بنزین ایران از نظر لاکچری سواران استاندارد نیست

چهارشنبه 21 فروردین 98 ساعت 16:42
بنزین ایران از نظر لاکچری سواران استاندارد نیست

به ادعای بعضی از مالکان خودروهای لاکچری سوخت گیری در ایران خودروهایشان را دائم به تعمیرگاه می‌کشاند.

با صدای بلند داد می‌زند و می‌گوید ما شکایت بنزین غیراستاندارد را به کجا ببریم؟ چقدر خسارت بنزین نامرغوب را بدهیم؟ کارگر جایگاه سوخت آزادی، سر شادمان با لحن نامناسبی جواب می‌دهد این‌جا داد نزن برو هر کاری دلت می‌خواهد انجام بده... وقتی قضیه را جویا می‌شوم توضیح می‌دهد خودروی بنز من فقط ۸۰۰ کیلومتر راه رفته ولی پیستون پیشرانه آن دچار مشکل شده است. به نمایندگی بنز در ایران مراجعه کرده‌ام و آنها به من گفته‌اند که کیفیت بد بنزین موجب خرابی پیشرانه شده است.

او که خود را فکوری معرفی می‌کند، توضیح می‌دهد: «یکبار دیگر هم بلافاصله پس از سوختگیری در جاده اصفهان خودرویش خاموش شده و به ناچار خودرو را با جرثقیل تا تهران حمل کرده است.»

مسئول فنی نمایندگی بنز و هیوندا در ایران ادعاهای این فرد را تأیید می‌کند و می‌گوید: «هم اکنون خودروهای لوکسی را سراغ دارند که چیزی نزدیک به ۷ ماه به خاطر همین بنزین نامرغوب زمینگیر شده‌اند و چون به خاطر تحریم‌ها و معضلات تبادل پول، تأمین قطعه این خودروها دچار مشکل است، خودرو به ناچار در پارکینگ مانده است.»

آن‌ها توضیح می‌دهند عدد اکتان بنزین سوپر در ایران با مدل خودروهای لوکس همخوانی ندارد و همین موضوع باعث خرابی زودهنگام پیشرانه، پیستون، کاتالیست و بعضی دیگر از قطعات این خودروها می‌شود.

اگرچه که شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی زیربار این موضوع نمی‌رود و می‌گوید هیچ شکایتی در این زمینه دریافت نکرده‌اند.

داستان بنزینی که خودروی آمریکایی را زمینگیر کرد

فکوری مردی میانسال است با خودروی بنز مشکی مدل E350 که در شلوغی روزهای قبل عید ناچار می‌شود در محدوده آزادی سوختگیری کند و پس از سوختگیری است که خودرو چندبار در ترافیک خاموش می‌شود. او می‌گوید: «نمایندگی مجاز بنز علت این اتفاق را کیفیت بد بنزین اعلام کرده است و البته او تأکید می‌کند که تاکنون چندین‌بار به خاطر نامرغوب بودن کیفیت بنزین، خودرویم را به نمایندگی برده‌ام.» او می‌گوید: «صرفنظر از گرانی قطعات بنز، قبلاً هم ناچار شده است ۲ میلیون تومان برای جابه‌جایی خودروی در راه‌مانده‌اش تا تهران بپردازد.»

آن‌گونه که از صحبت‌های این دارنده خودروی خارجی برمی‌آید، کیفیت بنزین در شهرهای حومه از تهران هم بدتر است.

هزینه هنگفتی که بنزین‌های ایران به دارندگان خودروهای خارجی تحمیل می‌کند

البته فکوری تنها کسی نیست که یورو ۶ نبودن بنزین داخلی خرج زیادی روی دستش گذاشته و کاسه صبرش از ناهماهنگی لبریز شده است. اسلامی کارشناس فنی نمایندگی هیوندا در این خصوص می‌گوید: «بخش زیادی از مراجعاتی که به نمایندگی‌ها برای تعمیر خودرو می‌شود، مربوط به همین موضوع است.» او ادامه می‌دهد: «براساس مصوبه‌ای که حدود ۳ سال پیش به تصویب رسید، تمامی خودروهای وارداتی باید استاندارد یورو ۶ را داشته باشند؛ این درحالی است بنزینی که در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود، یورو ۴ است.» به گفته او، عدم همخوانی سیستم فنی تمامی خودروهای خارجی با بنزینی که در ایران تولید می‌شود، همه‌ساله هزینه سنگینی را به دارندگان خودروهای وارداتی تحمیل می‌کند و دارندگان خودرو در بسیاری موارد ناچار به تعویض‌کردن قطعه‌هایی مانند کاتالیست می‌شوند.

بنزین یورو ۴ چه آسیبی به خودروهای مدرن می‌زند

«ساختار پیشرانه خودروهای مدل بالا و لوکس با عدد اکتان بنزین در ایران همخوانی ندارد و با احتراق زودهنگام باعث آسیب به پیستون این خودروها می‌شود.» این کلیت توضیحی است که کارشناسان فنی خودرو برای این پدیده دارند. آن‌ها می‌گویند پلتفرم خودروهای داخلی و خودروهای مونتاژی که بیشتر از ۲۰ درصد داخلی‌سازی شده‌اند، با عدد اکتان بنزین‌های موجود در ایران همخوانی دارد و بنابراین آنها از این نظر کمتر دچار مشکل می‌شوند.

و البته نمایندگی‌های خودروهای خارجی هم بر این باورند که بنزین یورو ۴ پیشرانه خودروهای یورو ۵ و ۶ را از بین می‌برد و این اتفاق در وضعیت تحریمی مشکلات بیشتری را برای این خودروها ایجاد می‌کند. مدیر بخش فنی و مهندسی نمایندگی هیوندا در این‌باره می‌گوید: «هستند خودروهایی که به خاطر کیفیت بد بنزین، مشکل پیدا کرده‌اند و ۷ ماه است معطل تأمین و واردات قطعه‌اند.»

مصرف ۴ برابری سوخت خودروهای لوکس در ایران

اسلامی در ادامه یکی از عوارض استفاده از بنزین یورو ۴ را در خودروهای خارجی افزایش مصرف سوخت اعلام کرد و افزود: «به‌عنوان مثال خودرویی که باید به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۶ لیتر بنزین مصرف کند، در بعضی موارد تا ۱۶ لیتر هم بنزین مصرف می‌کند.»

 او که عقیده دارد میزان آسیب نبود همخوانی بین استاندارد خودروها و بنزین در خودروهای ۴ سیلندر بیشتر، ۶ و ۸ سیلندر است، در رابطه با دیگر آسیب‌های این ناهماهنگی گفت: «در بنزین‌های اکتان پایین امکان خودسوزی وجود دارد و زمانی که بنزین در موتور دچار خودسوزی می‌شود، به پیستون، سیلندر و حتی رینگ‌ها آسیب وارد می‌شود و خودرو در وضع نامناسبی کار خواهد کرد.»

او تاکید کرد: «در جایگاه‌های خارج شهر که نظارت در کیفیت توزیع بنزین آنچنان وجود ندارد، آمار مشکلات بیشتر گزارش شده و برای پیشگیری از ایجاد مشکلات راه‌های پیشگیری ارائه شده که از آنها می‌توان به استفاده از مکمل‌های تأییدشده از طرف شرکت مادر در هر ۱۰ هزار کیلومتر اشاره کرد، تا کربن احتمالی موجود از سیستم سوخت‌رسانی خودرو پاک شود.»

این مدیر بخش فنی و مهندسی بیان کرد: «در خودروهای هیبرید مشکلات ناشی از مصرف بنزین بی‌کیفیت هم احساس می‌شود و خودروهای هیبرید و توربو نسبت تراکم بالاتری نسبت به پیشرانه‌های معمولی دارند و برای آنها مکمل‌های خاصی توصیه شده است.» به گفته او بیشترین خسارت به خودروهای هیبرید در استفاده از بنزین بی‌کیفیت به کاتالیزور، رینگ و انژکتور وارد می‌شود.

بنزین معمولی بزنید

البته بیژن حاج محمدرضا، رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت هم این ادعا را تأیید می‌کند و می‌گوید: «تنها در کلانشهرها بنزین یورو ۴ عرضه می‌شود و سوختی که در شهرهای کوچک وجود دارد، همچنان یورو ۲ است.»

در حالی که کمپانی‌های تولید خودروهای خارجی، دارندگان این خودروها را به استفاده از بنزین سوپر موظف کرده‌اند. بیژن حاج محمدرضا، رئیس اتحادیه جایگاهداران سوخت می‌گوید: «اتفاقاً استفاده از بنزین معمولی برای این خودروها زیان کمتری دارد.» او با ذکر این‌که ما در دنیا اولین کشوری هستیم که بنزینی با اکتان ۸۵ را به‌عنوان بنزین سوپر تولید می‌کنیم، ادامه داد: «بنزین سوپری که در ایران عرضه می‌شود، بنزین سوپر بدون سرب است که اکتان آن هم ۸۵ است، درحالی‌که میزان اکتان بنزین سوپر بدون سرب بالای ۹۷ بوده و همین اختلاف مشکلاتی را برای خودروهای خارجی ایجاد می‌کند.» آن‌گونه که این مقام مسئول می‌گوید در کشورهای اروپایی بنزین یورو ۵ و یورو ۶ باکیفیت تولید می‌شود، ولی در ایران بنزین یورو ۲ یا همان بنزین معمولی کیفیت بهتری نسبت به بنزین سوپر دارد و عدد اکتان آن نزدیک به ۹۲ است.

به گفته حاج محمدرضا، بنزین سوپر بدون سرب جز ضرر برای خودرو حاصلی ندارد، اما به دلیل نام «بنزین سوپر» و این که مثلاً در کاتالوگ خودرو مرسدس نوشته شده که غیر از بنزین سوپر مصرف نشود، این تصور به وجود می‌آید که استفاده از بنزین سوپر مناسب‌تر است، در صورتی که بنزین یورو ۴ بسیار پاک‌تر از بنزین سوپر است.

شکایت رسمی از نمایندگی خودروهای خارجی نداشتیم

با این حال شرکت پخش و پالایش زیر بار ن انتقاد نسبت به کیفیت بنزین در ایران و کیفیت خدمات‌رسانی در جایگاه‌های سوخت نمی‌رود.

پورفرجودی، سخنگوی شرکت پخش و پالایش این ادعاها را کاملاً غیرکارشناسی دانسته و آنها را رد می‌کند و در این مورد می‌گوید: «تاکنون هیچ شکایت رسمی از سوی خودروسازان و نمایندگی شرکت‌های واردکننده مبنی بر این‌که مصرف بنزین داخلی در خودروهای سواری کوچک مشکلی ایجاد کرده، نداشته‌ایم.»

او تاکید می‌کند تولید بنزین با سرب سال‌هاست که دیگر در هیچ کشوری اتفاق نمی‌افتد. پورفرجودی ولی عدد اکتان ۸۵ را برای بنزین سوپر قبول ندارد و می‌گوید: برخلاف ادعاهای مطرح شده، اکتان بنزین سوپر ۹۵ است و بنزین یورو ۴ هم مطابق استانداردهای اروپایی اکتان ۹۱ دارد.

اما گویا تولید بنزین یورو ۵ در ایران اخیراً استارت خورده است و البته با رقم ناچیز ۳ میلیون لیتر در روز عرضه می‌شود. این‌ها نکاتی است که پورفرجودی می‌گوید و تاکید می‌کند: هم اکنون در بعضی از جایگاه‌های استان‌های شمال غرب کشور روزانه نزدیک به ۳ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ که در پالایشگاه تبریز تولید شده، عرضه می‌شود.

شهروند

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar