قبول نمی‌شوند!

60 ‌درصد خودروهای نو از تست معاینه فنی برتر مردود شدند. گزارش‌های ستاد معاینه فنی در حالی نشان می‌دهد که بیشتر خودروهای کمتر از 4‌سال موفق به پاس‌کردن استانداردهای برتر نشده‌اند که معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران خسارت سالانه آلودگی هوا در تهران را 2,6‌ میلیارد دلار اعلام کرده، خسارتی که خودروهای آلاینده متهمان اصلی آن هستند. البته مسئولان ستاد معاینه فنی می‌گویند پس از اجرای طرح جدید کنترل آلودگی هوای پایتخت مراجعات برای گرفتن معاینه نسبت به پارسال 10‌درصد بیشتر شده است. آنگونه که آمارها نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا 15 تیر نزدیک به 30‌هزار خودروی غیر مشمول (کمتر از 4سال) برای دریافت معاینه فنی برتر مراجعه کرده‌اند که مسئولان این ستاد علت اصلی آن را تخفیف یک ‌میلیون و 200‌هزار تومانی در طرح ترافیک جدید برای خودروهای صاحب معاینه فنی برتر می‌دانند.

نزدیک به نیمی از خودروهای مراجعه‌کننده نقص فنی داشتند

پارسال چیزی نزدیک به یک ‌میلیون و 800‌هزار نفر به ستاد معاینه فنی مراجعه کرده‌اند که از این شمار 390‌هزار دستگاه خودرو موفق به دریافت معاینه فنی برتر شدند. بر اساس اطلاعاتی که ستاد معاینه فنی تهران گزارش داده است بررسی‌ها نشان می‌دهد که شمار مراجعات مردم در‌ سال97 نسبت به سال96 نزدیک به 18‌درصد و نسبت به سال95 نزدیک به 60‌درصد بیشتر شده است. جالب است که از یک‌ میلیون و 280‌هزار خودرویی که برای اولین بار برای دریافت معاینه فنی مراجعه کردند، 42‌درصد دارای نقص فنی بوده‌اند.

طرح ترافیک جدید تقاضای معاینه فنی برتر را بالا برد

نزدیک به یک‌ماه از اجرای طرح کنترل آلودگی تهران می‌گذرد. طبق تصمیمات جدید اعضای شورای شهر تهران، خودروهای سواری دیگر محدودیت  پلاک برای ورود به حلقه دوم ترافیکی مرکز شهر نخواهند داشت و خودروهای پلاک تهران در هر فصل فقط 20روز و خودروهای پلاک غیر تهران 15روز مجاز به رفت و آمد رایگان در محدوده دوم یا همان زوج و فرد سابق هستند و برای رفت و آمد بیش از 20روز در هر فصل باید عوارض بپردازند. البته در صورتی که معاینه فنی برتر داشته باشید، می‌توانید 20‌درصد پول کمتری بپردازید.

یک حساب کتاب سرانگشتی نشان می‌دهد در صورتی که خودروی‌تان معاینه فنی برتر داشته باشد، دست‌ کم یک‌میلیون و 200‌هزار تومان کمتر پول طرح پرداخت خواهید کرد. همین موضوع باعث شده که شمار مراجعات مردم برای دریافت معاینه فنی برتر نسبت به ‌سال اخیر 10‌درصد بیشتر شود.

بر اساس گزارش ستاد معاینه فنی تهران آمارها نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تا 15تیر، 517‌هزار نفر برای دریافت معاینه فنی برتر به ستاد مراجعه کرده‌اند که سهم خودروهای غیر مشمول (خودروهای با سن کمتر از 4‌سال)  از این شمار نزدیک به 30‌هزار دستگاه بوده است. مسئولان این ستاد می‌گویند که شمار مراجعات خودروهای غیر مشمول که هیچ اجباری برای دریافت معاینه فنی ندارند و تنها برای بهره‌مندشدن از تخفیف 20‌درصدی به دفاتر معاینه فنی تهران مراجعه کردند، نزدیک به 10‌درصد بیشتر شده است.

37‌ هزار تومان هزینه معاینه فنی برتر

37‌هزار تومان هزینه‌ گرفتن معاینه فنی در تهران است، اکنون فرقی نمی‌کند برتر باشد یا معمولی. البته در معاینه فنی برتر سختگیری بیشتری نسبت به آلایندگی خودرویتان وجود دارد.

در معاینه فنی برتر مونواکسید خودرویتان کمتر از 0,7‌درصد و هیدروکربن نسوخته باید 250 ppm باشد ولی در معاینه فنی برتر خودرو باید در دور آرام همین استاندارد را پاس کند ولی در دور تند (2500 دور در دقیقه) میزان مونواکسید تولیدی خودرویتان باید زیر 0.6‌درصد باشد.

تا گارانتی کاتالیست به پایان نرسیده تعویضش کنید

سازمان محیط ‌زیست در خصوص وضع نامطلوب کاتالیست‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت نامه نوشته و مدارک خود را ارسال کرده است، ولی مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران می‌گوید خودروسازان نسبت به رفع این عیب اقدامی انجام نداده‌اند.

حسینی‌منش با ذکر این‌ که شهروندان باید هشیار باشند، گفت: «اکنون که خودروساز توجهی به آلایندگی قطعات تولیدی خود ندارد، بهتر است شهروندان تا زمانی که گارانتی کاتالیست آن‌ها به پایان نرسیده به صورت داوطلبانه به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند تا اگر در تست‌های معاینه فنی مشخص شد که کاتالیست دارای عیوبی است تا زمانی که گارانتی آن به پایان نرسیده خودروساز بر اساس قانون نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه اقدام کند؛ در غیر این صورت شهروندان می‌بایست 700 تا 800‌هزار تومان بابت خرید کاتالیست از جیبشان هزینه کنند.»

سن فرسودگی خودروها چقدر است؟

سن، معیار چندان خوبی برای فرسودگی خودرو‌ها نیست، بلکه معاینه‌ فنی باید مشخص کند که خودرویی فرسوده است یا خیر. بعضی کارشناسان هم تعیین سن را معیار مناسبی برای فرسوده بودن یا نبودن خودرو‌ها نمی‌دانند. آن‌ها عقیده دارند آزمایش‌هایی که در معاینه‌ فنی انجام می‌شود، می‌تواند میزان فرسودگی خودرو‌ها را بهتر تعیین کند؛ چون که ممکن است خودرویی با عمر 5‌سال بسیار فرسوده‌تر از خودرویی با عمر 10‌سال باشد. بر اساس قانون خودروهای با عمر کمتر از 4‌سال نیازی به دریافت معاینه فنی ندارند ولی اگر می‌خواهند برگ سبز معاینه فنی برتر را کسب کنند، باید سری به مراکز این ستاد بزنند. به پیشنهاد هیأت وزیران سن فرسودگی  سواری تاکسی و استیشن ون و سواری کار بر حسب بنزینی و دوگانه سوز بودن 10 سال، پایه گازسوز بودن 12‌سال و برقی و هیبریدی بودن 15‌سال است.

همچنین سن تاکسی‌هایی که بنابر پیشنهاد وزارت کشور یا وزارت راه و شهرسازی و تأیید سازمان حفاظت محیط‌ زیست و سازمان ملی استاندارد کماکان کیفیت ارائه خدمات مناسبی را دارند 15‌سال تعیین شد. بر این اساس سن فرسودگی وانت پایه گازسوز 15‌سال و بنزینی و دو گانه‌سوز دیزلی 14سال تعیین شد.

همچنین بر اساس این مصوبه سن فرسودگی اتوبوس درون‌شهری هم بر حسب دیزلی بودن 10 سال، پایه گاز سوز بودن 12‌سال و اتوبوس برقی منوط به بازسازی و رعایت قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی 20‌سال در نظر گرفته شده است. با ابلاغ این مصوبه سن فرسودگی مینی‌بوس و میدل‌باس درون شهری و برون شهری دیزلی 10، پایه گازسوز 12 و برقی منوط به بازسازی و رعایت قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی 20‌سال مقرر شده است.

بر مبنای این مصوبه سن فرسودگی اتوبوس برون‌شهری 15‌سال و کشنده، کامیون و کامیونت 22 سال، موتورسیکلت بنزینی کاربراتوری 6 سال، بنزینی انژکتوری 8 سال، برقی 12‌سال و سواری دولتی 15‌سال خواهد بود.

علیرضا چلویی، مدیرعامل مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور می‌گوید که میانگین مصرف سوخت خودرو‌های سبک در کشور 7,5 لیتر در هرصد کیلومتر است اما خودرو‌های فرسوده به‌طور میانگین 16 لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

آسمان کم‌ ستاره خودروهای داخلی

در طول خرداد ماه 1398 تنها شمار 48,411 دستگاه خودرو تولید شده که 99‌درصد آن از دسته خودروهای سبک و یک ‌درصد باقی‌مانده  مربوط به خودروهای سنگین است.

این حجم از تولید اما در وضعیتی انجام گرفته که آسمان کیفیت خودروهای داخلی در آخرین گزارش منتشر شده کم‌ ستاره بوده است. شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران  که کیفیت 39 خودرو تولید و مونتاژ داخلی را  مورد بررسی قرار داده، می‌گوید که  همچنان فقط پژو 2008 مونتاژی ایران‌ خودرو توانسته پنج ستاره کیفی را به دست بیاورد و دیگر خودروها بین دو تا چهار ستاره کسب کرده‌اند. با توجه به ستاره‌های کسب شده توسط خودروهای ارزیابی شده در دومین ماه امسال، نزدیک به 31‌درصد خودروها معادل 12 محصول توانسته‌اند چهار ستاره کیفی را به‌ دست بیاورند. همچنین نزدیک به 36‌درصد خودروها یعنی 14 محصول هم سه ستاره کیفی به دست آورده‌اند تا کیفیتی متوسط را از آن خود کرده باشند. درنهایت 12 خودرو هم کماکان دو ستاره باقی مانده‌اند و این یعنی نزدیک به 33‌درصد خودروهای ارزیابی‌شده در اردیبهشت حداقل کیفیت را داشتند. در گروه خودروهای سطح قیمتی یک، با دو عضو مونتاژی یعنی مزدا3 گروه بهمن موتور و سوزوکی گرند‌ویتارای ایران‌خودرو خراسان مواجه می‌شویم که هر دوی آنها موفق به کسب چهار ستاره کیفی شده‌اند.

اما در سطح قیمتی دو با هشت محصول مونتاژی رو به رو می‌شویم که در بین آنها، پژو 2008 توانسته پنج ستاره کیفی خود را حفظ کند. 2008 که نخستین محصول پسابرجامی خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود و با وجود تعلیق فعالیت‌های پژو در ایران، تولید آن فعلاً ادامه دارد، اسفند 97 موفق به کسب پنج ستاره کیفی شد. ولی به‌ جز 2008، هفت خودروی دیگر هم در دسته قیمتی دو حضور دارند که مجموعه‌ای از مدل‌های چینی و کره‌ای هستند. در بین آنها، کیاسراتو توانسته چهار ستاره کیفی خود را حفظ کند.

در این بین، هایما S7 اتومات کماکان چهار ستاره باقی ماند و درست مثل هایما S5  هم سه ستاره کیفی به دست آورد. دیگر خودروی چینی این گروه یعنی تیگو5 که در مدیران خودرو مونتاژ می‌شود، در گزارش کیفی اردیبهشت سه ستاره به‌ دست آورده، .همچنین جک S5 و S3 هم به‌عنوان محصول‌های مونتاژی کرمان ‌موتور، با کسب سه ستاره، شرایط کیفی مشابهی با گزارش فروردین دارد. در نهایت ولی ام‌وی‌ام X33 دیگر خودروی عضو دسته قیمتی دو است که مانند گزارش قبلی، تنها دو ستاره کیفی به دست آورده است.

نگاهی هم بیندازیم به دسته قیمتی چهار که بیشترین خودروهای داخلی را در خود جای داده است. مثل چند گزارش قبلی، همچنان محصولات رنو و پژو رده‌های ابتدایی این گروه را به خود اختصاص داده‌اند. بر این اساس، تندرپلاس اتومات، پارس‌تندر، پژو 207 اتومات، تندر-90 پلاس، پژو 207‌‌ای و دنا پلاس موفق به کسب چهار ستاره کیفی شده‌اند. هیچکدام از خودروهای مذکور تغییری در سطح کیفی‌شان نسبت به گزارش فروردین رخ نداده است؛ چه آن که در آن گزارش هم محصولاتی چهار ستاره بودند.

نکته دیگری که در خصوص گروه قیمتی چهار وجود دارد، چهار ستاره شدن دناپلاس است. در رده‌های بعدی این دسته‌قیمتی ولی با تندر- 90 ایران ‌خودرو، رانا، پژو 206 صندوقدار، پژو 206 هاچ‌بک، دانگ ‌فنگ H30، دنا، ام‌وی‌ام 315 جدید و کوییک رو به رو می‌شویم. تمامی این خودروها موفق به کسب سه‌ ستاره کیفی در اردیبهشت شده‌اند و این یعنی سطح کیفی آنها در مقایسه با گزارش فروردین تغییری نکرده است.

شهروند

افزایش 55 درصدی نرخ معاینه فنی خودروها

جزئیات معاینه فنی 150 هزار تومانی در تهران

نرخ جدید معاینه فنی انواع خودروها تأیید شد + لیست قیمت

کاهش 1 میلیونی عوارض طرح ترافیک جدید با معاینه فنی برتر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar