ثبت سفارش‌ها از این به بعد در خود استان‌ها انجام می‌شود

پنجشنبه 6 دی 97 ساعت 13:18
ثبت سفارش‌ها از این به بعد در خود استان‌ها انجام می‌شود

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: ثبت سفارش‌ها از این به بعد در خود استان‌ها انجام می‌شود که امیدواریم این کار زمینه تقویت تولید بومی و استانی را فراهم کند.

فرشاد مقیمی در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اردبیل اظهار کرد: با افزایش اختیارات استان‌ها در حقیقت حمایت از تولید و اشتغال به شکل عملی انجام می‌شود به صورتی که ما برای 25 قلم کالای اساسی که مواد کائوچو و سلولزی هم در میان آنها قرار دارد پرداخت ارز دولتی و واردات به اندازه مورد نیاز در دستور کار وزارت صمت قرار گرفته است.

وی با ذکر اینکه هیچ واحد تولیدی خارج از ظرفیت تولید مواد اولیه دریافت نمی‌کند، یادآوری کرد: مبنای ما به خصوص در تأمین مواد اولیه کارخانجات پتروشیمی رقم قید شده در پروانه بهره برداری است و به هیچ وجه خارج از پروانه بهره برداری مواد اولیه‌ای به این کارخانه‌ها اختصاص نمی‌یابد.

معاون امور صنایع وزارت صمت از ثبت سفارش به شکل استانی به همراه واردات محصولات و کالاها بدون محدودیت‌های خاص خبر داد و گفت: ما قرار است دوشنبه هفته پیش رو جلسه‌ای را با مسئولان گمرک داشته باشیم که امیدواریم صنعتگران و تولیدکنندگان مشکلات خود را به وزارت صمت انعکاس دهند تا ما بتوانیم در این جلسه موانع و مشکلات پیش رو را برطرف کنیم.

مقیمی بیان کرد: ما در کنار حمایت از تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر از صنایع قطعه سازی و وابسته به خودرو هم حمایت می‌کنیم به صورتی که نمایشگاهی را هم از 18 تا 21 دی ماه با محوریت عرضه قطعات خودرو برگزار خواهیم کرد تا تولیدکنندگان داخلی براساس نیاز داخلی خودروسازان بتوانند محصولات آنها را تأمین کنند.

وی رویکرد وزارت صمت را تعمیق تولید محصولات به شکل داخلی به ویژه حمایت از تولید قطعات صنعت خودرو اعلام کرد و افزود: ما در صنعت خودرو به سمت خوداتکایی و استفاده از توان داخلی حرکت می‌کنیم و در این راستا از تولید لاستیک و دیگر قطعات خودرو حمایت می‌کنیم که در این زمینه خوشحال هستیم که در استان اردبیل هم یکی از واحدها تولید قطعات هایلوکس را انجام می‌دهد.

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: ما به جای واردات با هدف کاهش قیمت تمام شده خودرو تلاش می‌کنیم محصول نهایی را با تولید داخل به قیمت پائین‌تر عرضه کنیم که در این زمینه قطعه سازان باید در حمایت از تولید ملی تلاش مضاعفی انجام داده و در نقطه مقابل اهالی صنعت خودرو هم مطالبات تولیدکنندگان را پرداخت کنند.

مقیمی از تخصیص منابع مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه کارخانه آرتاویل تایر اردبیل و همچنین حمایت از صنعت قطعه سازی خودرو، لوازم خانگی و نساجی و پوشاک خبر داد و اظهار کرد: طرح توسعه پوشاک و نساجی در اردبیل تهیه شده و ما در حد وسع و توان سعی می‌کنیم این طرح را عملیاتی و اجرایی کنیم.

وی همچنین با اشاره به همکاری شهرک‌های صنعتی برای تأمین زمین مورد نیاز به قیمت مناسب برای صاحبان حوزه صنعت و تولیدات این بخش، تصریح کرد: دولت حتی تا 50 درصد هزینه‌های استقرار سرمایه گذاران را با تأمین زیرساخت‌های موردنیاز در شهرک‌های صنعتی فراهم می‌آورد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar