افتتاح چند آزادراه‌ در سال آینده

یکشنبه 8 اسفند 00 ساعت 17:40
افتتاح چند آزادراه‌ در سال آینده

محمود ملازینل  درباره آزادراه‌های قابل بهره برداری در سال آینده تصریح کرد: آزادراه اصفهان شیراز قطعه ایزدخواست تا شیراز به طول ۲۱۰ کیلومتر یکی از بزرگترین و مهم‌ترین آزادراه‌هایی است که در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: آزادراه اصفهان-شیراز در قطعه ایزدخواست-شیراز ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مراحل پایانی پروژه قرار داریم؛ عمدتاً خریدهایی که برای تکمیل این پروژه باقی مانده، به خرید مصالح و روسازی جاده برمی‌گردد؛ همچنین نصب تابلو و علائم و نصب نیوجرسی‌ها باقی مانده که پیش‌بینی می‌شود بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد.

مدیرکل دفتر امور مجریان آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به افزایش شدید قیمت محصولات فولادی یادآور شد: هزینه نصب گاردریل در آزادراه از نیوجرسی بیشتر است اگر چه در حال حاضر مازاد تولید سیمان نداریم ولی باز هم خرید و نصب نیوجرسی ارزان‌تر از نصب گاردریل خواهد بود.

ملازینل به در دست ساخت بودن قطعه منجیل-روبادر از آزادراه قزوین-رشت به طول ۸ کیلومتر اشاره و اظهار کرد: بیش از ۷۶ درصد از این قطعه احداث شده است که بخش بسیار سختی از کار است و تونل و پل‌های متعددی دارد؛ در صورتی که منابع و اعتبارات برسد سال آینده شاهد افتتاح باند رفت از قطعه منجیل رودبار آزادراه قزوین رشت خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: در نظر داریم تا ۸ کیلومتر از قطعه منجیل رودبار از آزادراه رشت قزوین را به عنوان باند رفت و محور موجود در این مسیر را به عنوان باند برگشت آزادراه مورد استفاده قرار دهیم. برای تکمیل این قطعه ۸ کیلومتری، ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

مدیرکل امور مجریان آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به احتمال افتتاح باند رفت قطعه ۲ آزادراه تهران شمال تا پایان سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و افزود: احداث و بهره برداری این محور بیش از ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی ادامه داد: آزاد راه تبریز-مرند با بیش از ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی از دیگر آزادراه‌هایی است که امیدواریم در صورت تأمین اعتبار سال آینده به بهره‌برداری برسد.

ملازینل درباره عوارض آزادراهی کشور یادآور شد: معمولاً در پایان هر سال مصوبه تعیین نرخ عوارض عبور از آزادراه‌های بخش خصوصی از سوی معاونت برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ابلاغ می‌شود که تا کنون مصوبه مربوط به نرخ عوارض آزادراهی برای سال ۱۴۰۱ به این شرکت ابلاغ نشده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar