دستیابی ایران به تکنولوژی ANG

چهارشنبه 15 اسفند 97 ساعت 12:20
دستیابی ایران به تکنولوژی ANG

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از دستیابی ایران به تکنولوژی ANG خبر داد و گفت: به این دانش وطنی خیلی امیدوارم؛ اگر کارخانه‌های خودروسازی همت کنند، پیش بینی من این است که همه خودروها از مخازن ANG استقبال می‌کنند.

مطالعه بر روی فناوری ANG، دستیابی به دانش فنی جاذب نانو در فناوری ANG و ساخت مخزن ANG از سال ۱۳۸۲ در ایران کلید خورد و در وضعیتی که دو کشور امریکا و ژاپن به تحقیق روی این فناوری ورود کرده بودند و به هیچ وجه حاضر به ارائه دانش به ایران نشدند، متخصصان کشورمان توانستند با تکیه بر دانش بومی و استفاده از تجهیزات داخلی، به فناوری ANG دست یابند.

ایران اکنون بعد از دو کشور امریکا و ژاپن سومین کشوری است که این دانش را در اختیار دارد. با استفاده از این دانش می‌توانیم همان میزان گازی که در مخازن CNG ذخیره می‌شود را با یک ششم فشار CNG در مخازن ANG ذخیره کنیم که بدین طریق هم می‌توان گاز را در وضعیت ایمن به نقاط دوردست ارسال کرد و هم می‌توان به عنوان مخازن سوخت خودروها از این فناوری بهره گرفت.

استفاده از این فناوری در مخازن خودروها و ایجاد خودروهای گازسوز با مخزن ANG در دستور کار متخصصان بخش سوخت کشور است که در این زمینه مصاحبه‌ای با حمید قاسمی ده چشمه مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران داشته‌ایم.

قاسمی ده چشمه با ذکر اینکه "فناوری ANG بر اساس خصوصیت نانوکربن‌ها در جذب متان است"، گفت: این تکنولوژی در سال ۲۰۱۶ در جهان تجاری شده و شرکت‌هایی از امریکا و ژاپن نمونه‌های تجاری خودروهایی با مخزن ANG را تولید کردند.

وی افزود: خصوصیت ANG تکنولوژی ذخیره سازی و مخزن است و به ما اجازه می‌دهد همان میزان گازی که در مخازن CNG ذخیره می‌کنیم را به جای فشار ۲۲۰ بار، با فشار ۳۵ بار ذخیره کنیم.

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از ایمنی بالای مخازن ANG خبر داد و گفت: این مخازن نانو کربن و ضد انفجار است؛ هم بدنه سبک‌تری نسبت به مخازن CNG دارد و هم ایمنی آن به مراتب بالاتر است.

وی ادامه داد: در پُر کردن این مخازن از انرژی کمتری استفاده می‌شود به صورتی که مصرف برق جایگاه‌های عرضه سوخت گاز، به یک دهم در مقایسه با سوخت CNG می‌رسد.

قاسمی ده چشمه با اشاره به بازدید اخیر معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از ظرفیت خودروسازها اظهار داشت: معاون وزیر نفت از خودروسازها خواسته است تا ظرفیت وصل شدن خودروها با مخازن ANG به گازشهری را پیاده‌سازی کنند که اگر چنین طرحی در صنعت کمپرسورهای کوچک به نتیجه برسد، مردم می‌توانند در خانه‌های خود اقدام به سوخت‌گیری خودرو کنند.

وی افزود: اگر چنین طرحی بعد از گذر از بررسی‌ها و پژوهش‌ها در صنعت خودروسازی کشور قابلیت اجرا پیدا نکرد، ما طرحی داریم که بتوانیم جایگاه‌های سوخت‌گیری به طور دستگاه‌های ATM بر سر هر خیابان و یا کوچه برای خودروهایی با مخازن ANG ایجاد کنیم.

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: خودروسازهای ایرانی قول داده‌اند که نخستین خودرو ساخت داخل با مخزن ANG را تا پایان سال جاری ارائه کنند.

قاسمی ده‌چشمه با بیان اینکه "ایران در علم نانو جزو ۵ کشور اول جهان است"، گفت: در زمینه ANG، این دانش تبدیل به تکنولوژی شده و اکنون در مرحله اجرای پایلوت است اما هنوز به تکنولوژی صنعتی و تولید انبوه نرسیده‌ایم که در این زمینه ورود کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در این مورد قراردادی پژوهشی میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران منعقد شده که دستیابی به این دانش و ارزان‌سازی تجاری تکنولوژی کسب شده را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هزینه‌های سوخت گیری در مخازن ANG را برابر هزینه‌های CNG دانست و گفت: به این دانش وطنی خیلی امیدوارم؛ اگر کارخانه‌های خودروسازی همت کنند، پیش بینی من این است که همه خودروها از مخازن ANG استقبال می‌کنند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar