تخصیص ۱۰ هزار خودرو به اتحادیه تاکسیرانی

بروزرسانی در: شنبه 28 اردیبهشت 98 ساعت 10:04
تخصیص 10 هزار خودرو به اتحادیه تاکسیرانی

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور ضمن اشاره به اینکه پیش فاکتور ۱۰۰ دستگاه خودرو با ظرفیت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر براساس طرح ماده ۱۲ رفع موانع تولید صادر شده است از انجام توافقات اولیه با گروه خودروساز داخلی به منظور تخصیص ۱۰ هزار دستگاه خودرو به اتحادیه تاکسیرانی در سال جاری خبرداد.

زد فور کار: مرتضی ضامنی به اجرای پایلوت طرح جدید نوسازی تاکسی‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: براساس این طرح مقرر شد شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از منابع ماده ۱۲ قانون رفع موانع رقابت‌پذیر به تاکسیرانی اختصاص دهد و گروه خودروساز هم قرار است ۱۰۰ دستگاه خودرو با ظرفیت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر تولید کند که پیش فاکتورهای این ۱۰۰ دستگاه خودرو صادر شده است البته در ارائه تسهیلات بانکی مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با مشارکت بانک‌ها بتوانیم آن‌ها را هم حل کنیم.

وی با ذکر اینکه تولید این ۱۰۰ دستگاه می‌تواند مدل نوسازی را تغییر دهد، اظهار کرد: پیش از این خودرو را نزدیک به ۳۵ میلیون تومان می‌خریدیم ولی هم اکنون باید خودرو را ۷۵ میلیون تومان خریداری کنیم. در حقیقت این اختلاف قیمتی است که با آن رو به رو هستیم و اگر طرح ماده ۱۲ را که فعلاً مشمول ۱۰۰ دستگاه است، اجرایی کنیم، به واسطه صرفه جویی که در مصرف بنزین اتفاق می‌افتد، معادل ۳۸۷۰ دلار یارانه طی بازه زمانی چهار ساله به رانندگان تخصیص داده خواهد شد.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اگر تسهیلات بانکی هماهنگ و انجام شود در طول ماه آینده این ۱۰۰ خودرو تحویل متقاضیان داده خواهد شد. از طرفی چون مدل ماده ۱۲ یک مدل خاص است نمی‌توانیم با رانندگان طرف حساب شویم به همین خاطر رانندگانی که زیر نظر شرکت خصوصی فعالیت دارند از طرف آن شرکت طرف حساب ماده ۱۲ خواهند شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به شروع دوباره طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: گروه خودروساز اعلام آمادگی کرده که برای امسال ۱۰ هزار دستگاه خودرو برای فرآیند نوسازی در اختیار اتحادیه تاکسیرانی قرار می‌دهد. یکی از چالش‌های جدی در این حوزه فراهم کردن تسهیلات بانکی است. با توجه به اینکه قیمت خودرو هم افزایش یافته است قاعدتاً تسهیلاتی نیاز است تا طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده دوباره آغاز شود.

ضامنی در پایان گفت: تفاهم اولیه با گروه خودروساز انجام شده است و در تلاش برای رفع مشکلات موجود در زمینه تسهیلات بانکی هستیم.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar