تخصیص ارز نیمایی تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو می‌گذارد

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
تخصیص ارز نیمایی تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو می‌گذارد

هم اکنون قطعه ساز و خودروساز مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را با ارز نیمایی تأمین می‌کند که در نهایت این امر تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته و بازار شاهد رشد قابل توجه قیمت‌ها است.

مطابق سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز کالاهای مشمول دریافت ارز به چهار گروه کالایی تقسیم بندی شده‌اند که در این بین قطعات خودرو در گروه ۴ قرار گرفته و باید از ارز نیمایی برای واردات این کالا استفاده شود.

البته در بخشنامه دولت اعلام شده کسانی که ثبت سفارش قبلی داشته‌اند و کار تخصیص ارز و حواله انجام داده باشند ترخیص کالاهای آنها مشکلی ندارد اما چنانچه حواله انجام نشده باشد، این قلم کالا باید حذف گردد چون ممنوع بوده و واردات آنها باید به تأیید وزارت صنعت برسد به طوری که پس از اخذ مجوز و دریافت ارز نیمایی روند واردات این کالاها انجام می‌شود ولی نکته اینجاست طی ابلاغ این بخشنامه متقاضیان واردات قطعات نیمه ساخته و مواد اولیه خودرو برای دریافت ارز به سیستم بانکی مراجعه ولی با عدم نبود ارز مواجه شده‌اند و در آخر سیستم بانکی صرافی‌ها را برای پرداخت ارز به متقاضیان معرفی کرده است. از سوی دیگر صرافی‌ها که در دریافت ارز حاصل از صادرات محصولات فولادی و پتروشیمی با مشکلاتی مواجه هستند متقاضیان را سرگردان کرده و در آخر ارز آنهم با زحمت بسیار در اختیار قطعه سازان یا خودروسازان قرار می‌گیرد.

در این بین این موضوع مطرح است اگر قطعه ساز و خودروساز مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را با ارز نیمایی تأمین کنند در نهایت این امر تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته و بازار شاهد رشد قابل توجه قیمت‌ها خواهد بود. کمااینکه خودروسازان هم اکنون از افزایش قیمت تمام شده خودرو گله مند بوده و نامه نگاری‌های گوناگونی را برای تخصیص ارز آنهم با قیمت مناسب به صنعت خودروسازی مطرح کرده‌اند ولی تاکنون در این رابطه تصمیم جدیدی اتخاد نشده است.

به عنوان نمونه با استعلام از منابع آگاه در گروه کرمان موتور، با احتساب ارز نیمایی در تولید محصول یک خودروی جک S5 که پیش از این ۱۲۳ میلیون تومان بود امروز با قیمت تمام شده ۲۳۵ میلیون تومان، X 60 با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان، S3 با قیمت ۱۷۵ میلیون تومان مواجه شده است.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "تخصیص ارز نیمایی تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو می‌گذارد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سعید
مهمان

صفر بازار الان ۱۹۴ تومنه برای S5 ما منتظر بودیم قیمت کمتر بدن بازار تعادل نسبی پیدا کنه . مثلا بشه ۱۴۰-۱۵۰ حالا با این قیمت هایی که گذاشتن واقعا کسی هست که بره اسم بنویسه؟ من که به همین ۲۰۶ خودم بسنده میکنم

محسن
مهمان

چه خبرتونه ها چه خبرتوووووووونه

محمود
مهمان

چطوریه اونا ماشین میسازن سود میکنن کرایه میخوره فروشنده در امارات سود میخوره بازم قیمتش از ایران کمتره ولی اینا یه مونتاژ میخوان بکنن و کلی آپشنم کم میکنن آخرشم میگن ضرر میکنن
آقا جمع کنید اصلا،خودرو سازی نداشته باشیم چکار میشه؟مثل ترکیه فقط قطعه ساز باشید

........
مهمان

چی میگه !!!!؟
چی میخواد بشه !!!!؟