درگیری رانندگان با مسافران و سکوت مسئولان

سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 12:29
درگیری رانندگان با مسافران و سکوت مسئولان

در حالی از روز پیش و بدون اطلاع‌رسانی قبلی کرایه‌های حمل و نقل عمومی افزایش یافته است که در این ارتباط شماری از رانندگان در بعضی خطوط تاکسی اقدام به دریافت کرایه بیشتر از شهروندان می‌کنند.

موضوع افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی هر ساله یکی از معضلات پایتخت محسوب می‌شود چون که در این ارتباط هیچ نظارتی از طرف مسئولان اجرایی در مورد اجرای مصوبه افزایش کرایه‌های حمل و نقل انجام نمی‌گیرد.

در همین ارتباط در انتهای سال اخیر شورای شهر تهران لایحه افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی را که از طرف شهرداری تهران به شورا ارسال شده بود را در دستور کار خود قرار داد و در نهایت پس از چند نشست مصوبه اشاره شده را به تصویب رساند و بر اساس آن قرار شد کرایه‌های حمل و نقل عمومی بر اساس نرخ تورم اعلام شده از طرف دولت در سال ۹۸ افزایش یابد.

پس از تصویب لایحه اشاره شده مصوبه برای تأیید به فرمانداری تهران ارسال شد و فرمانداری هم پس از مدتی این مصوبه را به تصویب رساند و در همین ارتباط قرار شد کرایه‌های حمل و نقل عمومی ابتدا در هیئت دولت مطرح و در نهایت پس از تأیید دولت، توسط شهرداری تهران اجرا شود.

در همین زمینه هم پیروز حناچی شهردار تهران در تاریخ ۷ اردیبهشت و در حاشیه مراسم افتتاحیه جشنواره تاکسیرانی شهر تهران در جمع خبرنگاران اعلام کرد روز یکشنبه (۸ اردیبهشت)‌ موضوع افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی در هیئت دولت مطرح و در نهایت تصمیم گیری می‌شود.

در همین ارتباط روز پیش نهم اردیبهشت ماه مدیران بخش حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس و تاکسی اعلام کردند که از صبح امروز کرایه‌ها ۲۰ درصد افزایش یافته است.

علیرضا قنادان مدیر عامل سازمان تاکسیرانی، پیمان سنندجی مدیر عامل شرکت اتوبوسرانی تهران و فرنوش نوبخت مدیر عامل شرکت مترو تهران و حومه هر کدام اعلام کردند که کرایه‌های حمل و نقل عمومی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

اما نکته جالب در فرایند اعلام کرایه‌های حمل و نقل بویژه تاکسی این بود که هیچ‌کدام از مسئولان حمل و نقل عمومی از روز قبل اطلاع رسانی در این مورد نداشتند و به یک باره و در زمان اجرای مصوبه، آن را اعلام کردند که کرایه‌ها افزایش یافته است و همین امر باعث هرج و مرج در دریافت کرایه‌های حمل و نقل عمومی (مترو) شده است.

در حالی قنادان اعلام کرده که کرایه‌های تاکسی حداکثر ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت که گزارشات حاکی از آن است که در بعضی خطوط تاکسی رانندگان اقدام به دریافت کرایه‌های بیش از ۳۰ الی ۵۰ درصد نسبت به کرایه‌های قبل می‌کنند.

شهروندان تهرانی و مسافران هم علیرغم اعتراض به رانندگان اعلام داشتند که هیچ نظارتی بر فرآیند دریافت کرایه‌های تاکسی وجود ندارد و متاسفانه گشت‌های تاکسیرانی هم در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهند.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در ارتباط با این سؤال که چرا مسئولان سیستم حمل و نقل عمومی قبل از افزایش کرایه‌های حمل و نقل اطلاع‌رسانی در این زمینه نداشته‌اند گفت: در این زمینه باید معاونت مربوطه پاسخ دهد.

وی گفت: البته در سال‌های اخیر هم به همین شکل بوده ولی باید اطلاع رسانی صحیح و درستی انجام بگیرد تا مردم نیز از بلاتکلیفی در بیایند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar