تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو از چاله به چاه افتادن است

شنبه 7 دی 98 ساعت 12:40
تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو از چاله به چاه افتادن است

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با انتقاد از تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو در کمیسیون بدون حضور رییس تحقیق و تفحص خودرو گفت: قرار بود این طرح با نظر اعضای هیئت تحقیق و تفحص خودرو اصلاح شود.

سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو در کمیسیون بدون حضور رییس تحقیق و تفحص خودرو گفت: قرار بود این طرح با نظر اعضای هیئت تحقیق و تفحص خودرو اصلاح شود که بدون حضور این افراد در نشست و تنها با تأمین نظرات شورای نگهبان، تبدیل به یک طرح بلااثر شد.

بر اساس این گزارش مجلس شورای اسلامی در واکنش به اوضاع نامتعادل بازار خودرو در سال اخیر، اقدام به تصویب طرحی تحت عنوان "ساماندهی صنعت خودرو" در خردادماه سال جاری کرد. این طرح که توسط کمیسیون صنایع و معادن مطرح شده بود، مخالفان زیادی حتی از بدنه مجلس شورای اسلامی داشت. به صورتی که بیش از ۵۰ نماینده مجلس ضمن تشریح ایرادات سیاست‌گذاری و قانونی طرح فعلی، طی فرایند قانونی مراعی (مسکوت ماندن)، بازنگری این طرح در کمیسیون صنایع و معادن مجلس را از هیئت رییسه خواستار شدند.

این طرح همچنین به خاطر ایرادات قانون اساسی و مغایرت‌های سیاست‌های کلی نظام، دومرتبه از طرف شورای نگهبان و یک ‌مرتبه از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شد. ازاین ‌رو کمیسیون صنایع و معادن که این ایرادات را جدی ارزیابی کرده بود، در یکی از جلسات کمیسیون، اصلاح مجدد این طرح توسط هیئت تحقیق و تفحص خودروی مجلس را تصویب نمود.

کمیسیون صنایع روز دوشنبه مورخ ۲۰ آبان در اقدامی عجیب، اقدام به برگزاری جلسه کمیسیون و خارج از دستورجلسه قبلی، اصلاح طرح ساماندهی خودرو را مطرح نمود. با توجه به عدم اطلاع‌ رسانی قبلی و عدم حضور هیئت تحقیق و تفحص خودرو، بعضی نمایندگان، برگزاری این نشست را قانونی و مشروع نمی‌دانستند و مخالفت خود را ابراز نمودند.

سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس که ازجمله نمایندگان مخالف بررسی طرح در جلسه یاد شده کمیسیون بوده، در این خصوص گفت: قرار بود اعضای هیئت تحقیق و تفحص خودرو این طرح را اصلاح کنند و پیشنهادات نهایی را به کمیسیون بیاورند ولی در نشست روز دوشنبه چون رییس هیئت تحقیق و تفحص حضور نداشت، مصوبه کمیسیون در مورد اصلاح طرح توسط این هیئت رعایت نشد و تنها اصلاحاتی در راستای تأمین نظر شورای نگهبان اعمال شد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یکی از مواد اصلی این طرح را ماده ۲ درمورد خصوصی‌سازی صنعت خودرو می‌دانست که با اعمال اصلاحات جدید، آن را فاقد اثرگذاری عنوان کرد و گفت: قسمت اصلی طرح زده شده یعنی اصل آن که ماده ۲ طرح بود، عملاً بلااثر شد و این طرح، آن طرحی که بخواهد به درد بخورد و واقعاً ساماندهی صنعت خودرو را انجام دهد، دیگر نیست. لذا این طرح اگر بتواند ایرادات شورای نگهبان را رفع کند ولی اتفاقی در صنعت خودرو نمی‌افتد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با ابراز نگرانی از تصویب طرح فعلی و تجربه بد واگذاری‌های قبلی در کشور، پیش‌تر هم گفته بود: درصورتی‌که در مورد ماده۲ این طرح فکری نشود که در تصویب دوباره این طرح هم پیشنهادی نشد می‌تواند از چاله به چاه افتادن باشد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar