دلیل عدم پرداخت تسهیلات خودروسازان چیست؟

دوشنبه 19 اسفند 98 ساعت 10:45
دلیل عدم پرداخت تسهیلات خودروسازان چیست؟

به گفته نایب رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی، با توجه به اینکه کمبود نقدینگی قطعه‌سازان به شدت دست و پای آن‌ها را بسته و توان خرید و موجودی انبارها آن‌ها را با مشکل رو به رو کرده است، در صورت عدم پرداخت تسهیلات ۵۰۰۰ میلیارد تومانی، آینده این صنعت به شدت با چالش مواجه خواهد شد.

در حالی که چند روز اخیر دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ در رابطه با تعطیلی حداقل دو ماهه قطعه‌سازان در صورت عدم پرداخت تسهیلات ۵۰۰۰ میلیارد تومانی وعده داده شده، هشدار داد؛ مهدی مطلب‌زاده نایب رییس این انجمن با ذکر اینکه هم اکنون طبق محاسبات انجام گرفته توسط قطعه‌سازان میزان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان نزدیک به ۳۵ هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: طبق مصوبه، تسهیلات ۵۰۰۰ میلیارد تومانی که قرار بود توسط بانک‌های عامل در اختیار دو خودروساز بزرگ قرار گیرد تا آن‌ها هم بدهی خود را به قطعه‌سازان پرداخت و نقدینگی قطعه‌سازان را تأمین کنند تا در حقیقت چرخ صنعت خودروسازی کشور همچنان بچرخد، تاکنون تنها ۱۵ درصد از ۵۰۰۰ میلیارد تومان، آن هم به یکی از دو خودروساز پرداخت شده است و خودروساز دیگر مبلغی هنوز دریافت نکرده است.

وی افزود: شیوع ویروس کرونا و تصویب نشدن لایحه FATF  در بلوکه شدن تمامی نقل و انتقالات مالی با مبدأ ایران تاثیرگذار بوده است. ضمن اینکه پیش از این، واردات مواد اولیه برای ما دشوار بود. باوجود اینکه قطعه‌سازان مهارت دور زدن تحریم‌ها را بلد بودند ولی کمبود نقدینگی دست آن‌ها را بسته و توان خرید مواد اولیه را از آن‌ها سلب کرد؛. بنابراین رشد تولید برای موجودی انبارهای قطعه‌سازان کاهش یافت.

نایب رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ضمن یادآوری این نکته که خرید مواد اولیه داخلی به طور نقدی انجام می‌شود و این کمبود نقدینگی دست قطعه‌سازان را خالی گذاشته است، تصریح کرد: پرداخت تسهیلات می‌تواند نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان را تأمین و قدرت خرید آن‌ها را افزایش دهد. لذا لازم است که هرچه زودتر انبارهای قطعه‌سازان با دریافت تسهیلات تکمیل شوند اما در صورت عدم پرداخت تسهیلات، به دلیل کمبود مواد اولیه، تولید در سال آینده با چالش جدی روبه رو خواهد شد. این در حالی است که با توجه به اینکه در روزهای پایانی هستیم و قطعه‌سازان نسبت به اشتغال ۵۵۰ هزار نفری مجموعه خود تعهداتی دارند، در شرایط نامساعدی قرار خواهیم گرفت.

مطلب‌زاده دلیل عدم پرداخت این تسهیلات را اینگونه اعلام کرد که با توجه به اینکه این مبلغ در ردیف وجوه اداره شده نیست، بانک‌های عامل هم تمایلی به پرداخت ندارند؛ لذا بانک‌ها باید این تسهیلات را از موجودی خود تأمین کنند که این موضوع کار را دشوار و روند اجرایی شدن را زمان‌بر می‌کند.

این در حالی است که به عقیده دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو این نگرانی وجود دارد که اگر این تسهیلات تا پایان سال جاری پرداخت نشود، مصوبه به طور خودکار ابطال خواهد شد که در این صورت در سال آینده مصیبت بزرگی چندین ماه برای قطعه‌سازان به وجود خواهد آمد تا بتوانند آن را تمدید کنند؛ بنابراین لازم است که بخش بزرگی از رقم باقیمانده تسهیلات در آخرین روزهای سال جاری پرداخت شود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar