افزایش 40 درصدی قیمت لوازم یدکی

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
افزایش 40 درصدی قیمت لوازم یدکی

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران، طرح‌های پیش فروش ادامه دار خودروسازان را راهی برای حضور واسطه‌ها در این بازار دانست و گفت: دلالان هم از این آب گل آلود ماهی گرفته و بازار را آشفته‌تر می‌کنند.

علیرضا نیک آئین قیمت‌های کنونی خودرو در بازار آزاد را غیرواقعی دانست و افزود: این افزایش بی رویه، قیمت قطعات و لوازم یدکی خودروها را هم گران کرده است.

به گفته این مقام صنفی، در نتیجه این اتفاق اکنون مراجعه رانندگان به تعمیرگاه‌ها با وجود معیوب بودن خودروها کم شده است در حالی که دستمزد تعمیرکاران ثابت مانده و به همان نرخ‌های ابتدای سال است.

نیک آئین با انتقاد از قیمت‌های بالای خودروها، اظهار داشت: در ورود خودروها به بازار موانع گوناگونی وجود دارد که خود متشنج شدن بیشتر قیمت‌ها را در پی دارد.

افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت لوازم یدکی

وی گفت: در ماه‌های اخیر، قیمت لوازم یدکی خودروها بسته به نوع آنها، افزایش 40 تا 300 درصدی را تجربه کرده که بیشترین افزایش‌ها در قطعات کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و خودروهای کار بوده است.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران ادامه داد: عمده لوازم یدکی این خودروها وارداتی بوده که متأثر از نرخ ارز، افزایش یافته است؛ عمده افزایش قیمت‌ها هم در لاستیک، فیلتر، روغن و بعضی از لوازم یدکی است.

تکذیب احتکار لوازم یدکی

وی همچنین تاکید کرد: در لوازم یدکی خودروها بحث احتکار وجود ندارد، بلکه در خودروهای سنگین به خاطر گرانی و بالا رفتن قیمت‌ها، درخواست‌ها از طرف رانندگان و صاحبان خودروها کاهش یافته که استهلاک هرچه بیشتر خودروها را در پی خواهد داشت.

این مقام صنفی همچنین گفت: پیش از این، لوازم یدکی به طور اعتباری از خارج خرید می‌شد، ولی با افزایش نرخ ارز و اجبار واردکنندگان به پرداخت ما به التفاوت ارزی، ضمن تحمیل هزینه‌های بیشتر به آنان، اعتبارشان نزد کمپانی‌های خارجی هم کاهش یافته است.

پیش از این رضا رضایی رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو به ایرنا گفت: قیمت خودروها در بازار کاذب است و تداوم حاشیه قیمتی بالای به وجود آمده به جز متقاضیان واقعی، به ضرر قطعه سازان است.

وی، افزایش کنونی قیمت‌ها را ناشی از ناهمخوانی عرضه و تقاضا، دلال بازی‌ها و فعالیت واسطه‌ها و حتی حفظ ارزش سرمایه‌ها از طرف مردم برشمرد، ولی در عین حال گفت: خودروسازان عقیده دارند ریالی از این افزایش قیمت‌ها نصیبشان نمی‌شود، ضمن آنکه هیچ مبلغی به جیب صنعت نرفته تا صرف توسعه شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar