تخلف شرکت آذویکو محرز است

بروزرسانی در: دوشنبه 14 بهمن 98 ساعت 22:20
تخلف شرکت آذویکو محرز است

معاون نظارت بر کالاهای اساسی و سرمایه‌ای سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با تاکید بر اینکه پرونده تخلف شرکت صنعت خودرو آذربایجان برای سازمان محرز شده است، گفت: پرونده تخلف این خودروساز برای رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی منتقل شده است.

نزدیک به ۵ هزار نفر از مالباختگان خرید خودرو از گروه خودروسازی صنعت خودرو آذربایجان «آذویکو» با  ثبت سوژه «عدم انجام تعهدات گروه خودروسازی صنعت خودرو آذربایجان «آذویکو» خواستار احقاق حقوق خود از مراجع ذیصلاح و قانونی شدند.

براساس اعلام این مالباختگان گروه آذویکو پس از اعلام برنامه زمان بندی تحریم‌های ظالمانه آمریکا و با علم و اطلاع و آگاهی کامل نسبت به تحریم‌ها و تبعات آن و با تبلیغات گسترده و دروغین و فریبکارانه و با ادعای اینکه تحریم‌ها هیچ تاثیری در تحویل خودروها ندارد و به اندازه چندین برابر پیش فروش‌ها قطعه در داخل کشور وجود دارد، اقدام به پیش فروش نزدیک به ۶۴۰۰ دستگاه خودرو نموده‌ است.

اما پس از گذشت بیش از یک سال از موعد تحویل خودروها، این شرکت از تحویل خودروها امتناع کرده و به هیچ وجه پاسخگوی حواله‌داران نمی‌باشد و در جدیدترین اظهار نظر، اعلام کرده است که هیچ خودرویی را تحویل نخواهد داد و حواله‌داران می‌توانند انصراف دهند. این در حالی است که طبق آمار رسمی بانک مرکزی، گروه صنعت خودرو آذربایجان تا پایان اسفند ۹۷ به میزان ۲۰میلیون دلار ارز دولتی۴۲۰۰ تومان دریافت کرده‌است و همچنین طبق آمار رسمی ماهانه تولید خودرو منتشر شده توسط وزارت صمت تا پایان اسفند۹۷ تعداد ۳۵۷۰ دستگاه خودرو تولید کرده‌است.

پیرو این موضوع گفت‌وگویی با وحید منایی عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان انجام شده که در ادامه آمده است:

منایی در این رابطه گفت: براساس شکوایه‌های مطرح شده توسط شاکیان شرکت آذویکو  به سازمان حمایت در اسفند ماه سال ۹۷ سازمان  از موضوع خلف وعده  مدیران  شرکت صنعت خودرو آذربایجان در تحویل به موقع خودروهای پیش‌فروش مطلع شدیم.

 عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات با ذکر اینکه براین اساس مدیران این شرکت به سازمان حمایت احضار شدند، گفت: به دنبال برگزاری چندین جلسه و شنیدن و بررسی دلایل عدم خلف وعده مسئولان این شرکت  و بنا به درخواست مدیران شرکت آذویکو مقرر شد تا فرصتی برای انجام تعهدات به مدیران این شرکت داده شود.

وی گفت: بر این اساس مسئولان شرکت آذویکو برنامه‌‌ای را ارائه کردند تا براساس آن برنامه از اردیبهشت تا شهریور ماه ۹۸ تمام خودروهای ثبت نام شده توسط خریداران را تحویل دهند.

منایی اظهار داشت: با توجه به تعهد فوق سازمان حمایت بطور دائم وضعیت تحویل خودروها را پیگیری می‌کرد و در ماه‌های ابتدایی امسال این شرکت بطور مستمر نزدیک به ۴۰ دستگاه را تحویل مشتریان می‌داد و به این ترتیب بیش از ۲۰۰ دستگاه خودرو را به مشتریان تحویل داد اما پس از مدتی تحویل‌ها متوقف شد و براساس اظهارات مدیران شرکت به خاطر عدم امکان تأمین قطعات، تحویل‌ها به موقع انجام نشد.

عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدماتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: با توجه به عدم اجرای تعهدات توسط شرکت آذویکو تخلف عدم تعهد در تحویل برای سازمان حمایت محرز شد.

وی بیان داشت: البته بعضی شاکیان از شرکت یاد شده به خاطر  گران‌فروشی شکایت کرده‌اند. بر این اساس که علیرغم قیمت تعیین شده برای تحویل خودروها ام جی ۳۶۰ این گروه خودروساز در هنگام تحویل خودروها با اشاره به افزایش قیمت ارز و نوسانات ناشی از آن از خریدار مبلغ بیشتری نسبت به قرارداد اخذ کرده است.

منایی اظهار داشت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با در نظر گرفتن جمیع مسائل حتی با دادن فرصت به فروشنده برای عمل به تعهدات در مقابل مشتریان  سعی کرد تا این پرونده از طریق مصالحه و کسب رضایت شاکیان به سرانجام برسد اما با توجه به اینکه شرکت آذویکو به تعهدات خود عمل نکرد و رضایت شاکیان هم حاصل نشد بالاخره پرونده‌ تخلف این شرکت تشکیل و برای رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شد.

وی بیان داشت: از نظر سازمان حمایت تخلف شرکت آذویکو محرز است و پرونده به سازمان تعزیرات حکومتی منتقل شده و در آنجا در مرحله رسیدگی توسط قضات قرار دارد.

فارس

قیمت محصولات ام جی

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "تخلف شرکت آذویکو محرز است"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد
مهمان

درشو بگیرید .
این مملکت بی قانون