بهتر بود چند مدل موتورسیکلت ایرانی به بازار ارائه می‌شد

پنج شنبه 1 فروردین 98 ساعت 14:16
بهتر بود چند مدل موتورسیکلت ایرانی به بازار ارائه می‌شد

نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه ایران با ذکر اینکه از صنعت موتورسیکلت انتظار داشتیم چهار یا پنج مدل جدید و به روز شده ایرانی به بازار ارائه کند، از کاهش ۷۰ درصدی تولید کارخانه‌های قطعه‌سازی وابسته به صنعت موتور و دوچرخه خبر داد.

حبیب‌اله محمودان با ذکر اینکه یکی از مشکلات صنعت موتورسیکلت و در ذیل آن مجموعه قطعه‌سازی این بود که وضعیتی فراهم نشد تا موتورسیکلت سازان بتوانند موتورسیکلت‌های بومی شناخته شده به جامعه ارائه کنند، گفت: متأسفانه با وجود صحبت‌های فراوان درباره گسترش تولید داخل، فروشگاه‌های موتورسیکلت هنوز ویترین موتورهای خارجی است که به دلیل تنوع زیاد آن‌ها ساخت قطعات این موتورسیکلت‌ها در ایران مقرون به صرفه نیست.

وی با اشاره به اینکه بهتر بود چند مدل موتورسیکلت ایرانی ولی با فناوری جدید توسط کارخانجات ساخته و به بازار ارائه می‌شد، اظهار کرد: دلیل محقق نشدن ساخت موتورسیکلت بومی این بود که با وجود نیروی کار، فناوری تولید و کارخانه‌های آماده قطعه‌سازی، ارتباط قطعه سازان با موتورسیکلت سازان برقرار نشد.

نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه ایرانی با ذکر اینکه سیاستگذاری‌های کلان غلط موجب شد که این ارتباط برقرار نشود، گفت: این خواسته بزرگی نبود که صنعت موتورسیکلت چهار یا پنج مدل جدید و به روز شده ایرانی به بازار ارائه کند.

محمودان با اشاره به اینکه سفارش کارخانجات موتورسیکلت به قطعه‌سازان برای ساخت موتورهای جدید می‌توانست مشکل کلی این صنعت را رفع کند، تصریح کرد: با این حال ما آنچه داشتیم را کنار گذاشتیم و ده‌ها مدل موتورسیکلت از بیگانه تهیه کردیم. در نتیجه فقدان موتورسیکلت بومی شده موجب شد مردم موتورهای خارجی را تهیه کنند که بعضی از آن‌ها در کشور ما خدمات ندارد، قابل تعمیر نیست و بعضاً برای آب‌وهوا و شرایط ایران مناسب نیست.

این فعال اقتصادی با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی تولید قطعات موتورسیکلت و دوچرخه، گفت: موتورسازان هم اکنون سیاست خاصی را دنبال نمی‌کنند و نمی‌دانند در آینده چه کاری می‌خواهند انجام دهند؛ ولی از سوی دیگر مطمئن هستند که نمی‌توانند موتورهایی که هم اکنون وارد شده را بار دیگر تهیه کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه موتورسیکلت‌سازان اجازه شماره‌گذاری نداشتند، پس از مدتی که اجازه پلاک داده شد مجبور شدند شتاب زده مدل‌های لوکس موتورسیکلت را وارد و مونتاژ کنند که بتوانند درآمد داشته باشند و خود را سرپا نگه دارند؛ ولی این کار اشتباه بود.

نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه ایران با ذکر اینکه موتورسیکلت‌سازان ایران قدرت مقابله با شرکت‌های بین‌المللی که بیشتر چینی هستند را نداشتند، اظهار کرد: موتورسیکلت سازان در مقطعی که مجاز شدند واردات انجام دهند، مجبور شدند طبق خواسته شرکت‌های چینی عمل کنند و نزدیک به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ موتورسیکلت وارد کنند، چون که قراردادی با قطعه‌سازان نداشتند و زمان کافی نداشتند که ده‌ها قطعه را خریداری و تبدیل به موتور کنند.

به گفته محمودان، موتورسیکلت سازان پیشتر برای ساخت یک مدل خاص از قطعه‌سازان داخلی قطعه تهیه می‌کردند ولی هم اکنون این مدل دچار مشکل شده و کمتر ساخته می‌شود؛ چون که طبق قانون همه موتورها باید انژکتوری شود، ولی ساخت این موتورها در کشور مناسب نبوده و مردم از آن‌ها استقبال نکردند.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه انژکتور در ایران به سختی تهیه می‌شود قیمت این مدل هم نسبتاً بالا است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar