تولید موتورسیکلت به صفر رسید

سه شنبه 28 خرداد 98 ساعت 11:28
تولید موتورسیکلت به صفر رسید

دبیر انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در مورد فعالیت کارخانجات موتورسیکلت گفت: امسال تولید زیر ۱۰ هزار دستگاه موتورسیکلت بوده و تقریباً تولید تمام کارخانجات متوقف شده است.

بهمن ضیا مقدم، دبیر انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در مورد تولید موتورسیکلت در کشور اظهار کرد: سال پیش با توجه به این که به دلایل گوناگون ۸ ماه توقف تولید داشتیم حدود ۱۵۳ هزار دستگاه موتورسیکلت تولید شد. از این شمار نزدیک به ۷۰ هزار دستگاه در اواخر ماه بهمن و اسفند به تولید رسید که این مورد هم به خاطر مشکلات به وجود آمده است.

ما در اوایل سال اخیر ۴ ماه و اواخر سال هم ۳ ماه به خاطر اجرای مصوبه اسقاط در تولید دچار مشکل شدیم. امسال هم ماده ۱۲ مصوبه اسقاط به اجرایی گذاشته شد و ما درخواست کرده بودیم که ماده ۱۱ و ۱۲ به تعویق بیفتد. ماده ۱۲ اعلام کرده بود که باید ۱۰ درصد محصولات دوره ۳ ماهه به موتورسیکلت‌های برقی اختصاص داده شود و اگر این امکان به وجود نیاید معادل هر دستگاه موتورسیکلت باید سه اسقاط انجام پذیرد. از ابتدای ماه جاری این مصوبه به اجرا گذاشته شد و شرکت‌ها در ماه فروردین تعطیل بودند و با این وجود کارخانجات زمانی که آمدند شروع به تولید کنند با مشکل رو به رو شدند. گفتنی است که امسال تولید زیر ۱۰ هزار دستگاه موتورسیکلت بوده و تقریباً تولید تمام کارخانجات متوقف شده است.

شرایط اجرای طرح اسقاط فراهم نیست

وی در مورد اجرای قوانین و طرح اسقاط موتورسیکلت گفت: ما در پی جلوگیری از اجرای قانون نیستیم و هدف این است که اگر قرار بر اجرای قوانین است ابتدا امکان آن در کشور وجود داشته باشد. اشکالی که در سال‌های گذشته صنعت با آن رو به رو شده، مسئولین بدون همفکری قوانین را به اجرا می‌گذارند و فاصله زمانی هم در این زمینه مد نظر قرار نمی‌گیرد. متولی اسقاط، ستاد حمل و نقل و سوخت کشور است و پلیس راهور و دیگر همکاران ستاد آمادگی اجرایی کردن طرح را ندارند. متاسفانه موتورسیکلتی برای اسقاط وجود ندارد و اگر هم وجود دارد باید اصالت تأیید شود و شرایط آن فراهم نیست. حتی اگر این اتفاق هم قرار باشد رخ دهد حدود یک سال طول می‌کشد و به هر حال اگر شرایط فراهم شود، تولید کننده هم از این طرح‌ها حمایت خواهد کرد. این مورد به این خاطر است که بازار تقاضا ایجاد می‌شود چون که اگر موتورسیکلت‌های فرسوده جمع‌آوری شود کمبود ایجاد خواهد شد و نیاز به خرید به وجود می‌آید. اگر تا پایان ماه آینده اتفاقی نیفتد و فعالیت کارخانجات موتورسیکلت شروع نشود تمامی کارخانجات موتورسیکلت کشور تعطیل خواهند شد.

وضعیت خرید و فروش در بازار

وی در پایان اشاره‌ای به شرایط بازار خرید و فروش و ساخت نمونه‌های برقی کرد و گفت: هم اکنون اگر به بازار مراجعه کنید، نمونه‌های صفر کیلومتر به ندرت خریداری می‌شود و بازار کارکرده‌های کاربراتوری‌ به شدت داغ است. تولید نمونه‌های برقی در کشور انجام می‌شود اما به دلایل گوناگون همه‌گیر نشد. موتورسیکلت برقی که پاسخگوی شرایط جوی کشور باید توانایی حرکت در شیب‌ها را داشته باشد اما نمونه‌های معمولی این توانایی را ندارند. اگر موتورسیکلت برقی خوبی را بخواهید بخرید بیش از ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان قیمت دارد. نصف این مبلغ را باطری تشکیل می‌دهد که پس از دو سال باید آن را تعویض کنید و به همین خاطر است که مصرف‌کنندگان به ندرت سمت این نوع موتورسیکلت‌ها می‌روند. خیلی از شرکت‌ها تولیدات در این زمینه انجام داده‌اند ولی در انبار آن‌ها وجود دارد و خریداری نیست.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar