خبر خروج فولکس واگن از ایران تکذیب شد

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
خبر خروج فولکس واگن از ایران تکذیب شد

چند ساعت بعد از آنکه سفیر آمریکا در آلمان، از انتشار خبر خروج فولکس واگن از ایران استقبال کرد، مدیر این کمپانی بیانیه‌ای صادر و خبر خروج از ایران را تکذیب کرد.

کمپانی خودروساز فولکس واگن آلمان، با صدور بیانیه‌ای، گزارشات منتشر شده در باره تصمیم این کمپانی برای خروج از ایران به دلیل فشارهای آمریکا را تکذیب کرد.

روز گذشته پایگاه خبری «بلومبرگ» به نقل از منابع آگاه نوشت مقام‌های آمریکایی توانسته‌اند فولکس واگن را متقاعد کنند که از بازار ایران خارج شده و خود را در معرض تحریم‌های یکجانبه آمریکا که تا دو ماه دیگر اعمال می‌شوند، قرار ندهد.

«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین هم ساعتی پیش از شنیدن این خبر ابراز رضایت و استقبال کرده بود ولی آنطور که رویترز به نقل از مقامات این کمپانی آلمانی خبر داده، این خبر صحت ندارد؛ فولکس واگن اعلام کرد که موضعش در قبال ایران تغییری نکرده است.

ریچارد گرنل دیروز گفته بود که چند هفته گذشته را به مذاکره با فولکس واگن گذرانده و بر سر جزئیات نوع روابط پساتحریمی این کمپانی آلمانی با ایرانی‌ها، توافقاتی حاصل شده است.

رویترز ولی به نقل از یک منبع مرتبط با فولکس واگن گفته که کسی در این کارخانه با گرنل مذاکره‌ای نداشته است. سخنگوی فولکس واگن هم گفته که موضع این مجموعه صنعتی در قبال ایران تغییری نکرده است.

فولکس البته برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری عمده در ایران ندارد و ارتباط این کمپانی با ایران، در حد مطالعه بر سر ایجاد یک شبکه فروش فولکس‌های وارداتی ایران بوده است.

خبرنگار رویترز برای راستی ‌آزمایی این ماجرا، با سفارت آمریکا در برلین تماس گرفته و «کریستینا هیگینز» سخنگوی این هیأت دیپلماتیک بدون ارائه پاسخی روشن در مورد داستان فولکس واگن، گفته: «سفیر آمریکا (در آلمان) مدتی است که مدیران اجرایی و رهبران صنایع مذاکراتی دارد و از آنها می‌خواهد که از قواعد تحریم‌های آمریکا تبعیت کنند.»

ریچارد گرنل پیش از این سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل و از طرفداران پر و پا قرص «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بود؛ وی تنها ساعاتی پس از فرود در برلین به عنوان سفیر آمریکا در آلمان، در صفحه شخصی خود در توئیتر، به شرکت‌های آلمانی در خصوص عواقب همکاری با ایران هشدار داد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar