لزوم اتخاذ تصمیمات جدی برای خودروهای فرسوده

پنج شنبه 7 فروردین 99 ساعت 14:48
لزوم اتخاذ تصمیمات جدی برای خودروهای فرسوده

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران بر لزوم اتخاذ تصمیمات جدی در راستای کاهش آلایندگی خودروهای فرسوده و آغاز فرآیند اسقاط تاکید کرد.

جواد مرزبان راد در مورد تمرکز صنعت خودرو بر تولید خودروهای یورو۵ و سکوت مسئولان نسبت به اسقاط خودروهای فرسوده اظهار داشت: وجود خودرو و سوخت یورو ۵ برای کشور ضرورت دارد و به عبارتی دیگر ارتقای کیفی موتور و سوخت به منظور کاهش آلودگی محیط زیست الزامی است.

وی ضمن اشاره به لزوم همکاری شرکت نفت با خودروسازان افزود: در صورت کیفیت نامناسب سوخت و موتور خودرو میزان آلاینده‌ها کاهش نخواهد یافت.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در مورد خودروهای فرسوده گفت: بعضی از خودروهای فرسوده با عمر بیش از ۱۰ سال کاربراتوری هستند و به خصوص در حوزه خودروهای سنگین از استاندارد یورو ۳ هم برخوردار نیستند.

مرزبان راد با اشاره به قوانین حوزه اسقاط ادامه داد: این قوانین در ابتدا پیشرفت خوبی داشت و خودروهای اسقاطی با ارائه تسهیلات از طرف دولت از رده خارج می‌شد.

وی در مورد تأثیر کاهش واردات خودرو بر تضعیف طرح اسقاط خودروهای فرسوده بیان کرد: در گذشته واردات یک خودروی جدید منوط به خروج دو خودروی فرسوده از چرخه ناوگان بود که اتخاذ تصمیماتی مبتنی بر کاهش واردات و همچنین کاهش تیراژ تولید بر موضوع اسقاط خودروهای فرسوده سایه انداخت.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران تاکید کرد: خیلی از خودروهای در حال رفت و آمد در سطح شهر فرسوده هستند و می‌بایست جایگزین شوند.

مرزبان راد در مورد راهکارها تصریح کرد: می‌بایست با یک برنامه ریزی حدوداً دو ساله شرایط را برای خروج خودروهای فرسوده از شهرها فراهم کرد.

وی یادآور شد: کاهش استفاده، اتخاذ رویکردهای جدی نسبت به اسقاط، سخت گیری ستاد معاینه فنی و همچنین تعیین جرائم برای خودروهای دودزا از قبیل خودروهای سنگین که وضعیت آلایندگی آنها هم کاملاً مشهود است به منظور اصلاح وضعیت خودرو یا کاهش استفاده می‌تواند مؤثر باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در پایان یادآوری کرد: می‌بایست اقداماتی جدی در مورد مقابله با انتشار آلایندگی از جانب خودروهای فرسوده در سطح شهر در دستور کار قرار گیرد و نباید تردد هر خودرویی با هر شرایطی در خیابان‌ها امکان پذیر باشد به نحوی که منجر به صدمات جانی شهروندان گردد.

خبر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar