خصوصی‌سازی ۳ مرحله‌ای خودروسازان

پنج شنبه 3 مرداد 98 ساعت 11:00
خصوصی‌سازی 3 مرحله‌ای خودروسازان

طبق اظهارات رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، واگذاری دو خودروساز مطرح کشور به بخش خصوصی در فرآیند سه مرحله‌ای انجام می‌گیرد؛ به صورتی که در مرحله نخست واگذاری املاک و اموال غیرتولیدی انجام خواهد شد. این در وضعیتی است که پیش‌بینی می‌شود دو خودروساز یک هزار میلیارد تومان از این محل واگذار و نقدینگی آن را به خطوط تولید بازگردانند. ولی در مرحله دوم واگذاری شرکت‌های وابسته و در بخش سوم هم واگذاری سهام این خودروسازان مدنظر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بار دیگر بر خصوصی‌سازی ایران‌ خودرو و سایپا تاکید و عنوان کرد این پروسه در سه مرحله در طول امسال و سال آینده انجام خواهد شد. آن‌طور که رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اعلام کرد، برای واگذاری باقیمانده سهام دولت در خودروسازی، یک فرآینده سه مرحله‌ای در نظر گرفته شده که مراحل اولیه آن، فروش و واگذاری اموال غیر‌تولیدی و زیرمجموعه‌های ایران‌خودرو و سایپا است و در مرحله نهایی هم خصوصی‌سازی خود این دو شرکت انجام خواهد شد. وزیر صنعت پیش‌تر هم اعلام کرد سهام دولتی دو خودروساز بزرگ کشور تا پایان سال ۹۹ به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. هم اکنون دولت در هر دو گروه ایران ‌خودرو و سایپا زیر ۲۰ درصد سهام دارد و آن‌طور که وزیر صنعت می‌گوید، قرار است کل آن واگذار شود. بازه زمانی مدنظر وزیر صنعت برای خصوصی‌سازی خودروسازان (پایان سال ۹۹)، این شائبه را به وجود آورده که این بار هم عزمی جدی برای واگذاری سهام دولتی ایران‌ خودرو و سایپا وجود ندارد، با این حال اظهارات رحمانی نشان می‌دهد روند خصوصی‌سازی تدریجی است و از اموال مازاد و شرکت‌های زیرمجموعه شروع و به واگذاری سهام این دو خودروساز ختم خواهد شد. بنا به گفته رحمانی، خصوصی‌سازی ایران ‌خودرو و سایپا بخشی از بسته ساماندهی و اصلاح صنعت خودرو است و در مرحله نخست آن، اموال و املاک غیر‌تولیدی واگذار می‌شوند. وزیر صنعت تاکید کرده خودروسازان یکسری اموال و املاک غیر‌تولیدی دارند که هر کدام باید از محل فروش آنها، هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب کنند.

اشاره رحمانی به دارایی‌های غیر‌تولیدی ایران‌خودرو و سایپا است که آنها در گذشته هم گاهی با فروش‌شان تأمین نقدینگی کرده‌اند. دستور تأمین نقدینگی هزار میلیاردی از طرف هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور ولی در حالی است که پیش‌تر یکی از مدیران عامل خودروسازی تاکید کرد این شرکت تنها ۳۰۰ میلیاردتومان اموال غیر‌تولیدی دارد. آن‌طور که رحمانی عنوان کرده، در مرحله دوم خصوصی‌سازی، شرکت‌های وابسته به خودروسازان واگذار خواهد شد. اشاره وزیر صنعت به شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌ خودرو و سایپا به خصوص واحدهای قطعه‌سازی آنها است که این دو شرکت طی این سال‌ها تمایل چندانی برای واگذاری‌شان نشان نداده‌اند. اکنون باید منتظر ماند و دید آیا فشار وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایران‌خودرو و سایپا را به سمت واگذاری زیرمجموعه‌های خود سوق خواهد داد؟ آیا اصلاً خریداری برای آنها هست؟ البته به جز واحدهای قطعه‌سازی، زیرمجموعه‌های تجاری‌ساز ایران‌خودرو و سایپا هم که بسیار زیان‌ده هستند، احتمالاً در لیست موارد واگذاری قرار دارند.

در نهایت ولی آن‌طور که رحمانی اعلام کرده، واگذاری ایران‌خودرو و سایپا هم به‌عنوان مرحله سوم، در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس، قرار است باقیمانده سهام دولت در ایران‌ خودرو و سایپا به بخش خصوصی واگذار شود. طبق وعده وزیر صنعت، معدن و تجارت، این کار به‌عنوان آخرین مرحله از پروسه خصوصی‌سازی خودروسازان، تا پایان سال ۹۹ اجرایی خواهد شد. بنا به گفته رحمانی، وزارت صنعت در خصوصی‌سازی ایران‌خودرو و سایپا بسیار جدی است و این پروسه را ظرف امسال و سال آینده انجام خواهد داد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar