تحویل خودروهای معوق وظیفه خودروسازان است

سه شنبه 16 بهمن 97 ساعت 11:59
تحویل خودروهای معوق وظیفه خودروسازان است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، تحویل خودروهای معوق را وظیفه خودروسازان دانست و گفت: گروه‌های خودروساز با در نظر گرفتن راهکارهای عبور از تحریم، زمان تولید خودروها را برای متقاضی مشخص می‌کند.

اعمال محدودیت‌های بین المللی بر اقتصاد کشور، اگرچه باعث شده که تعهدات خودروسازان به متقاضیان به تعویق بیفتد؛ ولی در این بین شاهد ابتکار بعضی از گروه‌های خودروساز برای پایان بخشیدن به این ماجرا هستیم.

واقعیت آن است که مهمترین مشکل در زمانبر شدن تعهدات خودروسازان به متقاضیان، به خاطر عدم واردات قطعات به کشور است؛ موضوعی که نیاز به دور زدن تحریم‌ها به منظور ورود قطعات به کشور و ادامه روند تولید را ایجاد کرده است؛ ولی از آنجا که در وضعیت تحریم، هیچ خودروساز خارجی حاضر به همکاری با خودروسازان داخلی نیست، بر این اساس، خودروسازان به کمک دولت در حال ایجاد مکانیزم های جدید برای دور زدن تحریمها هستند تا از این طریق بتوانند با واردات قطعات مورد نیاز محصولاتشان به چرخه تولید خودرو در کشور ادامه دهند.

معاون وزیر صنعت: تحویل خودروهای معوق وظیفه خودروسازان است

در صورتی که این مکانیزم جدید طراحی شود و مشکل در تأمین قطعات حل شود، خودروسازان هم می‌توانند تعهدات معوقه خود را به مشتریان تحویل دهند؛ موضوعی که فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت هم بر آن تاکید کرده است و در مورد لزوم اعلام زمان تحویل خودروهای معوق توسط خودروسازان به مشتریان گفته است این موضوع، جزو تکالیف خودروسازان بوده و لازم است گروه‌های خودروساز با درنظر گرفتن راهکارهای عبور از تحریم‌ها، زمان تولید خودروهای معوق را برای مشتریان مشخص کنند و ما این موضوع را به خودروسازان تکلیف کرده‌ایم.

حال همه مسئولان متفق القول تاکید دارند که خودروسازان ملزم به رعایت تعهدات خود در قبال مشتریان هستند و بر این اساس باید جدول زمانبندی برای تحویل خودرو به مشتریانشان را اعلام کنند؛ موضوعی که شهرام میرآخورلو، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم به آن اشاره دارد و چند راه حل در این زمینه را ارائه کرده است.

به گفته میرآخورلو، اگرچه خودروسازان تا بتوانند برای مبارزه با تحریم‌ها و تأمین قطعات مورد نیاز راهکاری پیدا کنند، مدتی زمان خواهد برد اما آنچه که مهم است و باید اتفاق بیفتد این است که گروه‌های خودروساز باید برای خودروهای پیش فروش سررسید شده، زمان تحویل را برای مصرف کننده مشخص و رضایت مصرف کننده را در این زمینه جلب کند؛ پس موارد به خوبی معلوم است که سه مسیر پیش روی خودروسازان قرار دارد؛ نخست اینکه خودروسازان در سبد فروش، خودروی جایگزین قرار دهند؛ ضمن اینکه مسیر دوم فراهم کردن شرایط و امکان انصراف از خودروی خریداری شده و بازگشت مبلغ پرداختی مشتریان و سومین راهکار هم، اعلام زمان تقریبی تحویل خودرو به مشتریان است.

در چنین وضعیتی که مسئولان تاکید جدی بر مشتری مداری در گروه‌های خودروساز و برنامه ریزی برای حل مسائل موجود دارند، یکی از شرکتها با انتشار اطلاعیه‌ای جدول زمان بندی تحویل خودروهای معوق خود را اعلام کرد. این شرکت از طریق راهکارهایی توانسته مشکل تأمین قطعات خود که بر اثر تحریم‌های بانکی و صنعت خودرو کشور به وجود آمده بود را پشت سر بگذارد و قطعات موردنیاز محصولات خود را وارد کند؛ به طوری که صنعت خودرو آذربایجان در راستای ایفای تعهدات خود به مشتریان نه تنها تغییری در قیمت محصول خود اعمال نکرده؛ بلکه تحویل خودروها را با قیمت‌های مندرج در قرارداد انجام خواهد داد. موضوعی که این روزها دغدغه اصلی خریداران خودرو محسوب می‌شود.

۸۰ درصد از تولید روزانه خودروسازان به فروش فوری اختصاص می‌یابد

در این زمینه عباس تابش، رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه بازرسانی در گروه‌های خودروساز از طرف سازمان حمایت مستقر شده‌اند، گفت: مقرر شده که ۸۰ درصد از میزان تولید روزانه خودروسازان برای رفع تعهدات گذشته شرکت و ۲۰ درصد هم برای مدیریت بازار در قالب فروش فوری عرضه شود؛ به طوری که این روش را تا نهایی شدن تحویل تعهدات دنبال خواهیم کرد.

وی با ذکر اینکه صنعت خودرو آذربایجان، جدول زمان بندی شده‌ای را برای تحویل خودروهای معوق خود اعلام کرده است، گفت: با مدیران نشست‌هایی داشتیم و پیشنهادات زیادی ارائه شده است. سازمان حمایت از مصرف کنندگان بر روند تولید و تحویل خودروهای معوق طبق جدول اعلامی کاملاً نظارت خواهد داشت.

وی عقیده دارد که این پروژه می‌تواند الگویی مناسب برای خودروسازان دولتی و خصوصی دیگر شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar