اعلام آمادگی برای دوگانه سوز کردن خودروهای دیزلی

یکشنبه 2 تیر 98 ساعت 12:53
اعلام آمادگی برای دوگانه سوز کردن خودروهای دیزلی

یک فعال صنعت CNG از وجود ظرفیت برای دوگانه سوز کردن خودروهای دیزلی خبر داد و گفت: ظرفیت برای گازرسانی به مناطق محروم از جمله استان سیستان و بلوچستان از طریق CNG هم وجود دارد.

مجید صارمی کارشناس و فعال صنعت CNG با تشریح موانع و چالش‌های پیش روی صنعت CNG اظهار داشت: علیرغم اینکه هم اکنون بیش از چند میلیون خودروی سواری و نزدیک به یک میلیون وانت در کشور قابلیت گاز سوز شدن را دارند، نزدیک به ۱۴۰ هزار تریلی هم در کشور قابلیت دوگانه سوز شدن را دارند؛ لیکن خودروهای دیزل به هیچ وجه تاکنون دوگانه سوز نشده و متاسفانه امکان صرفه جویی از این محل با کاهش مصرف روزانه گازوئیل در کشور محقق نشده است.

جانشین گروه ساخت سیلندر پرشیا با ذکر اینکه "این گروه تنها دارنده تأییدیه استاندارد سیلندرهای نوع دو (ترکیب الیاف شیشه و یا کربن با پوسته فلزی) است"، گفت: این نوع سیلندر به خاطر سبک بودن وزن قابل استفاده در اتوبوس‌های دوگانه سوز و همچنین خودروهای سنگین بوده و با همت تولید کنندگان داخلی به صورت صددرصد در داخل کشور تولیدی شده و امکان اجرایی شدن گازسوز نمودن خودروهای سنگین دیزل به صورت کاملاً بومی در کشور وجود دارد.

وی با ذکر اینکه "در کشورهای توسعه یافته مانند کره جنوبی بیش از ۹۸ درصد اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی علیرغم کم بودن منابع مطلوب گاز طبیعی در آن کشور گاز سوز هستند"، گفت: متاسفانه با وجود زیر ساخت مطلوب، این نرخ در کشور ما بسیار پائین بوده و می‌بایست مورد توجه ویژه واقع گیرد.

این فعال صنعت CNG تصریح کرد: لازم است طرحهای مسکوت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت که طی آن مقرر گردیده بود بیش از ۱۷۰۰۰ اتوبوس فرسوده از چرخه بهره برداری خارج و با اتوبوسهای نوی پایه گازسوز جایگزین گردند به مرحله اجرا درآید تا از محل اجرای این طرح کمک شایانی به رفع آلودگی کلانشهرها، حفظ محیط زیست و صرفه جویی قابل توجه در مصرف گازوئیل شود.

صارمی در ادامه با اشاره به اجرای طرح صدور گواهی سلامت برای خودروهای دوگانه سوز کارگاهی، اظهار کرد: در طول ده سال اخیر شمار قابل توجهی خودرو به صورت غیر استاندارد و در کارگاههای غیر مجاز گازسوز شدند که متاسفانه شمار زیادی از این خودروها در چرخه حمل و نقل مسافری داخل شهری در حال بهره برداری هستند که موجب ایجاد دغدغه‌های ایمنی در سطح کشور شده‌اند.

وی افزود: دولت با اجرایی کردن هرچه زودتر این طرح از طریق مراکز بازرسی مجاز و استانداردسازی تجهیزات این خودروها خصوصاً سیلندر و ادوات وابسته، از ارائه سوخت گاز به خودروهای غیر استاندارد جلوگیری و به این وسیله ایمنی مسافرین و جایگاههای سوخت گیری CNG را تضمین نماید.

این فعال صنعت CNG با اشاره به مشکلات این صنعت در مورد محدودیت‌های تأمین ارز برای واردات مواد اولیه تولید سیلندرهای CNG که لوله‌های بدون درز هستند، گفت: در این شرایط ارز سامانه نیما تا امروز به این گروه تخصیص پیدا نکرده است و انتقال ارز به خارج از کشور برای خرید لوله تقریباً غیرممکن شده است.

وی با ذکر اینکه "نزدیک به ۷۰ درصد ارزش ریالی سیلندر CNG مواد اولیه است"، گفت: مواد اولیه ساخت مخازن CNG هم اکنون با ارز آزاد و با روش‌های انتقال ارز به خارج از کشور و از مسیرهای پیچیده تأمین می‌شود که موجب کاهش ظرفیت تولید تا یک پنجم ظرفیت اسمی کارخانجات سیلندرساز شده است و همین موضوع کارخانجات مرتبط با این صنعت را با خطر تعطیلی رو به رو کرده است.

صارمی همچنین از آمادگی برای طرح گازرسانی به مناطق محروم از جمله استان سیستان و بلوچستان از طریق CNG  خبر داد و گفت: در این زمینه سبدهای انتقال گاز فشرده تولید شده و در صورت تمایل شرکت گاز امکان به سرویس رسانی این پروژه وجود دارد؛ هم اکنون در  شهرستان دماوند استان تهران، گازرسانی به تعدادی از روستاها به همین روش انجام می‌پذیرد.

وی یادآوری کرد: ما امیدواریم طرح‌هایی که در ابتدای سال جاری توسط دولت و مجلس شورای اسلامی در حوزه سوخت‌های جایگزین به جای افزایش قیمت بنزین مطرح شده به سرعت عملیاتی شوند و صنعت CNG مجدداً به شکوفایی قبلی خود بازگردد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar