تقاضای خودرو واقعی نیست!

پنج شنبه 5 تیر 99 ساعت 11:14
تقاضای خودرو واقعی نیست!

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گروه های خودروسازی با نیاز حبابی شکل، رو به رو شدند و اکنون تقاضاهایی که در بازار و ثبت نام در طرح‌های پیش فروش خودرو وجود دارد، واقعی نیست.

سعید زرندی در خصوص افزایش قیمت خودرو در بازار و چرایی این اتفاق، توضیح داد: صنعت خودرو یک نیاز واقعی دارد که بیشتر یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰هزار دستگاه نیست، لذا بخشی از نیازی که در طرح‌های پیش فروش خودرو و حتی بازار وجود دارد، کاذب است.

وی با ذکر اینکه در طرح‌های پیش فروش خودرو توسط گروه های خودروسازی جمعیت زیادی ثبت نام می‌کنند، این در حالی است که همه ثبت نام‌کنندگان نیازمند خودرو نیستند، تصریح کرد: بخشی ازاعلام نیازها و ثبت نام‌ها به دلیل اختلاف قیمت بازار و کارخانه است و این رشد تقاضا به منزله آن است که گروه های خودروسازی با نیاز حبابی شکل، رو به رو شدند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه سال اخیر شرایط تولید خودرو به مراتب سخت تر از امسال بود، افزود: در سال ۹۸ با وجود چالش‌های متعددی که صنعت خودرو از نظر تأمین قطعه با آن روبه‌رو بود، در حدود ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد و امسال پیش‌بینی ما این است که با بهتر شدن شرایط، گروه های خودروسازی به تولید یک میلیون و ۱۰۰هزار خودرو دست پیدا کنند.

آرامش در بازار با یک طرح

زرندی با ذکر اینکه هدف‌گذاری امسال وزارت صمت و گروه های خودروسازی این است که نیاز جامعه را پوشش دهیم، یادآوری کرد: بخشی از نیاز مردم برای خرید خودرو در قالب طرح‌های پیش فروش انجام شد که این طرح توانست آرامشی در بازار خودرو ایجاد کند و از طرفی با عرضه خودرو که توسط شرکت‌های خودروسازی اتفاق می‌افتد، آرامش کوتاه مدت به بازار خودرو داده می‌شود.

وی گفت: گروه های خودروسازی نسبت به تحویل خودرو در طرح فروش فوق العاده (تحویل سه ماهه) اقدام می‌کنند اما این امر با غافل شدن از تعهدات گذشته و بلند مدت نیست.

تعهدات معوق فراموش نشده است

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اینکه طرح فروش فوق العاده خودرو موجب می‌شود که تعهدات معوق گروه های خودروسازی بیشتر شود، توضیح داد: نسبت تعهدات معوق و تعهدات جدید در دوره‌های گوناگون به جهت تامین قطعه متفاوت است اما در مجموع گروه های خودروسازی ۸۰ به ۲۰ خودروهای معوق را تحویل دادند و این به معنای آن است که گروه های خودروسازی ۸۰ درصد معوقات خود را تحویل مشتریان دادند و ۲۰ درصد برای تحویل خودروهای جاری در نظر گرفتند.

وی با ذکر اینکه در واردات بعضی از قطعات مورد نیاز خودروها، گشایشی اتفاق افتاده که موجب می‌شود تولید رشد پیدا کند، افزود: در ماه‌های پایانی سال اخیر (منهای اسفند) تولید خودرو بسیار رشد کرد و حتی شکاف تولید نسبت به سال ۹۷ به کمترین حالت خود رسید و در این میان پیش‌بینی شد که تولید خودرو نسبت به سال ۹۷ بیشتر شود ولی شیوع کرونا موجب شد که در ماه پایانی سال گذشته گروه های خودروسازی با کاهش تولید رو به رو شوند.

به سمت داخلی‌سازی قطعات خودرو حرکت کردیم

زرندی گفت: از آنجا که تامین مواد اولیه مورد نیاز خودرو توسط گروه های خودروسازی با مشکلات جدی مواجه بود، سعی کردیم بیش از گذشته به سمت داخلی‌سازی قطعات خودرو حرکت کنیم که ضمن کاهش ارزبری بتوان تولید خودرو را به روزهای اوج خودش برگردانیم و البته با تدابیری بعضی از قطعات (قطعاتی که امکان تولید آن هنوز در کشور وجود ندارد) را وارد کشور کردیم.

وی اطمینان داد: گروه های خودروسازی می‌توانند نیاز واقعی بازار خودرو را پاسخگو باشند، بدین جهت هدف از طرح فروش فوق العاده، تزریق خودرو به بازار و کاهش التهاب در این بخش است.

خودروسازان، خودروهای که توان تولید دارند پیش‌فروش کردند

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اینکه این احتمال وجود دارد که گروه های خودروسازی نتوانند، خودروهای که در طرح پیش فروش‌ها عرضه شده را در موعد مقرر تحویل مردم دهند، افزود: شرکت‌های خودروسازی، در خصوص خودروهای که توان تولید دارند طرح پیش فروش را عملیاتی کردند و آنها به هیچ عنوان خودرویی را ثبت نام نکردند که نتوانند در موعد مقرر تحویل دهند.

به خاطر تحریم امکان تحویل برخی از خودروها وجود ندارد

وی در خصوص تعهدات خودروهای تحریمی و جایگزینی آن توسط گروه های خودروسازی، گفت: اگر خودروی تحریمی را شرکت‌های خودروسازی بتوانند تولید کنند، آن خودروها قطعا تولید و تحویل مردم می‌شد اما به خاطر تحریم، این امر امکان‌پذیر نیست و حتی شرکت اصلی سازنده هم اجازه نمی‌دهد این خودروها به طور مستقیم وارد ایران شود، از این رو چاره‌ای جزء انجام طرح‌های جایگزین نیست.

سایپا نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar