تولید ۱۰۰ یوز ایرانی تا نیمه سال آینده

شنبه 4 اسفند 97 ساعت 15:29
تولید 100 یوز ایرانی تا نیمه سال آینده

موتور سیکلت چهار چرخ تمام برقی توسط یک شرکت دانش بنیان و در قالب طرح کلان ملی فناوری و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله تولید پایلوت رسید.

حسین زیارتی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در خصوص طراحی این موتورسیکلت برقی گفت: طراحی موتور سیکلت چهارچرخ برقی "یوز" از سال ۹۴ آغاز شده و با تکیه بر دانش فنی متخصصان داخلی هم اکنون به فاز تولید پایلوت رسیده است.

وی به حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان راهگشای تولید این محصول دانش بنیان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه محصول موتور سیکلت چهارچرخ در آئین نامه راهنمایی و رانندگی تعریف نشده بود، امکان پلاک گذاری برای این محصول وجود نداشت؛ ولی با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مذاکرات این نهاد با نهادهای مرتبط مشکل اخذ استانداردها و پلاک گذاری مرتفع شد.

تولید ۱۰۰ یوز ایرانی تا نیمه سال آینده

زیارتی با اشاره به این موضوع که ۱۰۰ دستگاه از این موتور سیکلت در فاز پایلوت در حال تولید است، یادآوری کرد: هم اکنون ما تولید آزمایشی موتور سیکلت چهارچرخ برقی را در برنامه داریم که تا نیمه اول سال آینده انجام و تا پایان سال ۹۸ مراحل ارزیابی نهایی و تعیین قیمت تمام شده اجرایی می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص مزیت‌های موتور چهارچرخ برقی، اظهار کرد: کم حجم بودن و ابعاد کوچک این موتور، کاهش آلودگی در کلانشهرها، تسهیل در رانندگی، کاهش خطر رانندگی و پایداری این موتورسیکلت برقی از جمله مزایای این موتورسیکلت‌های تمام برقی است که در صورت تولید به مصرف‌کنندگان آن بسیار کمک می‌کند.

چندگام مانده تا تولید انبوه یوز ایرانی

وی ضمن اشاره به استقبال خودروسازان داخلی از تولید این موتورسیکلت چهارچرخ برقی گفت: خیلی از خودروسازان و متقاضیان همکاری برای تولید انبوه این محصول دانش‌بنیان برای مذاکره آمدند، ولی ما تا اتمام مرحله تولید پایلوت باید صبر کنیم.

زیارتی در خصوص فروش و عرضه این محصول دانش بنیان به دیگر کشورها، گفت: مذاکراتی با چند کشور در آمریکای جنوبی، شمال آسیا و خلیج فارس انجام داده‌ایم تا پس از تولید انبوه این محصول را در بازارهای جهانی ارائه کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان همچنین در مورد مشخصات فنی این محصول دانش بنیان اظهار کرد: با توجه به اینکه کلاس موتور سیکلت‌های برقی با توجه به توان قوای محرکه برق دسته بندی می‌شوند که این موتور سیکلت تولید شده در زیرگروه محصول ما باید دارای بیشترین کارایی حداکثر ۱۵ وات توان موتور و بدون وزن یک باتری، وزن دستگاه باید کمتر از ۴۰۰ کیلوگرم باشد.

وی با اشاره به نقش جدید این موتورسیکلت‌های چهارچرخی در روند خودروسازی در آینده بیان کرد: خیلی از گروه‌های بزرگ خودروساز و استارتاپ ها روی این محصول کار کرده‌اند، اما ما برای تولید روی طراحی تک تک قطعات از جمله قطعات مکانیکی مانند سیستم ترمز، فرمان و مواردی از این قبیل از طراحی محققان ایرانی برخوردار بودیم که قابل توسعه است تا محصول جدیدتری از همین پلت فرم طراحی شود.

صفر تا صد طراحی و تولید موتور سیکلت برقی

زیارتی یادآوری کرد: مشخصات فنی و کیفیتی موتورسیکلت چهارچرخ برقی با نمونه خارجی برابری می‌کند و تمام سعی متخصصان داخلی بر این است که طراحی و تولید این محصولات را به‌روز و توسعه یافته کنند.

وی با اشاره به این موضوع که این شرکت دانش بنیان در دانشگاه آزاد قزوین مستقر است و از امکانات و ظرفیت‌های موجود در این دانشگاه استفاده می‌کند، گفت: به صورت مستقیم نزدیک به ۲۰ نفر از متخصصان و جوانان روی تولید این محصول دانش بنیان کار می‌کنند ولی به صورت غیر مستقیم و با استفاده از نیروی انسانی موجود در دانشگاه آزاد قزوین بر روی این پروژه خیلی از نیروها در تولید این محصول همکاری کرده‌اند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان همچنین با اشاره به این موضوع که سهامداران این شرکت جوانان هستند، گفت: تیم متخصصانی که بر روی تولید و طراحی این محصول کار کرده‌اند، همه دانشجویانی بوده‌اند که از دوران دانشجویی در حوزه خودرو فعالیت داشته‌اند و با مراحل توسعه خودرو آشنا بودند و نمونه‌سازی محصول را انجام داده بودند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar