بعضی از خودروهای وارداتی در گمرکات به زودی ترخیص می‌شوند

سه شنبه 20 آذر 97 ساعت 13:17
بعضی از خودروهای وارداتی در گمرکات به زودی ترخیص می‌شوند

رضا رحمانی، از ترخیص بعضی از خودروهای مانده در گمرکات که دارای موانع قانونی نیستند پس از تصویب هیأت دولت خبر داد.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه دوازدهمین جشنواره ملی تولید کنندگان و مدیران جوان و دهمین دوره معرفی چهره‌های ماندگار صنعت، معدن و تجارت در رابطه با ترخیص چند هزار دستگاه خودروی وارداتی مانده در گمرکات کشور، گفت: بعضی از خودروهای وارداتی در گمرکات به زودی ترخیص می‌شوند.

وی در مورد نشست دیروزش با معاون نخست رئیس جمهور گفت: نشست دیروز به تنظیم بازار اختصاص داشت و به طور حتم به زودی در خصوص خودروهای وارداتی تصمیمات جدید اتخاذ شده و نتیجه به مردم اعلام می‌شود.

رحمانی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی برای عدم ترخیص این خودروها به پرونده‌های تخلف ثبت سفارش باز می‌گردد که باعث شده خودروها در گمرک توقیف شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بعضی از خودروهای مانده در گمرکات، دارای مشکلات و موانع قانونی برای ترخیص هستند ولی شمار زیادی هم مشکل قانونی ندارند و پس از تصویب هیأت دولت ترخیص خواهند شد.

وی اذعان کرد: شیوه ترخیص، پرداخت مابه التفاوت ارزی و مسائلی از این دست است که مسائل فنی محسوب می‌شود ولی ما در پی آن هستیم تا حق مردم در این بین رعایت شود.

رحمانی در مورد قیمت گذاری بعضی از خودروهای داخلی توسط خودروسازان گفت: دو نوع خودروی داخلی داریم؛ نخستین گروه خودروهایی هستند که برای تعیین قیمت باید از شورای رقابت مجوز بگیرند و دومین گروه، خودروهایی هستند که بدون مجوز شورای رقابت می‌توانند قیمت گذاری شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خودروهایی که اخیراً به دست گروه‌های خودروسازی قیمت گذاری شده‌اند در ذیل دومین گروه خودرویی قرار داشته و نیازی به تعیین تکلیف از شورای رقابت نداشتند، اگرچه که مدیریت این موضوع به ستاد تنظیم بازار محول شده است.

وی گفت: اکنون خیلی از اقلام همچون فولاد، مس، آلومینیوم، لوازم خانگی، پوشاک، دارویی و بهداشتی در داخل کشور تولید می‌شوند.

رحمانی ادامه داد: در خیلی از بخش‌ها، توانایی تأمین و تولید بیش از نیاز داخل است و این موضوع نیاز کشور را به توسعه صادرات پررنگ‌تر می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه در بعضی از کالاها نیاز به واردات داریم گفت: با توجه به اینکه امسال به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، برنامه جدی برای تقویت ساخت داخلی داریم. باید یک نهضت در این راستا به راه بیفتد.

وی اعلام کرد: به زودی با همه رشته‌های تولیدی از جمله خودروسازی که متأسفانه بعضی از قطعات آن وابسته به واردات است، یک نمایشگاه تشکیل خواهیم داد و به همه قطعه سازان و همه رشته‌های صنعتی اعلام می‌کنیم تا در این نمایشگاه شرکت کنند و توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارند.

رحمانی تصریح کرد: نمی‌توان توانمندی‌ها داخلی را در حوزه تولید کتمان کرد ولی در حوزه واردات، عقیده داریم حتی کم هم زیاد است چون توان تولید داخلی ما بسیار بالاست.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar