تولید خودروهای ناقص و بدهی ۱۲۰۰ میلیاردی خودروسازان

بروزرسانی در: شنبه 11 خرداد 98 ساعت 21:18
تولید خودروهای ناقص و بدهی 1200 میلیاردی خودروسازان

مالک قطعه سازی کروز با ذکر اینکه از مرداد سال پیش تلاش کردیم که به خودروسازان بگوییم بدون کمبود، خودرو تولید نکنید،گفت:ما از دو خودروساز ۱۲۰۰ میلیارد تومان چک برگشتی داریم ولی آنها به جای پرداخت مطالبات اصرار به تولید خودروی ناقص دارند.

حمید کشاورز امروز در جلسه‌ای خبری در مورد خودروهای ناقص در کف کارخانه‌های خودروسازی، اظهار داشت: این خودروهای ناقص در بعضی قطعات مانند باطری، کمربند ایمنی، پمپ هیدرولیک، مجموعه کامل چرخ، ریل تنظیم کمربند، کاتالیست، عایق ضدآب، صندلی و دستگیره، فندک، جک و قطعاتی دچار کمبود هستند. البته جالب اینجاست با وجود کسری این قطعات، خودروسازان همچنان اصرار به تولید خودروهای ناقص دارند.

وی با اعلام اینکه کروز از دو خودروساز ۱۲۰۰ میلیارد تومان چک برگشتی دارد، گفت: خودروسازان قادر به پرداخت هفتگی، ماهانه و مستمر مطالبات قطعه سازان نیستند. نکته اینجاست که ارزش این چک‌های برگشتی تا پیش از عید ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. حتی سقف اعتباری خودروسازان هم پاسخ گوی مطالبات قطعه سازان نیست و آنها نمی‌توانند از بانک‌ها تسهیلات بگیرند.

این قطعه ساز با ذکر اینکه به خودروسازان پیشنهاد کرده‌ایم پول تحویل هفتگی قطعات را پرداخت کنند، تصریح کرد: هم اکنون قطعه سازان مجبورند بابت ادامه کار، از اعتبار خود نزد بانکها استفاده کرده و برای خودروسازان وام بگیرند. علاوه بر این خودروسازان قادر به دریافت وام جدید از بانکها هم نیستند.

کشاورز با اشاره به اینکه از آغاز تحریم‌های بین المللی تولیدکنندگان خارجی حاضر به فروش کالا به ما نیستند، گفت: از مرداد سال پیش تلاش کردیم که به خودروسازان بگوییم بدون کمبود، خودرو تولید نکنید ولی توجهی به این موضوع نکردند.

هنوز خودروسازان برای تولید قطعات پژو ۳۰۱ مذاکره نکرده‌اند

وی با اشاره به اینکه از زمان اعمال تحریم‌ها پیش بینی می‌شد که به چنین روزی برسیم، گفت: در زمان تحریم‌های اخیر در سال ۹۱ با خروج ناگهانی پژو از ایران چنین وضعیتی را شاهد بودیم. آن زمان روزانه ۸۰۰ دستگاه پژو ۲۰۶ در کشور تولید می‌شد که تأمین بعضی قطعات آن به ارزش ۱۲۰۰ یوروتوسط پژو تأمین می‌شد و اجازه داخلی‌سازی آن را نمی‌دادند، به این ترتیب با اعمال تحریم‌ها تولید خودرو در کشور به شدت کاهش یافت.

این قطعه ساز اضافه کرد: متأسفانه از سال ۹۲ تا ۹۶ ما برای فرانسوی‌ها فرش قرمز پهن کردیم و در شرکت سایپای کاشان و ایران‌ خودرو آنها را شریک ۵۰ درصدی کردیم ولی مجدداً ایران را ترک کردند و حتی خسارت چند صد میلیون یورویی را هم پرداخت نکردند.

این قطعه ساز در مورد میزان داخلی سازی خودروی پژو ۳۰۱ که از جمله خودروهای قرارداد برجامی پژو با ایران بود هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: تولید ۳۰۱ هنوز عملیاتی نشده و این خودرو از جمله خودروهای قرارداد پژو با ایران بود که طرف فرانسوی همان کاری را کرد که در تحریم قبلی انجام داده بود. هم اکنون هنوز خودروسازان با ما برای تولید قطعات پژو ۳۰۱ مذاکره نکرده‌اند.

کشاورز گفت: مشکل عمده صنعت خودروسازی عدم تکافوی اعتبارات ریالی، بالا بودن قیمت ارز و فرآیند طولانی تخصیص ارز و رساندن پول به شرکتهای خارجی است.

تسنیم

نوسان شدید قیمت خودرو در بازار

گلایه قطعه سازان از آشفتگی بازار خودرو

مصوبه مجلس موجب کاهش قیمت خودرو می‌شود

لزوم تشکیل اتاق فکر برای حل مشکلات قطعه سازان

پژو ۳۰۱

۵ دلیل برای خرید پژو ۳۰۱

پژو ۳۰۱ مونتاژ داخل به زودی در بازار

نخستین پژو ۳۰۱ تولید شد

پژو ۳۰۱ ایران خودرو شهریور ۹۸ روانه بازار خواهد شد

تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ از اواخر سال ۹۸ آغاز خواهد شد

داخلی سازی پژو ۳۰۱ در دستور کار ایران خودرو قرار گرفت

ساخت پژو ۳۰۱ توسط ۳۰۰ سازنده ایرانی

تولید آزمایشی قطعات پژو ۳۰۱ در اصفهان

پژو ۳۰۱ بدون حضور کمپانی پژو تولید می‌شود

تولید ۳ هزار دستگاه پژو ۳۰۱ تا پایان سال

عرضه پژو ۳۰۱ با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان

به هیچ عنوان وانت پژو ۳۰۱ را در خیابان نخواهیم دید

آخرین اخبار از داخلی سازی پژو ۳۰۱

آغاز تولید پژو ۳۰۱ از سه ماه نخست سال آینده

پژو ۳۰۱ عضو جدید ایران خودرو را بیشتر بشناسید

تولید بدنه پژو ۳۰۱ با آخرین تکنولوژی روز + تصاویر

پژو ۳۰۱ با ۶۰ درصد داخلی سازی تولید خواهد شد

اظهارات هاشم یکه زارع در مورد تولید پژو ۳۰۱

تولید اولین خودرو بدون حضور خارجی‌ها

زمان تحویل پژو ۳۰۱ به مشتریان مشخص شد

قیمت پژو ۳۰۱

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "تولید خودروهای ناقص و بدهی ۱۲۰۰ میلیاردی خودروسازان"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ارش
مهمان

خوب داداش جمع کنینن بزنین تو کاره فلافل فروشی شما که عرضشو ندارید چه اصراریه خودرو تولید کنین

حسن
مهمان

مرگ بر ایران خودرو