درخواست همکاری وزارت کشور و پلیس در اجرای طرح LEZ در کل کشور

شنبه 23 شهریور 98 ساعت 13:21
درخواست همکاری وزارت کشور و پلیس در اجرای طرح LEZ در کل کشور

مدیرکل دفتر حمل و نقل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از پلیس خواست تا برای اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوا در شهرهای دیگر کشور همکاری کنند.

مرضیه حصاری با ذکر اینکه موفق شدیم با همکاری  پلیس LEZ را در تهران به خوبی اجرایی کنیم و نتایج خوبی هم گرفتیم،اظهار کرد: از پلیس درخواست داریم که در اجرایLEZ(محدوده طرح کاهش) در شهرهای دیگر هم همکاری‌ کند چون چندین ماه دیگر هوا سرد می‌شود و مجدداً در شهرهای بزرگ با آلودگی هوا رو به رو خواهیم شد البته رئیس پلیس راهور ناجا قول‌هایی در این زمینه به ما داده‌اند ولی تا کنون نتایجی  مشاهده نکردیم.

منطقه کم انتشار آلایندگی ناحیه از شهر است که دسترسی بخشی از خودروها به دلایل زیست محیطی به آن‌ها محدود و ممنوع می‌شود. این محدودیت می‌تواند دائم یا موقت، ۲۴ ساعته یا برای بخشی از ساعات، برای تمام یا بخشی از خودروها بوده و محدوده کاهش می‌تواند از محله کوچکی از شهر تا کل شهر را در بر بگیرد. طرح کاهش به تدریج موجب حذف خودروهای آلاینده از شهر شده و در دراز مدت به کاهش آلودگی هوای شهر منجر می‌شود. برنامه ریزی و مطالعات طرح کاهش از سال ۱۳۹۲ در تهران و با نگاهی به تجربیات موفق دنیا آغاز شد. مصوبات متعددی در شورای ترافیک تهران و شورای عالی هماهنگی کلان شهرها در وزارت کشور و دولت برای طرح کاهش گذرانده شد. بر اساس این مصوبات، منطقه زوج و فرد فعلی به عنوان محدوده کاهش تهران تعیین شد و از مهرماه ۱۳۹۵ ورود خودروهای بدون معاینه فنی به این محدوده ممنوع و مشمول جریمه اعلام شد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar