تأثیر خودروسازان در افزایش قیمت اخیر بازار خودرو

سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 12:51
تأثیر خودروسازان در افزایش قیمت اخیر بازار خودرو

به عقیده یک کارشناس صنعت خودرو، در وضعیت کنونی بازار خودرو، نبود مدیریت درست خودروسازها و نبود درک درست از وضعیت باعث شده که بازار خودرو این چنین ملتهب شده و خودرو را از کالای مصرفی به کالای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. پس لازم است که ضمن متعادل کردن تناسب عرضه و تقاضا، در حوزه مدیریتی خودروسازها تحول انجام گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در راستای بررسی گرانی‌های اخیر بازار خودرو و نقش خودروسازان در افزایش‌های بی‌رویه قیمت خودرو اظهار کرد: طبیعی است که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت‌هاست. هم اکنون هم که عرضه و تقاضای واقعی وجود نداشته چون که خودرو از کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای و برای حفظ ارزش سرمایه تبدیل شده است؛ پس تقاضا برای آن افزایش یافته است.

وی افزود: از سوی دیگر عرضه این محصول واقعی نیست. چون سالیانه ظرفیت تولید خودرو سه میلیون و تقاضا در حدود یک و نیم میلیون است. هم اکنون این رقم دچار تغییر شده خودروسازان نمی‌توانند این سه میلیون برآورد تولید خودرو را داشته باشند و میزان تقاضا یک و نیم میلیونی هم از حالت توزیع یکنواخت در طول سال خارج شده است؛ در نتیجه قیمت هم از حالت تعادلی خارج شده است.

خلخالی با ذکر این‌که خودروسازان در بحث عرضه نقش اصلی را ایفا می‌کنند، تصریح کرد: خودروساز باید بتواند در این وضعیت نیاز بازار را تأمین و عرضه را افزایش دهد که قیمت‌ها متعادل شوند. علاوه بر این، نقدینگی سرگردان و واسطه‌گری هم از بازار خودرو خارج و حذف شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت، اظهار کرد: اگر خودروسازان بتوانند ظرفیت سه میلیونی خود را تولید کنند، مشکل حل خواهد شد؛ اما این که چرا اقدام نمی‌کنند دارای دلایل گوناگون است.

وی تصریح کرد: از جمله این دلایل این است که بخشی از افرادی که در این جریان آشفته بازار خودرو سود می‌برند، کسانی هستند که در لایه‌های مدیریتی خودروسازی‌ها، قرار و حضور دارند و از تغییر قیمت‌ها و اتفاقات این بازار مطلع‌اند. در واقع اقدامی هم جهت بهبود اوضاع نمی‌کنند.

خلخالی افزود: علاوه بر این خودروسازان ایران از دیرباز و از بدو آغاز خودروسازی همواره بر اساس ارتباط با خارج کار کرده‌اند و بخشی از قطعات و مجموعه‌های خودرویی کشور ما وابسته به خارج است. ضمن این که مسئولانی که در دل خودروسازی ما قرار دارند، به این نکته ایمان و عقیده ندارند که خودروسازی ما می‌تواند بدون نیاز وابستگی به خارج، تولید خودرو داشته باشد؛ پس چون بر این اعتقادند، جریان وابسته به خارج از کشور باقی می‌ماند. این موضوع موجب می‌شود که در وضعیت تحریمی، خیلی از این مجموعه‌ها تأمین نباشند و در نتیجه خودروساز نتواند با تمام ظرفیت خود کار کند.

این کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد: هر دوی این موضوعات بیان شده به مدیریت صنعت خودرو در سطح مدیران ارشد بستگی بسیار جدی دارد. البته آن هم وابسته به دولت است و مدیران خودروسازان ما توسط دولت انتخاب می‌شوند و دولت در انتخاب مدیران مجموعه‌ها خودرویی نقش عمده‌ای دارد. لذا لازم است که برای تحول در این حوزه اقدام کنند تا مدیران مؤثر صنعت خودرو وضعیت بحرانی موجود را درک و برای تحول در این حوزه اقدام کنند. وضعیت موجود جدیت شدید دولت را می‌طلبد که حرکتی در این مجموعه ایجاد شود که بتوانند عرضه را افزایش دهند. البته با این پیشینه خودروسازی، همین افراد و با همین دیدگاه‌ها افزایش عرضه به سادگی قابل امکان نیست.

خلخالی افزود: در وضعیتی که عرضه کاهش پیدا کرده و مردم برای حفظ سرمایه‌های خود به دنبال راهکارهای مطمئن هستند، اوضاع موجود کاملاً طبیعی است و انتظار می‌رفت که قیمت خودرو اینچنین افزایش پیش رود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar