این روزها خراب شدن ماشین یک کابوس است

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
این روزها خراب شدن ماشین یک کابوس است

وقتی اعتراض کامیوندارها به شرایط موجودشان مطرح می‌شود، یکی از نکاتی که حتماً به آن اشاره می‌کنند، افزایش قیمت لوازم یدکی است، البته گلایه از افزایش قیمت لوازم یدکی فقط مختص کامیوندارها نیست و تمامی دارندگان خودرو در این حوزه دل پر دردی دارند.

 در طول هفت ماهه گذشته اقتصاد کشور بواسطه نوسانات قیمت ارز آسیب دید و فراز و فرود قیمت ارز به افزایش قیمت اجناس منتهی شد. هیچ کالایی را نمی‌توان در کشور یافت که در بازار گرانتر از پیش نشده باشد و البته خدمات هم از این افزایش قیمت جا نمانده‌اند و متاسفانه برخی هم تمام تلاش خود را می‌کنند تا از این نمد کلاهی برای خود بدوزند و قیمت اجناس یا خدمات خود را به هر شکل بالا ببرند.

در این میان فقط مصرف کنندگان نیستند که از شرایط موجود افزایش قیمت‌ها گله مندند، فروشندگان خرد و آنان که خدمات‌شان به اقلامی مانند لوازم یدکی ماشین وابسته است از افزایش قیمت‌ها گلایه دارند و خواستار مدیریت قیمت‌ها هستند، چون که افزایش قیمت‌ها موجب کاهش توان خرید مصرف کنندگان کالا و خدمات از یک طرف و افزایش نرخ خدمات از طرف دیگر شده است و این افزایش قیمت در درازمدت نه تنها به سود فروشنده و اصناف خدماتی نیست که به ضرر آنها هم هست.

صنعت خودروی کشور همواره در طول سال‌های گذشته بواسطه قیمت بالای محصولات و بی کیفیت بودن تولیدات در معرض نقد قرار داشته است، ولی این روزها نه تنها قیمت خودرو در کشور به طرز عجییب و تخیلی درگیر افزایش است که لوازم یدکی هم در افزایش قیمت گوی سبقت را از دیگر اقلام ربوده و آنانکه ابزار کسب روزیشان خودروی زیر پایشان است در این بین خدا خدا می‌کنند که گذرشان به تعمیرگاه نیفتد.

لوازم تعمیرشده استفاده می‌کنیم / قیمت‌ها سه برابر شده

یک از تعمیرکاران خودرو اراکی در مورد شرایط بازار لوازم یدکی خودرو گفت: ظرف ۶ ماه بازار لوازم یدکی زیر و رو شده است، قیمت‌هایی را شاهدیم که به هیچ عنوان واقعی نیست، ولی چه کنیم که مجبوریم بخریم تا نیاز مردم را رفع کنیم.

علی شعبانی افزود: علیرغم افزایش چند برابری قیمت تمامی اقلام یدکی خودرو متاسفانه اجرت خود را حتی یک ریال هم افزایش نداده‌ایم چون که بازار توان این میزان افزایش را ندارد و متقاضی فقط بواسطه اجبار و البته از سر ناچاری برای خرید لوازم مورد نیاز خودروی خود خرید می‌کند و در واقع چاره‌ای هم ندارد.

وی با ذکر اینکه در ابتدای گرانی‌ها مردم متقاعد به خرید لوازم نو می‌شدند، گفت: رقم صعودی قیمت‌ها به شکلی پیش رفت که هم اکنون به هیچ عنوان متقاضی توان خرید لوازم نو که قیمتش ۴ برابر شده است را ندارد و به راحتی استفاده از لوازم تعمیر شده را می‌پذیرد.

شعبانی با اشاره به قیمت لوازم قبل از عید و بعد از عید گفت: پیش از عید قیمت تسمه‌تایم اورجینال ۸۰ هزار تومان بود که امروز به ۱۹۰ هزار تومان رسیده، دیسک صفحه پژو از ۳۰۰ هزار تومان به ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافته، لنت جلوی پراید از ۳۰ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان رسیده، تسمه دینام هیدرولیک پژو از ۴۰ هزار تومان به ۹۰ هزار تومان، واشر سرسیلندر پژو از ۳۵ هزار تومان به ۹۵ هزار تومان، رینگ موتور اورجینال از ۲۰۰ هزار تومان به ۶۰۰ هزار تومان، سرسیلندر پژو از ۷۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت لاستیک هم که افزایش یافته و برای مثال ۴ حلقه لاستیک هانکوک کره در اسفند ۹۶ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که امروز جفتی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و البته در بازار هم موجود نیست.

وی با ذکر اینکه لاستیک خارجی اصلاً در بازار عرضه نمی‌شود، گفت: لاستیک ایرانی با سند ماشین و به قیمت گرانتر فروخته می‌شود و متاسفانه در روند این افزایش قیمت‌ها هیچ نظارتی هم وجود ندارد.

تعمیرکاران به شدت نسبت به نابسامانی فعلی در بازار لوازم یدکی گلایه‌مند هستند و از طرف دیگر مردم هم در جهنمی گیر افتاده‌اند که نه راه پس دارند و نه راه پیش.

خراب شدن ماشین یک کابوس است

یکی از مراجعه‌کنندگان به تعمیرگاه خودرو در مورد شرایط بازار گفت: این روزها خراب شدن ماشین یک کابوس است، چون که حتی برای کوچکترین مشکل باید ارقام و مبالغ بزرگ پرداخت کرد و پرسش اینجاست که چرا کسی این شرایط را مدیریت نمی‌کند.

جواد رضایی افزود: برای تعمیر خرابی ماشینم تمام تعمیرگاه‌های شهر را زیرپا گذاشتم بلکه جایی را پیدا کنم که قیمت‌های منصفانه‌ای را برای تعمیر ماشین عنوان کند، ولی متاسفانه شرایط به هیچ وجه دست تعمیرکاران نیست چون که لوازم یدکی به شدت گران شده و تعمیرکاران هم برای اینکه متقاضی خود را از دست ندهند حتی دستمزد خدماتشان را افزایش نداده‌اند.

فکر و ذکرمان این است که ماشین خراب نشود

یکی از رانندگان تاکسی هم گفت: بتازگی یک باتری پژو که در گذشته رقمی نزدیک به ۲۵۰ هزار تومان داشت را به قیمت ۷۰۰ هزار تومان خریده‌ام و این حجم افزایش قیمت واقعاً عجیب است.

احمدی بیان کرد: مگر یک راننده تاکسی چقدر درآمد دارد که در این شرایط گرانی‌ها با مسافرکشی بتواند اجاره‌خانه، هزینه مدرسه فرزند، هزینه زندگی و مایحتاج که سربه فلک کشیده است را بدهد و با افزایش یکباره قیمت‌ها هم تمام فکر و ذکرش بشود قیمت لوازم یدکی ماشین که نکند یکباره ماشین خراب شود و محل درآمدش زمینگیر شود.

وی افزود: تمام زندگی ما شده است نگرانی و دغدغه، خرج زندگی را تأمین کنیم یا دل‌نگران خرابی ماشین باشیم؟ در این آشفته بازار فقط قشر متوسط و ضعیف جامعه هر روز بیشتر فرو می‌روند و یک عده دیگر هم هر روز پول روی پول می‌گذارند و ثروتمندتر می‌شود. ما باید تمام روز را با نگرانی خرابی ماشین شب کنیم و کسی نگران ما قشر ضعیف جامعه نیست.

افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت لوازم یدکی خودرو

رییس اتحادیه لوازم یدکی خودرو اراک با ذکر اینکه در هیچ یک از کالاها به مانند لوازم یدکی خودرو این چنین افزایش قیمت بروز نکرده است، گفت: افزایش قیمت در لوازم یدکی خودرو مرتبط با مرکز کشور و شرکت‌های بالادستی است و لوازم فروش در واقع دخالتی در این گرانی‌ها ندارد.

حمیدرضا محمدی ذکر کرد: گروه یاتاقان بوش در تاکستان قزوین و گروه میل لنگ پارس هم ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و بعضی از برندهای مانند هلدورا، HPC و ... از ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد رشد قیمت داشته‌اند و ما در اراک نمی‌توانیم کاری کنیم چون که جنس را از این شرکت‌ها و برندهایی از تهران تهیه می‌کنیم و با افزایش قیمت توسط این شرکت‌ها لوازم فروش هم گرانتر می‌خرد و می‌فروشد.

وی تصریح کرد: طبق قانون و فاکتور رسمی، فروشندگان لوازم یدکی مجازند که با ۱۵ درصد سود، جنس خریداری شده از شرکت را به متقاضی بفروشد درحالی که در وضعیت کنونی امکان افزایش ۱۰ درصدی قیمت را هم نداریم.

خجالت می‌کشیم قیمت بگوییم / جای خالی نظارت در بازار

محمدی با اشاره به شرکت پیستون سازی تبریز که ۵۰ درصد آن خصوصی و ۵۰ درصد دولتی است، گفت: این شرکت قیمت پیستون ۱۰۰ هزار تومانی را به ۳۲۰ هزار تومان افزایش داده است، دیسک و صفحه ۷۰ هزار تومانی پراید امروز ۳۲۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر لوازم یدکی موجود در بازار، ایرانی و ساخت داخل است و مرتبط با دلار نیست، ولی این روزها همه چیز با قیمت دلار گره خورده است، افزود: شاید برخی لوازم که مواد اولیه ساخت آنها وارداتی است با قیمت دلار مرتبط باشند، ولی مگر یک قطعه لوازم یدکی چقدر فولاد برده که قیمتش سه برابر می‌شود، در این وضعیت کامیون‌داران واقعاً حق دارند اعتراض کنند.

رئیس اتحادیه لوازم یدکی خودروی اراک تصریح کرد: به عنوان مثال صبا باتری ۱۳۰ درصد افزایش قیمت داشته و باتری ۱۰۰ هزار تومانی را ۲۳۰ هزار تومان به بازار عرضه می‌کند و متاسفانه هیچ مدیریتی در این مورد انجام نمی‌گیرد. در برنامه داریم که جلسه‌ای با معاون اقتصادی استاندار داشته باشیم و خواستار انتقال مشکلات به مسئولان بالادستی بشویم.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات باید از بالا حل شود نه اینکه یک لوازم فروش در اراک را جریمه کنند، بیان کرد: این جریمه راه حل نیست و قطعاً مشکلات رفع نخواهد شد، کارخانه شمع نور از جمله کارخانه‌های پیش از انقلاب و برند آلمانی است یک دست شمع ۴ عددی این کارخانه تا پیش از این افزایش قیمت‌ها ۱۶ هزار تومان بود امروز به ۶۰ هزار تومان رسیده است و لوازم فروش نیز امکان افزایش قیمت قانونی و مجاز خود را ندارد و حتی ما شرممان می‌شود به متقاضی قیمت بدهیم.

دلار ارزان شد، لوازم یدکی گرانتر

محمدی با ذکر اینکه متاسفانه دولت تا به امروز به هیچ عنوان به این عرصه وارد نشده است درحالی که برای بهتر شدن شرایط باید از بالادست وضعیت اصلاح شود و از شرکت‌ها و برندها و تجار علت این افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی را جویا شد، گفت: لوازم یدکی که کمتر از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد، در بازار وجود ندارد و حتی با وجود ارزان شدن قیمت دلار از ۱۹ هزار تومان به ۱۳ هزار تومان، اجناس ایرانی نزدیک به ۷ درصد افزایش قیمت داشتند و هیچ نظارت و مدیریتی در بازار وجود ندارد.

رئیس اتحادیه لوازم یدکی خودرویی اراک گفت: سؤال اینجاست که چه اتفاقی در داخل کشور افتاده است و با چه دلیل و منطقی لوازم با این شدت گران شده است که حتی بازار کشش تحمل آنرا ندارد، بتازگی یک مورد تعمیر موتور پیکان به دست یکی از تعمیرکاران اراکی انجام شده که هزینه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به دنبال داشته و صاحب ماشین به خاطر عدم توانایی در پرداخت این مبلغ، ماشین را در تعمیرگاه گذاشته و رفته است.

بازار لوازم یدکی خودرو و خدمات خودرو بازار مهمی است نه از آن جهت که خودرو اولویت تمام خانوارهای ایرانی است، بلکه از آن جهت که خودرو و خدمات جانبی آن محل درآمد و روزی بخش عظیمی از خانوارهای ایرانی است.

زمانی وقتی سرپرست خانواده در تأمین هزینه درمی ماند به هر دری می‌زد تا خودرویی بخرد و از محل کار با آن اقتصاد خانواده‌اش را تأمین کند، ولی امروز و با این وضعیت اصلاً نمی‌توان روی این غول آهنی که تقریباً همیشه یک جایش می‌لنگد حساب کرد و بدا به حال آن خانواده‌هایی که نان آورشان همین غول آهنی همیشه بیمار است، بگذریم از ماشین‌هایی که وسیله کسب روزی نیستند و اگر خراب شده‌اند، به امید ارزانی لوازم یدکی در پارکینگ خانه‌ها مانده‌اند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar