افزایش تولید خودرو موجب بهبود شرایط قطعه سازان شده است

دوشنبه 9 اردیبهشت 98 ساعت 16:39
افزایش تولید خودرو موجب بهبود شرایط قطعه سازان شده است

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش تیراژ (شمارگان تولید) خودروهای تولیدی در خودروسازان، بهبود وضعیت کلی صنعت قطعه‌سازی را در پی داشته است.

«علی بختیار» افزود: شرایط قطعه‌سازان نسبت به پارسال که تولید خودرو به‌شدت کاهش یافته بود، بهتر شده و اکنون این صنایع مشغول تأمین خطوط تولید خودروسازان هستند.

وی، افزایش نرخ ارز و تورم را در کنار رشد شدید هزینه‌های تولید، بزرگ‌ترین مشکل فعلی صنعت خودرو و قطعه‌سازی در کشور برشمرد و تأکید کرد: موانعی از این دست باعث تأخیر در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان شده بود که دولت و مجلس در حال پیگیری حل و فصل این مشکل هستند.

به گفته بختیار، مجلس شورای اسلامی با همکاری وزارت صنعت، در حال برنامه ریزی برای انسجام و ساماندهی خودروسازی کشور است که با اجرای این برنامه، روند تولید خودرو و قطعات مورد نیاز بسیار بهتر از گذشته خواهد بود.

وی به بازدید خود از خطوط تولید شرکت سایپا در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: باتوجه به مدیریت اصولی و تولید محور شرکت سایپا و افزایش تیراژ تولید در این گروه به روزی ۲ هزار دستگاه، میزان ثبت سفارش از قطعه‌سازان کشور رو به افزایش است.

این نماینده مجلس ادامه داد: باتوجه به تحریم‌ها و دشواری‌های موجود در زمینه تأمین قطعات پیشرفته خودرویی از خارج از کشور، قطعه‌سازان آمادگی و ظرفیت لازم برای ساخت قطعات پیشرفته خودرویی دارند که در این زمینه شرکت سایپا، سازمان صنایع دفاع و شماری از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.

پیش‌تر «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش قطعه سازان اعلام کرد: در آغاز تصدی در وزارت صنعت، ایران خودرو و سایپا در معرض آسیب‌های جدی بودند؛ به صورتی که تولید روزانه سایپا ۴۰۰ دستگاه و ایران خودرو به حدود ۸۰۰ دستگاه رسیده و خودروهای زیادی کف کارخانه‌ها مانده بود که نقص قطعه داشت ولی در پایان اسفند ماه اخیر و با بسته‌های طراحی شده، مجموع تولید این ۲ خودروساز به بیش از چهار هزار دستگاه رسید.

همچنین «مازیار بیگلو» دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، ضمن یادآوری اقدام‌های انجام گرفته در سال ۹۷ که باعث افزایش شمارگان تولید قطعه و خودرو شد، یادآوری کرد: پارسال دولت با تصویب ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به قطعه سازی شتاب داد.

«رضا رضایی» یک عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان در مورد اظهار نظر معاون امور صنایع وزارت صنعت که از برنامه ریزی برای تولید بیش از ۱.۲ میلیون دستگاه خودرو در سال ۹۸ خبر داده بود، گفت: در صورت فراهم شدن وضعیت، دستیابی به این مهم شدنی است، چون بعضی از این خودروها نزدیک به سه دهه است که در ایران تولید می‌شود و پیچیدگی فناوری و تکنولوژیکی ندراد.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar