تحریم‌ها بهانه‌ای برای حذف شدن قطعات نباشند

پنج شنبه 15 آذر 97 ساعت 10:55
تحریم‌ها بهانه‌ای برای حذف شدن قطعات نباشند

اگرچه رئیس سازمان ملی استاندارد حذف دو قطعه ایمنی خودروها یعنی ایربگ و ترمز ای بی اس را به خاطر اعمال تحریم‌های بین المللی، تکذیب کرد با این حال یکی از خبرگزاری‌های کشور دو روز پیش در گزارشی از تحویل خودروهای ثبت نامی بدون ایربگ یا بالابر برقی با موافقت متقاضیان خبر داده بود.

در این گزارش تاکید شده که در بعضی نمایندگی‌ها، متقاضیان به ویژه آنهایی که خودروی ثبت نامی خود را برای گذران زندگی با فوریت می‌خواهند، با اخذ رضایت نامه محصول خود را بدون ایربگ تحویل می‌گیرند. در این میان هرچند سازمان ملی استاندارد واکنشی به ادعای این خبرگزاری نشان نداد، ولی پیش از این نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد حذف ایربگ و ترمز ای.بی.اس خودروها را دروغ محض خوانده بود. این مقام مسوول همچنین خاطرنشان کرده بود که حتی در دوره تحریم‌های اولیه هسته‌ای در سال‌های ۹۰ و ۹۱ هم این دو قطعه ایمنی در خودروها استفاده می‌شد و خودروسازان هیچ مشکلی در تأمین آن نداشتند. به این ترتیب هرچندرئیس سازمان ملی استاندارد حذف این قطعات را از محصولات تولیدی خودروسازان تکذیب کرده ولی چیزی که مشخص است دو سیستم ایمنی خودروهای داخلی که از سال ۹۰ از طرف سازمان ملی استاندارد نصب آنها اجباری شد، محصولاتی وارداتی هستند و داخلی سازی آن با توجه به گستردگی خودروهای تولیدی به‌طور جدی دنبال نشده است.

در هر صورت با توجه به اعمال تحریم‌ها و به همراه آن مشکلاتی که در نقل و انتقالات پولی پدید آمده بعید نیست که از میزان واردات این دو سیستم ایمنی خودروهای تولیدی کاسته شود. در این میان اگرچه بعضی مسوولان سازمان ملی استاندارد عنوان کردند که خودروهای فاقد این دو سیستم ایمنی مجوز شماره گذاری دریافت نخواهند کرد، ولی به نظر می‌رسد که مراجع نظارتی باید حذف بعضی قطعات یا آپشن‌ها را از خودروهای تولیدی به شدت پیگیری کنند. در تحریم‌های اولیه هسته‌ای هرچند آپشن‌های ایمنی خودروها حذف نشد، ولی بعضی خودروسازان به دور از چشم مراجع نظارتی اقدام به حذف برخی از قطعاتی مانند بالابر برقی یا سیستم‌های صوتی می‌کردند، حال آنکه هزینه قطعات حذف شده را از مشتری می‌گرفتند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar