تأثیر مذاکره با ژاپن بر خودروسازی

یکشنبه 1 دی 98 ساعت 11:36
تأثیر مذاکره با ژاپن بر خودروسازی

کارشناس حوزه خودرو گفت: هنوز نمی‌توان به طور دقیق در خصوص احتمال همکاری خودرویی با ژاپن صحبت کرد ولی به طور کلی این قضیه بعید به نظر می‌رسد.

بتازگی مذاکراتی بین ایران و ژاپن بر سر مسائل گوناگون از جمله برجام انجام گرفت. برجام موجب شد که اتفاقات مثبتی در حوزه خودرو برای ایران رقم بخورد اما وضعیت در ادامه تغییر کرد. خودروسازان ژاپنی که با ایران همکاری داشتند به خاطر تحریم‌های آمریکا، ایران را ترک کردند. اما با مذاکراتی که طی روزهای اخیر با ژاپن انجام شد احتمال همکاری دوباره در زمینه خودروسازی قوت می‌گیرد؟ برای یافتن جواب این سؤال گفت‌و‌گویی با امیرحسن کاکایی، کارشناس حوزه خودرو انجام گرفته است که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

کاکایی در این رابطه اظهار کرد: بعید می‌دانم که همکاری خودرویی با ژاپن به واسطه مذاکرات انجام شده انجام بگیرد. البته باید صبر کرد تا صحبت‌های سیاستمداران را شنید. پس از مشخص شدن جزئیات، می‌توان گفت که امکان بهره‌برداری در موارد اقتصادی و دیگر موارد وجود دارد یا خیر؟ حتی در خصوص برجام هم قرار بود از آن بهره‌برداری‌های مختلف اقتصادی شود اما امکان آن به وجود نیامد.

وی ادامه داد: ژاپنی‌ها به شدت تابع آمریکا هستند. طی سال‌های گذشته، در زمینه خودرو ایران به هیچ وجه بازار کشور ژاپن نبود. تویوتا در حد واردات به ایران نگاه داشته و شرکت‌های دیگر مثل مزدا و سوزوکی با بروز اتفاقات گوناگون به صورت کامل ایران را رها می‌کنند. ژاپنی‌ها به شدت محافظه‌کار هستند که این قضیه یک تجربه تاریخی است. ملاقات‌های اینچنینی بحث‌های سیاسی کلان دارد اگرچه که با توجه به تجربه تاریخی می‌توان گفت که نباید بسیار خوشبین بود به ویژه در زمینه خودرو.

این کارشناس حوزه خودرو در پایان اشاره کرد: در خودروسازی به طور کلی کارها به صورت میان ‌مدت و بلند مدت انجام می‌شود و فعالیت‌های کوتاه‌مدت وجود ندارد. در اینگونه مذاکرات هم مشخص نیست که تا چه حدی به نتیجه برسند لذا از آن‌ها در حرکت خودروسازی جواب نخواهیم گرفت. واردات خودرو مشکلی ندارد اما برای خودروسازی که حداقل مذاکرات یک سال زمان می‌برد چنین مذاکرات اولیه خیلی زود است که نظر دهیم. به عنوان مثال در مورد تویوتا اگر آمریکا به آن‌ها نگاه چپ بکند ورشکسته خواهند شد چون بازار مهم آن‌ها آمریکا است. در گذشته هم چنین وضعیتی وجود داشته و شرکت‌هایی که بازار مهم آن‌ها آمریکا بوده به شدت مراقب خواسته‌های آمریکا هستند.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar