تولید خودرو متوقف خواهد شد

شنبه 10 اسفند 98 ساعت 14:19
تولید خودرو متوقف خواهد شد

دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن اظهار داشت: قطعه‌سازان کشور به دعوت وزیر و خودروسازها برای افزایش تولید لبیک گفتند و خودروهای کف انبار را تجاری کردند آن هم فقط در ازای قولی که از وزیر برای پرداخت تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی گرفتند که اکنون به پنج هزار میلیارد ریال رسیده که آن هم پرداخت نشده است.

آرش محبی‌نژاد دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن هشدار داد که اگر تا فردا تسهیلات مصوب پنج هزار میلیارد تومانی به قطعه‌سازان پرداخت نشود پیش از عید خط تولید خودروسازها و قطعه‌سازها خاموش خواهد بود.

وی افزود: از پنج هزار میلیارد تومان مصوب شده تنها ۱۵ درصد تا به امروز پرداخت شدند. این در حالی است که در شهریورماه مجموعه سیاست‌گذاران خودرویی کشور به ویژه وزیر صنعت و اعضای کمیسیون صنایع مجلس قول دادند که مطالبات معوق قطعه‌سازان را به صفر می‌رسانند.

وی افزود: با وعده و وعید ما قطعه‌سازان را برای رسیدن به پول خود امیدوار کردند و آمار تولید افزایش پیدا کرد به صورتی که تمام خودروهای کف انبارها که حدود ۲۰۰ هزار دستگاه برآورد می‌شد تجاری سازی و از طرف دیگر تولید خودروسازها هم افزایشی شد. این امر تنها با همت قطعه‌سازانی بود که به امید دریافت معوقات وپرداخت تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی داشتند تولید می‌کردند.

وی افزود: مجموعه قطعه‌سازی کشور ۳۱ میلیارد تومان مطالبه دارند که ۱۴ هزار میلیارد تومان آن معوق است ما اگر حتی چک‌های خرید دین خودروسازان را هم از آن کم کنیم هشت هزار میلیارد تومان معوق داریم و تنها قرار است پنج هزار میلیارد تومان آن پرداخت شود.

محبی‌نژاد با اشاره به گسترش ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای تولیدی و همچنین سخت‌تر شدن تحریم‌ها گفت:‌ ما قطعه‌سازان هیچ گونه پشتوانه مالی مثل واحدهای دولتی نداریم با کرونا و تحریم‌ها درگیر هستیم و حالا وعده‌های سر خرمن آقایان هم محقق نشده است. تمام این اوامر دست به دست یکدیگر داده که امروز ما دیگر توان تولید نداشته باشیم در حالی که همه ساله تعطیلات نوروزی فرصت بسیار خوبی برای تأمین و تجهیز انبارها بود اما اکنون ما در حقوق کارگران مشکل پیدا کردیم چه برسد به تأمین قطعات برای سال آینده.

دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن هشدار داد که اگر تا فردا این تسهیلات پرداخت نشود مطابق محاسباتی که انجام شده هر روز دیرکرد ضرر تصاعدی برای این صنعت خواهد داشت.

وی با اشاره به اشتغال ۵۵۰ هزار نفر کارگر در صنعت خودروسازی کشور گفت: سال اخیر ۲۸۰ هزار نفر در زنجیره تأمین خودروسازی از کار بیکار شدند که با افزایش تولید ۱۳۰ هزار نفر از این افراد به کار برگشتند و متاسفانه ۱۵۰ هزار نفر تسویه شدند. اکنون همین افراد حقوق و مزایا و پاداش شب عید خود را می‌خواهند که ما از پرداخت آن عاجز شدیم و برای دریافت حق خودمان مجبور هستیم با تمام مقامات کشور نامه‌نگاری کنیم.

وی با اشاره به مکاتبات خود با بانک مرکزی گفت: ما در نامه ذکر کردیم که با وجود مصوب شدن و تخصیص بودجه برای پرداخت پنج هزار میلیارد تومان، چرا بانک مرکزی از دادن آن خودداری می‌کند که بانک هم این گونه جواب ما را داده که در مصوبه هیچ گونه اشاره‌ای به قطعه‌سازان نشده و قرار است ما آن را به خودروسازها پرداخت کنیم از طرف دیگر خودروسازها هم اظهار می‌کنند ما تنها ۱۵ درصد این مبلغ را گرفتیم. این وسط قطعه‌سازی است که دارد ضربه می‌خورد، ما قطعه‌سازانی داریم که چهار تا پنج ماه حقوق معوق دارند و تنها به امید دریافت این پول تا حالا کارخانه خود را تعطیل نکردند.

وی در مورد اثرگذاری کرونا برای تأمین قطعات از چین گفت: ‌این ویروس موجب تعطیلی برخی واحدها در چین شده اما بخش خصوصی توانسته راه‌های جایگزین را پیدا کند و توانایی آن را داریم که مواد اولیه خود را تأمین کنیم اما تمام این شرایط تنها در صورتی محقق می‌شود که پول وجود داشته باشد. قطعه‌سازان کشور به دعوت وزیر و خودروسازها برای افزایش تولید لبیک گفتند و خودروهای کف انبار را تجاری کردند آن هم فقط در ازای قولی که از وزیر برای پرداخت تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی گرفتند که اکنون به پنج هزار میلیارد ریال رسیده که آن هم پرداخت نشده است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن در پایان اظهار داشت: قطعه‌سازان در صورت عدم پرداخت این تسهیلات دیگر نمی‌توانند قطعه‌ای به خودروسازها بدهند و در نتیجه تا پیش از عید تولید خودرو در کشور متوقف خواهد شد.

ایلینا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar