اعتراض سازمان تاکسیرانی به ایران خودرو و قیمت‌ها

بروزرسانی در: سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 05:09
اعتراض سازمان تاکسیرانی به ایران خودرو و قیمت‌ها

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور به اجرای پایلوت طرح جدید نوسازی تاکسی‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: براساس این طرح مقرر شد شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از منابع ماده ۱۲ رفع موانع تولید یارانه به تاکسیرانی اختصاص دهد و گروه خودروساز هم قرار است ۱۰۰ دستگاه خودرو با ظرفیت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر تولید کند.

مرتضی ضامنی آخرین شرایط نوسازی تاکسی‌های فرسوده را تشریح کرد و گفت: هیچ وعده‌ای از سمت گروه‌های خودروساز و وزارت صنعت معدن و تجارت در مورد تحویل تاکسی‌های جدید عملیاتی نشده است ولی در سال جدید بر سر چند موضوع در حال توافق هستیم.

وی ادامه داد: یکی از این موضوعات قیمت خودرو است. گروه‌های خودروساز اعلام کرده‌اند که قیمت خودرو، قیمت حاشیه بازار است و باتوجه به اینکه قیمت حاشیه بازار دقیقاً قیمت تاکسی را نسبت به مشابه سال پیش دوبرابر کرده، با چالش‌های جدی در زمینه تأمین تسهیلات رو به رو خواهیم بود. پس نسبت به آن اعتراض کرده‌ایم و در حال مکاتبه هستیم که وزارت صنعت تکلیف را روشن کنند.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اضافه کرد: علاوه بر قیمت، مکاتباتی هم بر روی موضوع زمان بندی داشتیم تا گروه خودروساز در ادامه طرح، خودروهای جدید را طبق زمانبندی تحویل دهند.

به گفته این مقام مسئول، اگر به تمام جزییات در طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده توجه نشود، برای رانندگان مشکلاتی از جمله عدم توانایی در پرداخت اقساطشان پیش خواهد آمد.

وی در ادامه به اجرای پایلوت طرح جدید نوسازی تاکسی‌های فرسوده اشاره کرد وگفت: براساس این طرح مقرر شد که شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از منابع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، یارانه‌ای به تاکسیرانی تخصیص دهد. بر این اساس هم با گروه ایران خودرو توافقاتی انجام داده‌ایم که به طور پایلوت ۱۰۰ دستگاه خودرو با ظرفیت پیماش ۳۰۰ کیلومتر با یکبار سوخت گیری را تولید کند.

ضامنی اضافه کرد: هفته آینده پیش فاکتورهای این ۱۰۰ دستگاه خودرو صادر خواهد شد و اگر پایلوت آن هم با موفقیت انجام شود و گروه خودروساز هم همراهی‌های لازم را داشته باشد، بخشی از این اختلاف قیمت خودرو توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تأمین و به رانندگان تاکسی هم فشاری وارد نخواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در ادامه به تشریح این طرح پرداخت و گفت: براساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید اعلام شده است که اگر به شمار ناوگان گازسوز با چارچوب مشخصی که در قانون و دستورالعمل‌ها آمده است به تاکسیرانی و سامانه حمل و نقل عمومی اضافه شود، به واسطه صرفه جویی که در مصرف گاز نسبت به بنزین اتفاق می افتد و معادل ۳ هزار و ۸۷۰ دلار یارانه طی بازه زمانی چهار ساله به رانندگان تخصیص داده خواهد شد.

وی در پایان اضافه کرد: در این میان اما شرط براین است که تاکسی‌ها با یکبار سوختگیری، ۳۰۰ کیلومتر پیمایش کنند. خودروهای سمند موجود در ایران خودرو که پایه گاز سوز هستند تنها ۲۲۰ کیلومتر پیمایش دارند که در طول مذاکراتی با آنها، قرار شد تا مخازن این خودروها را افزایش دهند و به ۳۰۰ کیلومتر برساند. این هفته هم پیش فاکتورهای ۱۰۰ دستگاه جدید صادر خواهد شد. در صورت تداوم تولید خودروهای پایه گاز سوز با مشخصات فوق می‌توان مدل فوق را با رویکرد استفاده از یارانه‌های دولتی به سراسر کشور تسری داد.

فروش اقساطی ایران خودرو 

فروش نقدی ایران خودرو 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar