خودروسازان باید خودروی یورو 5 تولید کنند

شنبه 24 اسفند 98 ساعت 14:48
خودروسازان باید خودروی یورو 5 تولید کنند

کلانتری گفت: مدیران ایران خودرو و سایپا از ابتدای سال 99 موظف هستند خودروهایی با استاندارد یورو 5 تولید کنند‌.

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آراد کوه قطعاً باید از مکان فعلی جا به جا شود، اما شهرداری نزدیک به 750 تا 800 میلیون دلار هزینه برای جا به جایی آن می‌خواهد.

وی در ادامه بیان کرد: جمع کردن آراد کوه 6 تا 7 سال طول خواهد کشید و باید به دل کویر منتقل شود. در آراد کوه ده‌ها میلیون تن زباله وجود دارد.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم‌های اخذ شده در سال 99 قیمت خرید برق از محل تولید پسماند را بیش از دو برابر رساندیم تا مقرون به صرفه باشد تا استفاده کنند.

کلانتری با اشاره به اینکه قیمت حال حاضر تولید برق از محل پسماند به صرفه نیست و این تغییر به اندازه قیمت برق صادراتی می‌تواند به ترغیب سرمایه گذاران منجر شود، گفت: روزانه 6 هزار تا 7 هزار تن زباله می‌تواند منبع خوبی برای تولید برق شود.

رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به این سؤال که چرا در روز‌های گذشته با آلودگی رو به رو بوده‌ایم؟ گفت: دو نوع آلودگی داریم یکی در فصل سرما و دیگری در فصل گرما. عمدتاً زماتی که هوا سرد آن عوامل آلوده کننده بیشتر ذرات معلق زیر دو نیم میکرون است. وقتی هوا گرم می‌شود گاز‌های متساعد شده منجر به آلودگی می‌شوند. در فصل زمستان آلاینده‌ها بیشتر ذرات زیر دو نیم میکرون هستند و این ذرات تولید شده از سوخت‌های فسیلی مثل وسایل حمل و نقل و کارخانجات و ... است.

کلانتری گفت: عمده نیروگاه‌ها در غرب تهران هستند و در شرق نیروگاهی نداریم و جریان هوا هم از غرب به شرق است و وقتی وارد شهر می‌شود به خاطر وجود برج‌ها و کوه‌ها متوقف می‌شود. از طرف دیگر وسایل حمل و نقل ما عمدتاً دیزلی هستند که این دیزلی‌ها در فصل زمستان آلایندگی تولید می‌کنند و بنزینی‌ها در فصل تابستان منجر به آلودگی می‌شوند. در کشور حدود 92 تا 93 درصد موتورسیکلت‌ها کاربراتوری هستند. هر موتورسیکلت کاربراتوری به اندازه 7 تا 8 وسیله نقلیه مثل خودروی سمند آلاینده تولید می‌کند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در سطح کشور 11 میلیون موتورسیکلت داریم که بیش از 10 میلیون آن کاربراتوری هستند. یعنی 10 میلیون موتور سیکلت به اندازه 80 میلیون خودرو آلایندگی تولید می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: از 10 میلیون موتورسیکلت کاربراتوری 80 درصد آن‌ها فرسوده هستند و اصلاً نباید به آن‌ها اجازه عبور و مرور داد. ما از 11 میلیون موتور سیکلت 9 و 6 دهم میلیون موتور سیکلت فرسوده هستند. خودرو‌های دیزلی و کامیون‌ها و اتوبوس‌ها بیش از 70 درصد فرسوده هستند و باید از رده خدمت خارج شوند.

کلانتری گفت: 60 درصد از 70 هزار دستگاه کامیون ما عمر بیشتر از 25 سال دارند. اگر کیفیت سوخت امروز مثل سال 92 بود هیچ کدام از کلان شهر‌های ما قابل سکونت نبود. کیفیت سوخت الان خیلی بهتر شده و بنزین‌های ما نزدیک 90 درصد یورو 4 و یورو 5 هستند و اگر مثل 5 تا 6 سال پیش بود باید تمام کلانشهر‌ها را ترک می‌کردیم. خودرو‌های ما فرسوده هستند و عمده آلاینده‌های ما فرسوده هستند.

کلانتری گفت: برنامه دولت این بوده که از سال 97 سالیانه 70 هزار کامیون را نوسازی کنند. اما در این زمینه با تحرم‌ها مواجه شدیم. هر کامیونی حداقل 200 هزار دلار پول می‌خواهد و 70 هزار کامیون 200 هزار دلاری می‌شود 14 میلیارد دلار در حالی که کل فروش نفت ما انقدر نیست. تحریم‌ها برنامه دولت را در نوسازی ناوگان حمل و نقل به هم ریخت.

کلانتری گفت: قرار بود سالانه 500 هزار موتور سیکلت برقی تولید شود، اما الان سالیانه 10 هزار تا هم تولید نمی‌شود و اگر بخواهیم 9 میلیون 600 هزار موتور سیکلت را از رده خارج کنیم با تولید الان 960 سال طول می‌کشد. عامل اصلی آلودگی هوا خودرو‌های فرسوده هستند.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه بیان کرد: خودروسازان از ما خواستند که با توجه به مسائل تحریم و کرونا اجازه بدهید که سال 99 هم بنزین یورو چهار تولید کنند که ما به آن‌ها گفتیم سلامت مردم مهتر از سود خودرو سازان است. از اول سال 99 باید طبق قانون بنزین یورو 5 تولید کنند و شماره گذاری باید متوقف شود.

وی در خصوص دلیل مرگ پرندگان تلاب میانکاله گفت: تنها مرجعی که طبق قانون باید در این زمینه اظهار نظر کند سازمان دامپزشکی است، سازمان دامپزشکی نظر خود را سم بوتولیسم اعلام کرده است. شرایط در این تالاب بی هوازی شده و در این شرایط این میکروب شروع به تولید کرده که بسیار کشنده است. به این صورت که هر نانوگرم آن 5 نفر را می‌تواند بکشد. یعنی 2 کیلو از این سم توانایی کشتن 10 میلیارد انسان را دارد.

کلانتری گفت: پرنده وقتی شروع به غذا خودن داخل تالاب می‌کند این میکروب‌ها را هم می‌خورد و وقتی آن‌ها را می‌خورد فلج می‌شود و بعد داخل آب خفه می‌شود. الان بیش از 60 تا 70 درصد آن‌ها مهاجرت کرده‌اند و از تلاب میانکاله رفته‌اند. در این تالاب 43 تا 44 هزار پرنده را از دست دادیم. این اتفاقات در اغلب مناطق کشور می‌افتد.

وی در مورد تالاب انزلی و دیگر تالاب‌ها که بعضی در حال خشک کردن و استحصال زمین هستند نیز گفت: اجازه نمی‌دهیم به حریم تالاب تجاوز شدند و این استحصال خارج محدوده تالاب هستند و محیط بانان برخورد می‌کردند.

کلانتری در مورد آتش سوزی بندر کیاشهر هم افزود: این اتفاق در بهمن ماه رخ داده و بعضی آتش سوزی‌ها طبیعی هستند شرایط بی هوازی و رخ می‌دهند.

رئیس سازمان محیط زیست در مورد فروش پروانه شکار به ابتاع خارجی هم توضیح داد: جو سازی‌های انجام گرفته در خصوص صدور پروانه شکار بی پایه است، چون عمر حیات وحشی که به عنوان شکار مجوز می‌گیرند 10 سال است و اگر پروانه شکار ندهیم آن‌ها به طور طبیعی از بین می‌روند.

وی ادامه داد: خارجی‌هایی که می‌آیند برای شکار حیوان 20 هزار دلار می‌دهند یعنی 250 میلیون تومان و 70 درصد این پول برای قرق‌های مردمی اختصاص می‌یابد و 30 درصد صرف توسعه منطقه باقیمانده صرف زیستگاه می‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست در مورد نحوه دفن پسماند‌های کرونایی هم توضیح داد: مواد عفونی و بیمارستانی استاندارد دارند و تمام آن‌ها رعایت می‌شود و همه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی به این استاندارد‌ها پایبند هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar