فروش ۷ خودرو در سامانه یکپارچه / فروردین ۱۴۰۳

بروزرسانی در: چهارشنبه 22 فروردین 03 ساعت 09:24
فروش 7 خودرو در سامانه یکپارچه / فروردین 1403

بروزرسانی ۲۲ فروردین ۱۴۰۳: براساس اطلاعت دریافتی، پس از بروزرسانی سامانه یکپارچه ثبت نام خودروهای داخلی، نام ۷ خودرو در این سایت بارگزاری شده است که احتمالا فروش این محصولات از هفته آینده مطابق شرایط جدید آغاز خواهد شد.

فروش 7 خودرو در سامانه یکپارچه / فروردین 1403

بروزرسانی ۲۰ اسفند ۱۴۰۲: به اطلاع کلیه منتخبین طرح تبدیل اختیاری محصولات شرکت مدیران خودرو ویژه متقاضیان سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی (با نوبت تحویل زمستان ۱۴۰۲) که در سامانه مذکور یکی از محصولات شرکت خودروسازی مدیران را انتخاب کرده اند میرساند، از امروز یکشنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ لغایت سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ مشتریان میتوانند پس از دریافت پیامک اطلاع رسانی، جهت ثبت نام مطابق جدول ذیل به نمایندگی منتخب خود مراجعه نماید.

نام محصول قیمت
(تومان)
موعد
تحویل
تیگو۷ پرمیوم ۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۹۰
روز
کاری
اف ایکس پرمیوم ۱.۷۳۰.۰۰۰.۰۰۰
تیگو۸ پرومکس ۲.۵۸۴.۰۰۰.۰۰۰
تیگو۸ هیبریدی ۲.۷۶۴.۰۰۰.۰۰۰
 

بروزرسانی ۷ اسفند ۱۴۰۲: سامانه یکپارچه خودروهای داخلی در اطلاعیه‌ای نسبت به طرح تبدیل اختیاری محصولات یکی از شرکت‌های خودروساز ویژه متقاضیانی که نوبت تحویل آن‌ها زمستان سال جاری تعیین‌ شده اعلام کرد که از امروز به مدت سه روز (از دوشنبه لغایت روز چهارشنبه) می‌توانند خودروی خود را ابتدا لغو سفارش‌ کرده و سپس از بین هفت محصول عرضه شده توسط دو شرکت خودروساز دیگر، محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند.

براساس آخرین اطلاعیه منتشر شده در سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی، در راستای جلب رضایت متقاضیان محصولات یک گروه خودروسازی، برای آن دسته از متقاضیان دارای اولویت با نوبت زمستان ۱۴۰۲ امکان تبدیل اختیاری محصول انتخابی با هفت محصول قابل عرضه از دو شرکت دیگر فراهم شده است.

متقاضیانی که در فروش‌های یکپارچه محصولات خودروسازان داخلی دو محصول فیدلیتی و دیگنیتی با موعد تحویل زمستان ۱۴۰۲ دریافت کرده‌اند می‌توانند از (دوشنبه هفتم اسفند ماه) خودروی خود را به محصولی دیگر از محصولات عرضه شده توسط  سایر شرکت‌های تولیدی که در ادامه جدول آن آمده است، تبدیل کنند.

برای این منظور متقاضیان از فردا (دوشنبه هفتم اسفند ماه) به مدت سه روز (تا پایان روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه) فرصت دارند که از طریق سایت سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی (www.esalecar.ir) برای تبدیل خودروی خود اقدام کنند. 

امکان تبدیل دو محصول دیگنیتی و فیدلیتی با محصولات زیر فراهم شده است :

مهلت جایگزینی متقاضیان در سامانه یکپارچه / اسفند 1402

گفتنی است که برای این تبدیل، ابتداً متقاضی می‌بایست با مراجعه به صفحه جزئیات سفارش،  نسبت به انتخاب گزینه لغو سفارش خود اقدام کند تا خودروی تخصصی قبلی حذف شود؛ پس از لغو سفارش محصول قبلی توسط متقاضیان، امکان انتخاب یک محصول از سبد محصولات اعلامی در سایت برای آن‌ها، میسر خواهد شد.

بدیهی است با توجه به ظرفیت محدود برخی از محصولات، در صورت تکمیل ظرفیت آن محصول، متقاضیان می بایست نسبت به انتخاب محصول دیگر از محصولات عرضه شده اقدام کنند.

پس از مشارکت متقاضیان در طرح تبدیل اختیاری،  فراخوان توسط خودروساز جدید، برای مشتریان به جهت تکمیل وجه خودرو ارسال می‌شود؛ بدیهی است که عدم تکمیل وجه توسط مشتریان در زمان مقرر برای محصول جدید، که بازه‌ای هفت روزه در نظر گرفته شده است،  به منزله انصراف از طرح تلقی خواهد شد و متقاضی از اولویت بندی خودرو داخلی در سامانه یکپارچه حذف می‌شود.

شایان ذکر است که در صورت لغو سفارش و عدم انتخاب محصول جدید، پس از پایان مهلت ثبت‌نام، سفارش متقاضی به محصول قبلی (همان خودروی تخصصی اول) بازگردانده می‌شود.

مجدد خاطرنشان می‌شود که از فردا،  دوشنبه (هفتم اسفند ماه) الی چهارشنبه (نهم اسفند ماه) به مدت سه روز امکان تبدیل اختیاری محصولات فوق‌الذکر برای متقاضیان باقیمانده محصولات بهمن موتور از لیست انتظار مشتریان نوبت زمستان ۱۴۰۲ فراهم است و پس از اطلاع‌رسانی توسط خودروساز محصول جدید، امکان ثبت‌نام نهایی و تکمیل وجه به مدت هفت روز انجام می‌شود.

 

بروزرسانی ۱۰ بهمن ۱۴۰۲: سامانه یکپارچه عرضه خودروی داخلی اعلام کرد: متقاضیانی که در سامانه یکپارچه اولویت‌بندی شدند و با وجود مشخص بودن موعد تحویل خودرو، تمایلی به واریز وجه ندارند، از امروز به مدت چهار روز فرصت دارند تا نسبت به انصراف خود اقدام کنند تا امکان شرکت در طرح‌های آتی را داشته باشند.

بر اساس اطلاعیه شماره ۸ سامانه یکپارچه سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، متقاضیانی که در سامانه یکپارچه اولویت بندی شدند و با وجود مشخص بودن موعد تحویل خودروی ایشان، تمایلی به واریز وجه خوردوی انتخاب شده خود نداشته و یا در آینده نخواهند داشت و تمایل به شرکت در طرح های عرضه آتی را دارند، از تاریخ امروز (۱۰ بهمن ماه) تا ساعت ۲۳:۵۹ روز ۱۴ بهمن ماه فرصت خواهند داشت با مراجعه به سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی به آدرس https://esalecar.ir نسبت به انصراف از طرح اقدام گرده تا امکان شرکت در طرح های آتی برایشان فراهم شود.

بدیهی است در صورت عدم انصراف، سفارش ایشان محفوظ مانده و لغو نخواهد شد، ولی امکان شرکت در سایر طرح های آتی برای ایشان وجود نخواهد داشت؛ همچنین متقاضیانی که در وب سایت خودروساز واریز وجه کرده اند، تا اطلاع ثانوی امکان ثبت سفارش جدید در سامانه یکپارچه عرضه خودروی داخلی را نخواهد داشت.

بروزرسانی ۷ دی ۱۴۰۲: سامانه یکپارچه خودروهای داخلی از امروز با عرضه دو محصول محصول شاهین اتوماتیک و ساینا SDA از محل ظرفیت‌های خالی گروه خودروسازی سایپا در قالب سه طرح عادی، جوانی جمعیت و جایگزینی خودروهای فرسوده به مدت پنج روز البته ویژه متقاضیان جدید، باز شد.

با توجه به برنامه‌ تولید گروه سایپا، با هدف تسهیل شرایط خرید خودرو برای متقاضیان، مقرر گردید از محل ظرفیتهای خالی موجود شرکت سایپا طی شرایط ذیل برای محصولات شاهین با گیربکس اتوماتیک و ساینا SDA ، از طریق سامانه یکپارچه از امروز پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ برای متقاضیان جدید خرید، مطابق شرح ذیل عرضه گردد .

طرح های فروش این عرضه شامل : طرح عادی ( کنترل های مرتبط با رعایت محدودیت های ماده۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروهای سواری مصوب شورای رقابت جهت متقاضیان طرح عادی انجام می شود ) ، طرح خودروهای فرسوده ( خودروهایی که مورد تایید ستاد نوسازی و اسقاط خودروهای فرسوده باشند)، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (صرفا" مختص مادرانی که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت که مورد تائید سازمان ثبت احوال کشور می باشد) خواهد بود .

لازم به ذکر است تخصیص خودرو برای متقاضیان محترم طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بر طبق ماده ۱۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت می باشد.

ثبت نام در این مرحله هیچگونه حقی را برای متقاضی جهت دریافت خودرو ایجاد نمی نماید و تعهد خودروساز صرفاً پس از قطعی نمودن ثبت نام و واریز وجه متقاضی در زمان مقرر شده توسط خودروساز، شکل می گیرد.

۱. امکان ثبت نام از روز پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ بمدت ۵ روز فراهم می‌باشد.

۲. اطلاعات کلیه منتخبین خرید خودرو براساس محدودیتهای اعلام شده مطابق مصوبات شورای رقابت بررسی و کنترل می‌گردد و در صورتیکه منتخبین حائز شرایط ثبت نام باشند پیامک اطلاع رسانی با ذکر زمان ثبت نام توسط شرکت سایپا ارسال و امکان ثبت‌نام ایندسته از متقاضیان در سایت فروش اینترنتی گروه سایپا فراهم می گردد.

۳. منتخبینی که پیامک اطلاع رسانی برای ایشان ارسال می‌گردد ظرف مدت ۵ روز از زمان اطلاع رسانی فرصت واریز وجه و تکمیل وجه به حساب سایپا را خواهند داشت در صورت عدم پرداخت و تکمیل وجه در زمان ۵ روز مهلت واریز وجه به منزله انصراف از طرح می باشد .

۴. در این طرح فروش فوق العاده با تحویل حداکثر سه ماهه می باشد.

۵. پس از ثبت نام واریز وجه و ثبت نام در سایت شرکت سایپا، متقاضیان محترم با مراجعه به نمایندگی های مورد انتخاب خود نسبت به تکمیل فرآیند ثبت نام و دریافت قرارداد فی مابین اقدام خواهند نمود.
پیش ثبت نام اولیه صورت پذیرفته شده صرفاً درخواست خرید خودرو می‌باشد که براساس ظرفیت، امکان تحویل نسبت به ثبت نام نهایی منتخبین اقدام می‌گردد و چنانچه پیش ثبت‌نام‌ بیش از ظرفیت صورت پذیرد هیچگونه تعهدی برای خودروساز فراهم نمی نماید و متقاضی خرید خودرو هیچگونه ادعایی در این خصوص نخواهد داشت.
توجه به این نکته ضروری است که اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می گیرد.

بروزرسانی ۲۴ آذر ۱۴۰۲: با توجه به ظرفیت‌های خالی ناشی از انصراف متقاضیان و افزایش تولید، در راستای اجرای تصمیمات کارگروه خودروی شورای رقابت و با هدف تسهیل شرایط برای کلیه متقاضیان خودرو ، ظرفیتهای قابل ارائه توسط خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه عرضه خواهد شد.

طرح های عرضه شامل : طرح عادی ، طرح خودروهای فرسوده ( خودروهایی که مورد تایید ستاد نوسازی و اسقاط خودروهای فرسوده باشند)، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (صرفا" مختص مادرانی که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت که مورد تائید سازمان ثبت احوال کشور می باشد). مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح بعهده متقاضی می باشد. لازم به ذکر است تخصیص خودرو برای متقاضیان محترم طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بر طبق ماده ۱۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت می باشد .

ثبت نام در این مرحله هیچگونه حقی را برای متقاضی برای دریافت خودرو ایجاد نمی نماید و تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی نمودن ثبت نام و واریز وجه متقاضی در زمان مقرر شده توسط خودروساز، شکل می گیرد.

خودروهای عرضه شده در این مرحله، با توجه به اعلام شرکت سایپا با محصولات ساینا SDA و شاهین با گیربکس اتوماتیک مبنی بر امکان فروش فوق العاده محصولات خود با تحویل حداکثر سه ماهه ، کلیه متقاضیان دارای شرایط به شرح ذیل می توانند نسبت به ثبت نام درسامانه اقدام نمایند:

برای همه متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یکپارچه (که ۱۰۰ میلیون تومان پول بلوکه کرده اند) که موعد زمانی تحویل خودرو آنها پیش از این در فصول آتی تعیین شده است(متقاضیانی که در طرح های جایگزینی قبلی و یا در طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده اند امکان انتخاب خودرو را نخواهند داشت) ، امکان لغو سفارش و انتخاب خودرو از محصولات عرضه شده میسر میباشد .

* با توجه به نوع فروش فوری پس از فراخوان و اعلام مهلت واریز وجه توسط خودروساز ، متقاضیان محترم ظرف مدت حداکثر ۵ روز نسبت به تکمیل وجه اقدام نمایند .

*کلیه افرادی که دعوتنامه برای ایشان صادر شده و یا خرید خودرو داشته اند ومتقاضیانی که در طرح های جایگزینی قبلی سامانه و یا طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده اند امکان انتخاب خودرو را نخواهند داشت و مشمول این طرح نمی باشند.

به جهت تسهیل در فرایند انجام کار پیشنهاد می گردد متقاضیان جهت مشاهده محصولات و اطلاع از جزئیات برنامه فروش به سایت شرکت سایپا مراجعه نمایند .

توجه به این نکته ضروری است که اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می گیرد.

سامانه جهت انتخاب خودروها از روز پنجشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۳ تا ساعت ۲۳:۵۹ روز دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۷ در دسترس است.

در صورت هرگونه سوال متقاضیان می توانند با شماره های تماس : ۴۲۵۱۶۳۲۶-۴۲۵۱۶۳۲۷-۴۲۵۱۶۳۲۸

بروزرسانی ۲۲ آذر ۱۴۰۲: برخی از محصولات شرکت سایپا وارد سامانه یکپارچه شده اند و احتمالا فروش این خودروها از هفته آینده فعال خواهد شد.

نام محصولات سایپا برای عرضه که در لیست ذیل مشخص می باشد، خودروهایی هستند که قیمت بازار آنها با کارخانه تقریبا یکی شده و یا حتی پایین تر نیز آمده است.

خودروهای درج شده احتمالا در سامانه یکپارچه نیز بدون مشتری خواهند ماند.

6 محصول سایپا برای فروش در سامانه یکپارچه / آذر 1402

بروزرسانی ۱۹ آذر ۱۴۰۲: متقاضیانی که قبلا ثبت نام نداشته‌اند می‌توانند از روز دوشنبه ۲۰ آذر تا پایان روز چهارشنبه ۲۲ آذر در این طرح ثبت نام کنند.

متقاضیانی که قبلا ثبت نام نداشته‌اند می‌توانند از روز دوشنبه ۲۰ آذر تا پایان روز چهارشنبه ۲۲ آذر در این طرح ثبت نام کنند.

خودروهای عرضه شده در این مرحله:
- ایران خودرو (هایما ۷x)،
- آرین پارس (لاماری ایما )
- کرمان موتور (JAC j4 ، JAC S3 ،KMC X5)
- ایلیا (دایون Y7)
- سانیار موتور پارسیان (تیگارد X35)

 طرح های عرضه شامل طرح عادی، طرح خودروهای فرسوده، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است.

شرایط ثبت نام:
- دارا بودن گواهینامه رانندگی
- عدم خرید طی ۴۸ ماهه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی
- عدم داشتن پلاک انتظامی فعال

بروزرسانی ۱۱ آذر ۱۴۰۲: مدیر سامانه یکپارچه خودروهای داخلی خودروساز داخلی، گفت: هفته گذشته مجوز عرضه خودروی Lamari EAMA ‌محصول شرکت آرین و هایما ۷X محصول شرکت ایران خودرو را دریافت کرده‌اند که از عصر فردا ۱۲ آذرماه عرضه آنها در سامانه یکپارچه آغاز می شود.

فروش خودروهای داخلی در سامانه یکپارچه از هشتم آذرماه آغاز شده و مشتریان می توانند با مراجعه به سامانه ضمن اطلاع از وضعیت خودروهای عرضه شده نسبت به انتخاب خود اقدام کنند.

در حال حاضر ۴ شرکت خودرویی شامل صنایع خودروسازی ایلیا، تیگارد موتور، کرمان موتور و ارین موتور محصولات خود را به سامانه آورده اند و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت نسبت به خرید آنها اقدام کنند.

البته قرار بود دو شرکت ایران خودرو و سایپا نیز محصولات مازاد و خودروهای جدید را این هفته راهی سامانه کنند اما فعلاً ایران خودرو از فردا هایما ۷ ایکس را در سامانه بارگذاری می کند.

مدیر سامانه یکپارچه خودروهای داخلی خودروساز داخلی در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفته است: هفته گذشته مجوز عرضه خودروی Lamari EAMA ‌محصول شرکت آرین و هایما ۷X محصول شرکت ایران خودرو را دریافت کرده‌اند که از عصر فردا۱۲ آذرماه عرضه آنها در سامانه یکپارچه آغاز می شود.

وی افزود: شرکت سایپا نیز به دنبال دریافت مجوز برای عرضه تعدادی از محصولات این شرکت است تا بتواند در سامانه به فروش برساند.

تقدسی با بیان اینکه سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی نیز از روز دوشنبه (۱۳ آذر) باز می‌شود، گفت: ۳۳ هزار نفر متقاضی که در اسفند سال گذشته اقدام به ثبت نام کرده بودند، می توانند وارد سامانه شوند، اما در این دوره ثبت‌نام جدید وجود ندارد.

وی اضافه کرد: نکته مهم اینجاست با توجه به اینکه سامانه یکپارچه خودرو باز است مشتریان می توانند روزانه به سامانه مراجعه کرده و نسبت به ویرایش محصولات انتخابی خود اقدام کنند به شرط آنکه پولی واریز نکرده باشند.

 

بروزرسانی ۹ آذر ۱۴۰۲: مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، گفت: به دنبال عرضه مازاد تعدادی از محصولات خودروسازان در سامانه یکپارچه، ایران خودرو نیز هفته آینده نسبت به عرضه یک محصول خود در این سامانه اقدام می‌کند.

۴ خودروساز داخلی ایلیا، کرمان موتور، سانیار موتور و آرین موتور، از امروز خودروهای مازاد و جدید خود را برای عرضه در سامانه یکپارچه بارگذاری کرده‌اند. 

براین اساس تعدادی از این خودروها هم‌اکنون در سامانه یکپارچه خودروهای داخلی به آدرس https://esalecar.ir/cars قابل عرضه است و متقاضیان می‌توانند نسبت به ثبت تقاضای خود در سامانه مذکور اقدام کنند.

* عرضه جدید لاماری و هایما از هفته آینده در سامانه یکپارچه

مهدی تقدسی، مدیر طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی گفت: عرضه خودروی lamari ایما محصول شرکت آرین از هفته آینده آغاز می‌شود. 

‌به گفته مدیر طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، شرکت ایران‌خودرو هفته آینده هایما ۷X را عرضه خواهد کرد. 

وی بیان داشت: عرضه خودرو‌های داخلی و وارداتی در سامانه مستمر خواهد بود و مردم می‌توانند بدون دغدغه نسبت به ثبت‌نام و خرید خودرو اقدام کنند. 

در حال حاضر خودروهای JACS3، JACS4 و همچنین خودروی X35 شرکت خودروسازی کرمان موتور در سامانه قابل عرضه است. 

همچنین خودروی KMZJ7 محصول شرکت سانیار موتور در سامانه یکپارچه خودروهای داخلی بارگذاری و آماده عرضه است اما عرضه خودروهای KMC X5 و DAYUN Y7 که در سامانه بارگذاری شده بزودی آغاز می‌شود.

 

بروزرسانی ۹ آذر ۱۴۰۲: در حال حاضر ۴ شرکت خودرو شامل صنایع خودرو سازی ایلیا،تیگارد موتور،کرمان موتور و آرین موتور محصولات خود را در سامانه بارگذاری کرده اند.

فروش خودرو های داخلی در سامانه یکپارچه آغاز شد و بر اساس آن شرکت های خودروساز مازاد ظرفیت محصولات خود را در این سامانه بارگذاری میکنند.

در حال حاضر ۴ شرکت خودرو شامل صنایع خودرو سازی ایلیا،تیگارد موتور،کرمان موتور و آرین موتور تعدادی از محصولات خود را در سامانه بارگذاری کرده اند و مشتریان میتوانند با مراجعه به سایت نسبت به خرید اقدام کنند.

البته دو شرکت ایران خودرو و سایپا نیز محصولات مازاد و خودروهای جدید را هفته آینده در سامانه بارگذاری میکنند.

نکته مهم اینجاست عرضه خودرو در سامانه یکپارچه خودروهای داخلی مستمر بوده و مردم میتوانند بدون دغدغه از به اتمام رسیدن طرح فروش نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

در حال حاضر فروش خودرو در سامانخ یکپارچه خودروهای داخلی به صورت فوق العاده و حداکثر زمان تحویل ۳ ماه است.

 

بروزرسانی ۲۰ آبان ۱۴۰۲: براساس اطلاعیه سامانه یکپارچه خودرو قرار شده نوع جدیدی از نحوه عرضه خودرو در سامانه انجام شود تا در آن خودروساز علاوه بر فروش محصولات جدید مازاد تولیدات خود را نیز در سامانه یکپارچه بارگذاری کند.

بر همین اساس قرار است به زودی در دور جدید فروش خودرو در سامانه یکپارچه شرکت های خودروساز محصولات جدید خود را بفروش برسانند. البته باید این نکته را مورد توجه قرار داد که تعدادی از این محصولات جدید پیش از قیمت گذاری به فروش رسیده و خودروساز موظف شد بعد از ایفای تعهد در این محصولات مازاد را در سامانه یکپارچه به فروش برساند.

در مرحله قبلی فروش خودرو در سامانه یکپارچه خودرو که از دوشنبه ۲۴ تا پنج شنبه ۲۷ مهرماه انجام شد متقاضیان با مراجعه به سایت ۹ محصول شرکت های مدیران خودرو، کرمان موتور، خودروسازی ایلیا و سانیار موتور را انتخاب و ثبت نام کردند.

بروزرسانی ۱۱ آبان ۱۴۰۲: در حالی در فضای مجازی از اجرای مرحله سوم فروش یکپارچه خودروها از اواخر هفته آینده به نقل از مدیر سامانه یکپارچه خودروها صحبت می‌شود که این مقام مسئول این موضوع را رد و تاکید کرده که هنوز در مورد زمان عرضه مرحله سوم مشخص نیست.

از آخرین ساعات پایانی شب گذشته (چهارشنبه) خبری با عنوان "زمان بازگشایی سامانه یکپارچه خودرو اعلام شد" در فضای مجازی  دست به دست شد که براساس آن متنی به نقل از مدیر سامانه یکپارچه فروش خودروها بدین شرح عنوان شده است:

'' اواخر هفته آینده، سامانه یکپارچه برای عرضه خودروها بازگشایی خواهد شد. عرضه گسترده خودرو را بصورت مرحله‌ای انجام داده‌ایم و در مرحله بعدی سامانه برای خودروسازان باز خواهد شد تا هر خودروساز با مازاد تولید، بتواند  محصولات خود را عرضه کند".

در ادامه این متن آمده است:

"وی با بیان اینکه متقاضیان جدید خودرو نیز می‌توانند در این مرحله ثبت نام کنند، افزود: در این مرحله محصثلات دو شرکت بزرگ خودروساز داخلی که افزایش تولید داشته یا برایشان متقاضی کم بوده است، در این مرحله در سامانه عرضه می‌شوند.

تقدسی همچنین از بارگذاری نسخه جدید سامانه  یکپارچه خودرو نیز خبر داده و گفت: در تلاش هستیم  مدیریت عرضه خودرو در سامانه یکپارچه را شفاف‌تر کنیم؛ بر این اساس، در نسخه جدید سامانه مشخص خواهد بثدغ که متقاضیان خودرو در چه مرحله‌ای قرار دارند؛ بطور مثال مشخص خواهد بود که اطلاعات برای خودروسازان ارسال شده یا پول واریز و به قرارداد رسیده است یا خیر؟ همچنین می‌توانند از وضعیت پلاک شدن خودرو هم مطلع شوند.''

هنوز اطلاعاتی از عرضه جدیدی مشخص نیست

در حالی موارد فوق به نقل از مهدی تقدسی - مدیر سامانه یکپارچه فروش خودروها - اعلام شده است که این مقام مسئول در گفت‌وگو با ایسنا، موارد مطروحه با این ساختار را تکذیب و اظهار کرد: هنوز بخشنامه و اطلاعیه اجرای مرحله سوم به دست خود ما هم نرسیده است؛ قطعا مرحله سوم و عرضه گسترده در کار خواهد بود اما اینکه زمان آن باشد، مشخص نیست.

به گفته وی، موارد مطروحه از صحبت‌ها و خبرهای گوناگون برداشته و کنار هم گذاشته شده است اما هنوز بنده هیچ صحبتی در رابطه با زمان عرضه نکرده‌ام.

تقدسی تصریح کرد: قطع به یقین به‌محض مشخص شدن زمان اجرای مرحله سوم و جزئیات عرضه، اطلاعات از منابع رسمی اعلام و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

بروزرسانی ۱۱ آبان ۱۴۰۲: مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، زمان و جزئیات بازگشایی سامانه یکپارچه عرضه خودرو را اعلام کرد.

مهدی تقدسی از بازگشایی سامانه یکپارچه عرضه خودرو در اواخر هفته آینده خبر داد و گفت: ما عرضه گسترده خودرو را مرحله‌ای انجام دادیم و در مرحله بعدی سامانه برای خودروسازان باز می‌شود تا هر خودروسازی که مازاد تولید دارد، بتواند خودرو خود راعرضه کند.

وی با بیان اینکه متقاضیان جدید خودرو هم در این مرحله می توانند ثبت نام کنند، افزود: در این مرحله خودروهای ایران خودرو و سایپا که افزایش تولید داشتند و یا اینکه متقاضی شان کم بوده در سامانه عرضه می شوند.

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو از بارگذاری ورژن جدید سامانه یکپارچه خودرو هم خبر داد وگفت: در تلاشیم مدیریت عرضه خودرو را در سامانه یکپارچه خودرو شفاف تر کنیم .در ورژن جدید سامانه مشخص خواهد شد متقاضیان خودرو در چه مرحله ای قرار دارند، به این شکل که آیا اطلاعات برای خودروسازان ارسال شده یا پول پرداخت شده و به قرارداد رسید یا خودروپلاک شده یا نه ،همه موارد را فرد متقاضی در سامانه یکپارچه خودرو می تواند ببیند.

 

بروزرسانی ۸ مهر ۱۴۰۲: سپهر دادجوی توکلی رئیس روابط عمومی مرکز ملی رقابت : قرار بود عرضه خودروها یکشنبه هفته قبل انجام شود، اما با توجه به جلساتی که برگزار شده، احتمالا طی یکی دو روز آینده اطلاعیه مربوط به عرضه دور سوم در سامانه یکپارچه بارگذاری می‌شود و پیش‌بینی می‌شود طی هفته جاری این عرضه در سامانه یکپارچه صورت گیرد.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت هم با بیان اینکه سامانه یکپارچه خودرو ابزاری نظارتی برای شفاف‌سازی عرضه خودرو است، گفت: مسؤولیت تنظیم بازار خودروی کشور به شورای رقابت سپرده شده است و تلقی نادرستی است که گفته شود جریان فروش خودروسازان به سامانه سپرده شده است.

عبدالله توکلی لاهیجانی در گفت‌وگو با فارس،‌ اظهار داشت: افزایش تولید در کنار شفاف‌سازی عرضه خودرو می‌تواند از التهابات ناگهانی بازار بکاهد، اواخر سال ۱۴۰۰ و اوایل ۱۴۰۱ عملا صنعت خودرو با چند عارضه مواجه بود، اول؛ ‌عرضه غیرشفاف خودرو بود که سبب جولان سوداگران و دلالان و دامن زدن به التهابات بازار شده بود و گاهی برخی خودروسازان نیز با فروش سبدی محصولات به واسطه‌ها و یا عرضه قطره چکانی، به آشفتگی بازار دامن می‌زدند. 

وی افزود: دومین عارضه کاهش تولید خودرو به زیر یک میلیون و انباشته شدن خودروهای ناقص در پارکینگ‌ها و سوم عارضه هم‌ فروش بی ضابطه و فراتر از توان تولید برخی خودروسازان بود که موجب می شد خودروسازی که توان تولید ندارد شروع به پیش فروش محصولات کند و مردم پایگاهی برای خرید یا پیش‌خرید مطمئن محصولات خودروسازان در اختیار نداشتند،  این امر باعث می‌شد که شرکتی که بیشتر از توان تولید خودرو فراتر از مجوز اخذ شده از وزارت صمت، شروع به پیش‌فروش خودرو کند که نهایتا منجر به عدم تحقق فروش‌های انجام شده می‌شد و واحد‌های نظارتی  و وزارت صمت عملا ابزاری برای نظارت بر میزان فروش های انجام شده نداشت.

* شفاف‌سازی عرضه خودرو از طریق عرضه  در سامانه یکپارچه

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت اظهار داشت: بنابراین از همان اوایل کار دولت و مطابق با بند پنجم دستورات ریاست جمهوری، شفاف‌سازی عرضه خودرو ‌از طریق عرضه خودرو در سامانه یکپارچه انجام شد که هم‌گام با افزایش تولید توانست عملا ثباتی را در بازار خودروی کشور به همراه داشته باشد و البته امکان نظارت بر مجاری عرضه خودرو را فراهم آورد از سوی دیگر ابتکاری دیگر نیز به منظور مدیریت تقاضا در بازار خودروی کشور و براساس برنامه تولید خودروسازان به کار گرفته شد که با استقبال متقاضیان خودرو مواجه شد،‌ بدین ترتیب که از الگوی (فهرست انتظار) مطابق تجربیات بسیاری از خودروسازان جهانی بهره گرفته شد، به‌گونه‌ای که مشتری به جای شرکت در قرعه‌کشی‌های پیاپی با احتمال دستیابی کم به برخی از محصولات ‌براساس برنامه تولید محصولات خودروسازان‌ در لیست انتظار خرید محصول مدنظر قرار می‌گیرد این الگو هم اکنون در بسیاری از کشورها توسط خودروسازان برای خرید خودروی نو در حال انجام است  یعنی به جای قرعه کشی برای فروش مقطعی محصولات؛ همه متقاضیان خرید محصولات پرطرفدار در صف انتظار و با نوبت مشخص براساس برنامه تولید قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: روش موفق نوبت‌دهی در دو مرحله از اواخر سال پیش در سامانه یکپارچه اجرایی شد و به همه متقاضیان در سامانه خودرو با زمان‌بندی مشخص تخصیص داده شد البته باید دقت داشت که تخصیص خودرو در سامانه براساس اطلاعیه مندرج در سامانه شامل سه مرحله بود مرحله اول ثبت نام و پالایش اطلاعات متقاضی براساس شرایط اعلامی توسط شورای رقابت، مرحله دوم نوبت دهی به متقاضی براساس برنامه تولید اخذ شده از خودروساز و مرحله سوم قطعی کردن ثبت نام متقاضی براساس فراخوان خودروساز در یکی از طرح‌های فروش یا پیش فروش و مادامی که متقاضی ثبت نام خود را براساس فراخوان خودروساز نهایی نکند امکان اخذ خودرو براساس قرارداد فی مابین را نخواهد داشت.

* سامانه یکپارچه مؤثر در ایجاد آرامش در بازار خودرو

توکلی لاهیجانی بیان داشت: مطابق نظرسنجی انجام شده این طرح (عرضه ‌در سمانه یکپارچه) در میان سایر روش‌های عرضه خودرو از اقبال بیشتری در میان متقاضیان برخوردار شد بنابراین می‌توان گفت که سامانه یکپارچه خودرو به عنوان یک ابزار قوی شفاف‌سازی عرضه در کنار افزایش تولید و سایر متغیرهای اقتصادی توانست نقش موثری در به ثبات رسیدن بازار خودروی کشور بعد از چندسال ایفا کند.

*  فروش خودرو در سامانه یکپارچه کاملا در دست خودروساز بوده است

این مقام مسئول در وزارت صمت بیان داشت: طبیعتاً این شفاف‌سازی عرضه منافع برخی از ذینفعان در روش‌های قبلی عرضه را تحت الشعاع قرار می‌دهد و آنها را جزو منتقدان اینگونه طرح ها قرار می‌دهد، ‌‌اما آنچه که مسلم است سامانه یکپارچه عرضه خودرو به عنوان یک ابزار پایش قوی در عرضه خودرو همچنان اثربخشی خود را حفظ خواهد کرد، البته تاکید من بر شفاف‌سازی جریان عرضه است وگرنه فرآیند فروش خودرو کاملا در دست خودروساز است و هیچگاه نیز در سامانه، فروش خودرو انجام نشد بلکه خودروساز موظف بود فروش خودرو صرفا به متقاضیانی که واجد شرایط طرف تقاضا براساس نوبت‌دهی انجام شده با نظارت واحد‌های نظارتی مرتبط بودند‌ انجام دهد بنابراین  تلقی نادرستی است اگر گفته شود که جریان فروش خودروسازان به سامانه سپرده شده است. 

* سامانه یکپارچه، سامانه واحدی برای پایش نظارت و عرضه مستمر 

وی افزود: درواقع سامانه یکپارچه پنجره واحدی برای پایش نظارت بر عرضه مستمر محصولات تولید شده به متقاضیان است و حتی این امکان هم فراهم آمده تا ثبت اطلاعات متقاضیانی که خودروی خود را تحویل گرفته‌اند و حتی نظرسنجی در خصوص کیفیت خودروی تحویلی و سایر داده پردازی‌های مرتبط در این سامانه انجام شود اما عملیات فروش کاملا توسط خود خودروساز انجام می‌شود.

* تغییر در نحوه عرضه خودرو توسط شورای رقابت اطلاع رسانی می‌شود

وی اظهار داشت: نکته مهم دیگر این است که مسولیت تنظیم بازار خودروی کشور به شورای رقابت سپرده شده است و این شورا در دستورالعمل ۵۴۳ خود شرایط عرضه و قیمت‌گذاری را مشخص کرده است از جمله این شرایط نیز عرضه خودرو از طریق سامانه است. بنابراین هرگونه تغییر در این خصوص نیز توسط شورای رقابت اطلاع رسانی خواهد شد اگرچه که با رقابتی شدن بازار خودرو به طور طبیعی عرضه محصولات می‌تواند به صورت مستمر توسط خودروساز و با ثبت در سامانه انجام شود. 

توکلی لاهیجانی بیان داشت: همین فرآیند اکنون برای برخی از خودروسازان که میزان انصرافی متقاضیان ثبت نامی‌‌شان بالا بوده یا افزایش تولید قابل توجهی داشته‌اند آغاز شده بنابراین دیگر لزومی به نوبت‌دهی در خصوص آن محصولات نیست چون میزان عرضه از تقاضا فراتر است و بنابراین تنها قسمت نهایی مرتبط با نظارت بر مجاری توزیع از طریق سامانه با ثبت اطلاعات عرضه توسط خودروساز انجام خواهد شد که البته این مهم نیز با تشخیص و اعلام شورای رقابت انجام خواهد شد.

بنابراین وزارت صمت در خصوص افزایش تولید در کنار شفاف سازی عرضه با استفاده از هر ابزار کارآمد نظیر سامانه ثابت قدم است و البته در این مسیر هماهنگی و اتفاق نظر مناسبی با شورای رقابت وجود دارد.

* سیاستگذاری عرضه در سامانه یکپارچه براساس دستورالعمل شورای رقابت انجام می‌شود

وی درباره صحبت‌های اخیر وزیر صمت مبنی بر اینکه سامانه یکپارچه متعلق به وزارت صمت نیست بلکه متعلق به شورای رقابت است، گفت: صحبت وزیر صمت درست بود سامانه یکپارچه صرفا محلی برای کنترل ورودی‌ها یعنی ثبت و صحه‌گذاری متقاضیان واجد شرایط ‌( آن هم وقتی تقاضا بیشتر از عرضه باشد که در خصوص بسیاری از خودروهای مونتاژی هم اکنون اینطور نیست ) و خروجی‌های بازار خودرو ( پایش میزان تحویل انجام شده) است.

وی افزود: بنابراین سامانه‌های فروش قبلاً هم وجود داشتند و اتفاقا بسیاری از شرکت‌ها با یکی از سامانه‌های فروش کار می‌کردند، تفاوت اینجاست که اولا قابلیت پایش و نظارت مبتنی بر تولید فراهم شده است و دوم آنکه امکان نوبت دهی و لیست انتظار متمرکز برای جلوگیری از عرضه های خارج از شبکه مجاز فراهم است و بنابراین عرضه انجام شده توسط خودروساز در کانالی مطمئن برای متقاضی قابل دستیابی است بنابراین این تمرکز و یکپارچگی از ایجاد هرج و مرج از عرضه های پوچ و بدون پشتوانه تولید کافی نیز جلوگیری می‌کند.

توکلی لاهیجانی بیان داشت: پس سیاستگذاری عرضه در سامانه براساس دستورالعمل شورای رقابت انجام می‌شود و باقی موارد هم قرارداد بین خودروساز و شرکت پشتیبانی سامانه برای گرفتن خدمات در خصوص صفحه گذاری طرف تقاضا و معرفی به خودروساز برای انجام عملیات فروش است.

* عرضه خودرو در هفته جاری در سامانه بستگی به ظرفیت‌های خالی خودروسازان دارد

وی در پاسخ به این سوال که آیا در هفته جاری خودروسازان در سامانه یکپارچه عرضه خواهند داشت؟ گفت: این به ظرفیت‌های خالی اعلام شده از سمت خودروساز ناشی از عرضه محصول جدید و یا ظرفیت‌های خالی ناشی از انصراف و یا افزایش تولید بستگی دارد.

به گزارش فارس، طی روزهای گذشته مباحثی درباره حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو مطرح شده که شورای رقابت آن را تکذیب و اعلام کرد که هر گونه تغییر در نحوه عرضه خودرو توسط شورای رقابت باید توسط شورای رقابت تصویب و ابلاغ شود. 

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: سامانه یکپارچه خودرو حذف نشده و شیوه عرضه خودرو همچنان در بستر سامانه انجام خواهد شد. 

‌منوچهر منطقی معاون وزیر صمت در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که از این پس شیوه عرضه انبوه در سامانه یکپارچه نخواهیم داشت بلکه‌ها عرضه‌ها متعدد و متوالی هستند و خودروسازان مکلف است تا این عرضه‌ها را در سامانه ثبت کند. 

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "فروش ۷ خودرو در سامانه یکپارچه / فروردین ۱۴۰۳"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
یکی از همین مردم
مهمان

سوالی که اینجا ایجاد میشه اینه که خوب حالا چند نفر از اون نفراتی که باید تا الان قرادادشون بسته می شد تا در زمان مقرر ماشین تحویلشون بشه تونستن پول قرارداد ببندند. ؟ با این تاخیر هم خودروساز قبل از ایجاد تعهد برای خودش خودرو های تولید شده رو میتونه انبار کنه و به بازار عرضه نکنه . یعنی خوشم میاد که قشنگ راه دور زدن قوانین رو براشون باز گذاشتن