خطر نگهداری محلول‌های ضد عفونی در خودروها

یکشنبه 14 اردیبهشت 99 ساعت 11:44
خطر نگهداری محلول‌های ضد عفونی در خودروها

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران ضمن هشدار در خصوص نگهداری از ضدعفونی کننده‌های حاوی الکل در خودرو گفت: تاکید ما به این است که شهروندان مواد ضدعفونی کننده را داخل خودرو رها نکنند.

سید جلال ملکی در خصوص خطر نگهداری الکل و محلول‌های ضد عفونی در خودروها اظهار کرد: پس از شیوع ویروس کووید۱۹  موادضد عفونی کننده حاوی الکل یکی از موادی است که شهروندان برای ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح از آن استفاده می‌کنند. به صورتی که در خیلی از خودروها ضدعفونی کننده‌های الکلی موجود است.

وی گفت: با گرم‌تر شدن هوا خطر نگهداری این مواد در خودروها هم افزایش پیدا می‌کند. اگرچه این مواد خودبه خود آتش نمی‌گیرد اما اگر تحت شرایط خاصی در معرض نور خورشید قرار بگیرند امکان آتش گرفتن آن‌ها وجود دارد. بر این اساس اسپری‌های ضدعفونی کننده، بطری‌ها و ظروف حاوی الکل که در خودرو نگهداری می‌شوند، ممکن است منفجر یا دچار آتش‌سوزی شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با ذکر اینکه الکل قدرت انفجار زیادی ندارد اما در وضعیت خاص موجب آتش‌سوزی می‌شود،اظهارکرد: اگر الکل در فضای بسته‌ای مثل خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، سرعت تبخیرش افزایش پیدا می‌کند و ترکیب قابل اشتعالی را ایجاد می‌کند. در این وضعیت اگر از منبعی حرارتی مثل فندک و کبریت استفاده شود بخار الکل باعث وقوع حریق می‌شود.

وی افزود: در وضعیت که مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل داخل خودرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، شیشه‌ها مثل ذره‌بین عمل می‌کنند و حرارت را چندین برابر افزایش می‌دهند. پس خطر این دسته از آتش سوزی‌ها وجود دارد.

ملکی در پایان گفت: تاکید ما به این است که شهروندان مواد ضدعفونی کننده را داخل خودرو رها نکنند همچنین همانطور که پیش از این هشدار داده بودیم نباید این مواد در دسترس کودکان قرار داده شود همچنین زمانی که قصد دارند دست‌های خود و سطوح داخل خودرو را ضدعفونی کنند بهتر است پنجره‌ها باز باشد یا در صورت امکان این اقدام را خارج از فضای خودرو انجام دهند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar