تغییر محدوده زوج و فرد در تهران قطعی شد

یکشنبه 7 بهمن 97 ساعت 10:22
تغییر محدوده زوج و فرد در تهران قطعی شد

تغییر محدوده زوج و فرد در تهران قطعی شد. گزینه‌های جایگزین برای روش فعلی روی میز شورای ترافیک تهران قرار گرفت و به زودی در این خصوص تصمیم گیری می‌شود.

چند روزی است که از طرف مسئولان شهرداری بحث حذف محدوده زوج و فرد مطرح می‌شود و قرار بود در این خصوص در شورای عالی ترافیک بحث و بررسی‌های لازم انجام گیرد.

محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: قرار بود پس از اجرای طرح جدید ترافیک در تهران و تأثیرات آن، در مورد محدوده زوج و فرد تصمیم‌گیری‌هایی انجام گیرد.

وی همچنین خبر از حذف طرح زوج و فرد در سال آینده داد و گفت: برای اینکه بتوانیم ترافیک و آلودگی را کنترل کنیم باید اقداماتی در شهر انجام شود.

در صورتی که محدوده زوج و فرد حذف شود محدوده طرح ترافیک افزایش می‌یابد و شهروندان باید برای ورود به محدوده زوج و فرد هزینه پرداخت کنند. البته هنوز در مورد میزان هزینه پرداختی بحث‌هایی انجام نگرفته است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر در این خصوص گفت: اتصال طرح زوج و فرد به طرح ترافیک باید کارشناسی شود. شورای ترافیک در این مورد تصمیم گیری می‌کند و ما فقط نرخ گذار هستیم.

هم اکنون هم خودروهای که با پلاک مخالف وارد محدوده زوج و فرد می‌شوند باید عوارض پرداخت می‌کنند.

در ۲۵ دی ماه سال جاری شورای ترافیک شهر تهران تشکیل جلسه داد و با تأیید عدم کارآیی شیوه فعلی کنترل محدوده زوج و فرد به کمیته کارشناسی این شورا مأموریت داد تا نظرات خود را اعلام کنند پس از ۱۰ روز این کمیته تشکیل جلسه داد.

در این نشست بر لزوم تغییر شکل فعلی اداره محدوده زوج و فرد و همچنین لزوم محدود کردن بیشتر زمینه رفت و آمد خودروهای شخصی در محدوده دوم به منظور کاهش آلودگی هوا اجماع انجام گرفت ولی اینکه کدام طرح پیشنهادی می‌تواند تأثیر بیشتر داشته باشد مورد بحث قرار گرفت.

یکی از گزینه‌ها این بود که محدودیت رفت و آمد خودروها بر حسب پلاک زوج یا فرد برداشته شود و به جای آن هر خودرو ۵۰ روز در سال می‌تواند به طور رایگان وارد محدوده زوج و فرد سابق شود و برای رفت و آمد بیش از این عوارض پرداخت کنند.

ایده تکمیلی برای نحوه اعمال این سهمیه شناور رفت و آمد رایگان این است که به جای شمار روزهای مجاز در سال مبلغ شخصی تحت عنوان اعتبار اولیه به پلاک خودروها اختصاص داده شود و عوارض رفت و آمد از این اعتبار کسر شود.

طبعاً در صورت پایان این اعتبار دارنده خودرو دوباره کارت خود را شارژ می‌کند. یکی دیگر از گزینه‌ها این بود که سیاست رفت وآمد نوبتی در محدوده دوم ادامه یابد. با این تفاوت که خودروها بر حس پلاک سمت راست خودرو به سه دسته تقسیم شوند و هر دسته دو روز در هفته مجاز به ورود محدوده دوم باشند در این روش خودروها با رقم سمت راست یک تا سه در روزهای شنبه و سه‌شنبه پلاک ۴ تا ۶ در روزهای یکشنبه و چهارشنبه و پلاک ۷ و ۹ در روزهای دوشنبه و پنج شنبه مجاز به ورود به محدوده دوم هستند و اگر کسی در دیگر روزها اقدام به رفت و آمد کند باید مجوز دریافت کند.

بر اساس این گزارش قرار شد ابعاد این دو گزینه مجدداً بررسی شود و در نهایت یکی از گزینه‌ها انتخاب شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar